Дефиницията ни за щастие е кратка и ясна – превърни страстта си в начин на живот, а човекът, с когото ви срещаме днес, е направил точно това. Преобразувайки любовта си към хип-хоп културата в свой професионален път, Анатоли Джоков е сред първите, които отварят вратата на брейк танците у нас още в средата на 90-те години.
Какво означава да си верен на страстта си и да заразяваш останалите с нея? Да не се отказваш от мечтите си и да виждаш как оживяват пред очите ти? Даваме думата на Анатоли, който ще ни разкаже за всичко това, пренасяйки ни в зората на 60-те и отдалечените квартали на Ню Йорк.
Здрасти, кажи ни набързо кой е Анатоли Джоков и откога хип-хоп ритъмът тупти в сърцето му?
Анатоли: Аз, съм Анатоли Джоков или Bboy Jokata – BlackStorm, започвах да се занимавам с хип-хоп танци през 1996 г. в родния си град Белене. От тогава до сега и много занапред ще съм част от хип-хоп културата, без отпуска или почивка.
Каква е историята на стилa танц и кога се пренася и по нашите ширини?
Анатоли: Естествено, вече не може да се вярва на никой, дори и на медиите. Но според тях, брейк танцът се появява в края на 60-те и началото на 70-те в Бронкс. Според мен е възникнал много преди това и то не на едно място! Обединението и името му е дадено в Бронкс. Идеята на танца е да се премахне насилието по улиците между бандите и те да мерят сили с брейк битки, наречени още „battles“. Също така, една от основните цели е да избягаш от гетото и танцът да се превърне в средтсво за препитаване.
В основата стои принципът на редувано демонстриране на танцови програми. Брейкът включва Top Rock, Down Rock a.k.a Footwork, Power Moves, Freezes. Брейкът сам по себе си е танцово изкуство. Една от най-важните идеи на танцьорите е преплитането на стиловете и импровизацията. От особена важност е изненадата в изпълнението. Брейкът се танцува на хип-хоп, фънк, джаз и брейкбийт.
Трудно ли беше да бъдеш брейк танцьор в България през 90-те?
Анатоли: Тогава достъпът до информация не беше, какъвто е сега, всичко беше each one teach one. Нямаше интернет и ютуб, затова сигурно за сегашните поколения изглежда да е било трудно. Спомням си, че нямах търпение да видя големите какво ново ще ми покажат или пък сам да измисля нещо пред огледалото. Събирахме се, където можем, с касетофон на батерии и тренирахме, каквото сме видели и запомнили от клипове или видеокасетките. Беше страхотно и това е най-важното.
Какъв път измина ти от зората на брейка у нас до днешна дата?
Анатоли: Никога не съм мислил, че вървя по някакъв път. Наемах зали, организирах групи само и само да има къде и с кого да танцувам. Знаех, че с танците мисленето ми ще се промени и така животът ми няма да е еднообразен и скучен – ще имам възможност да пътувам навсякъде по света, за да се срещам с други, като мен.
Организираш състезания, учиш хора да танцуват, участваш в различни събития у нас и по света. Разкажи ни повече за VS Dance, BreakFusion и всичко, с което се занимаваш в момента.
Анатоли: През 2002 г. и 2006 г., заедно с моя отбор BlackStorm, организирахме брейк състезанието BBOYS REVENGE в Белене. Имаше отбори от цяла България и ивентите се помнят все още със силно присъствие на участници и публика, както и незабравимо афтър парти!
През 2009 г., с помощта на много приятели, организирах събитие в София, свързано с популяризирането на брейк танците сред младото поколение – Break Fusion: първото състезание по брейк за деца в България, целящо да събере всички големи, които танцуват и всички, които тепърва прохождат в танците. Получи се страхотен джем и всички останаха доволни.
През 2010 г. организирах състезанието Battle Before Saint Valentine`s Day – момче и момиче срещу момче и момиче по случай Свети Валентин. Тази година през февруари го повторих – Battle аfter Saint Valentine`s Day, като и двата джема успяха да съберат много танцьори от цяла България и всички танцуваха почти цяла нощ. Има и още… All Style Battle, Битки под тепето, bboy weekend, участвам и в организацията на много други събития.
Благодарение на танците многократно обиколих страната и чужбина и взех участие, освен като състезател и съдия, така и като водещ на множество фестивали. Открих много приятели, с които и до ден днешен поддържаме връзка и при първа възможност танцуваме заедно!
В танците всеки има възможност да избира дали да се научи да танцува, или да идва за развлечение. Дали да се изгради като личност, или да бъде в сянката на някого другиго. Дали да е в шоу бизнеса, или ъндърграунд. Всеки, който иска да се научи да танцува, е добре дошъл и затова сега ще цитирам една мъдрост: “Задачата на учителя е да отваря вратите, а не да пробутва през тях учениците“. Аз мога да предложа място за танцуване, мога да покажа как аз танцувам и той или тя да дерзае, развие тялото и отвори мисленето си към танцуването! ☺
Пътуваш много и имаш впечатления от брейк обществата в други държави. Каква е разликата, сравнявайки ги с това у нас?
Анатоли: Мислене! Начин на живот и ценности!
Как виждаш развитието на Hip-Hop културата в България в следващите 10 години?
Анатоли: За съжаление има все повече хора, които манипулират и симулират действие, за да изкарват бързи пари и много по-малко хора, които се занимават с хип-хоп с любов. Но пък за това ние (аз и други приятели, които имат школи в България) се стремим да създадем ново поколение, което да върне и носи духа на хип-хоп културата и най-вече да обича танците заради емоцията, свободата и увереността, която дават. Aко са постоянни и вложат усилия и любов в тях, някой ден това ще бъде начина им на живот!
Какво е следващото събитие, в което можем да се join-ем и да потанцуваме заедно?
Анатоли: Следващото събитие е планирано за средата на юли месец. В което ще са включени 4-те елемента на хип-хоп културата: графити, диджеинг, MC и биоинг. Повече подробности СКОРО!