Намираш се в хотелска стая в непознат град. Имаш секунда да се ориентираш в обстановката. Разбираш, че си в Сиатъл, където ще се срещнеш с Райън Грийн – създател на видеоиграта, в която си попаднал, посветена на починалия му след битка с мозъчен тумор 5-годишен син Джоел. Не си сигурен, че искаш да продължиш, но всъщност нямаш избор. Поемаш дълбоко дъх… и тръгваш.
Слизаш надолу към фоайето. Излизаш от хотела и се отправяш към Washington State Convention Center, където в момента се провежда най-голямото изложение на видеоигри в страната. Влизаш в сградата и се качваш по левия ескалатор до 4-я етаж. Разхождаш се между щандовете на над 70 вида игри, но вниманието ти е привлечено от плакат на мъж в стол в болничен коридор, прегърнал малко спящо момче, до когото има система с отровнозелена течност, вливаща се в тялото на детето. Буца засяда в гърлото ти. Знаеш, че трябва да изиграеш тази игра. Предчувстваш и как ще свърши тя. Знаеш, че Джоел ще умре – нещо, което е неизвестно на баща му, когато започва създаването ѝ.
Идеята за играта хрумва на Райън Грийн една вечер в църквата, когато той отива там да се помоли за сина си, преживял ужасна криза същата нощ. „Една от отговорностите на родителя е да помогне на детето си да спре да плаче. Тази вечер аз не успях. Това ме накара да се замисля… оприличих ситуацията на играчка, чиито механизми са развалени и тя не работи“, казва Грийн години по-късно. Така се ражда и идеята за създаването на The Dragon Cancer („Драконът Рак“). Той и приятелят му Джош Ларсън започват работа по нея, като посещават редица изложения, събирайки все повече заинтересовани към проекта им геймъри. Целта при демонстрациите на играта била чрез кликане по стените и мебелите в стаята да се намери начин за облекчаване болките на Джоел.
Постепенно играта добива все по-голяма популярност, за нея пишат медии като Forbes, The Wall Street Journal и The New York Times. Организира се кампания за събиране на средства за реализирането ѝ в платформата Kickstarter, от която в края на 2014 г. са събрани над 100 000 долара.
За съжаление състоянието на Джоел се влошава прогресивно в края на 2013 г., когато лекарите откриват втори тумор в ствола на гръбначния му стълб. Детето почива на 13 март 2014 г. в леглото на родителите си, които в този момент лежат от двете му страни. Едва два дни след погребението Грийн се връща към работата по играта – мястото, където детето му все още е живо.
„Драконът Рак“ е много повече от игра. Тя е емоция, преживяване, страдание, спасение, човечност, помощ. Живот след смъртта. В завършения си вид е достъпна за покупка от средата на януари тази година.
Още въздействащи истории ще намерите във Facebook страницата на TrueStory.bg.