Днес ще ви срещнем с група хора, които с гордост можем да наречем истински българи! Ивайло Шопски и неговите съмишленици (Мартин, Маргарита, Атанас, Асен, Димитър, Ивайло, Александър, Биляна, Мариана, Петя и Полина) са се заели с нелеката задача да обиколят страната и да припомнят на всеки срещнат историческото богатство на България.
Ако, разхождайки се из града си, отнякъде дочуете патриотичната песен „Вятър ечи, Балкан стене“, бъдете готови за среща със славното минало на страната ни, защото към вас се приближава читалището на колела „Бащино огнище“. Как хрумва идеята за него, какво ще намерите вътре и колко по-богати ще си тръгнете оттам, разберете в следващите редове.
Как и кога се роди идеята за читалището на колела?
На фона на обезбългаряването, подмяната на ценности и всеобщата загуба на познания и интерес към традициите и историята, ние, приятелският кръг нарекли себе си ,,Бащино огнище”, търсейки атрактивна, модерна и привлекателна форма за популяризиране и съхранение на нашето културно и историческо наследство, решихме да се обърнем към традициите, но да ги приведем в крак с времето.
Защо читалище?
Защото читалището е символ на българското възраждане, читалището е обединител, читалището е пазител на традициите, историята, вярата и надеждата, читалището е огнище, в което гори огъня на българския дух.
Какво ви подтикна да го създадете в този му вид?
Решихме да вдъхнем нов живот на тази дума, използвайки опита и знанията, за да дадем нова душа на тази светиня. Пътуващото читалище няма аналог. То е модерно и живо, в нова аткрактивна форма, която ще привлече младите българи. Както знаем пътищата свързват хората и всеки път води до някъде и до някого, и така мобилността на нашето читалще ще му позволи да достигне до повече хора и да разнесе познания, вяра, надежда и национална гордост по всички краища, където тупти българско сърце.
Какво ще видим и с кого ще се срещнем, прекрачвайки прага на „Бащино огнище”?
Нашата идея е да създадем едно кътче от родината, което представя българския бит, култура, история и изкуство, място призвано да приюти и даде трибуна на всеки работещ в тази посока.
Искаме читалището да включва постоянна експозиция на българската войнска чест, да предоставя на артисти и писатели възможност да прадставят изкуството си, да работим за запазване и развитие на старите български занаяти (кожарство, ножарство, грънчарство, тъкане и шиене, гайтаносване).
Под нашата стряха, ще се изнасят прожекции на филми, литературни беседи, уроци по родолюбие и занаяти, изложби и концерти.
Разбрахме, че някои от спирките ви са училища, в които изнасяте уроци по родолюбие. Разкажете ни повече за това.
Едно от основните направления, в които искаме да се развива нашето читалище е работата с деца. Напоследък все по-рядко нашите деца проявяват интерес към миналото и забележителностите на родината ни. Един от начините да се провокира тяхната любознателност, да се обогатят познанията им за българската история е състезанието ”Познавам ли моята България?”
Това е образователна игра, в която се използват 3D макетите, а игрално поле е голяма карта на България. Според регламента, участниците разказват за българските забележителности, „пътуват” по определен маршрут, сглобяват пъзели и представят обекти от родния си край.
Играта има състезателен характер и се провежда в три кръга. Предварително участниците търсят информация за исторически и архитектурни паметници, природни феномени. Така „Познавам ли моята България?” дава възможност участниците да проявят творческите си умения, по нетрадиционен начин и да научат повече за България.
Целта на играта е да провокира интереса на децата към културно-историческото наследство и природните забележителности на на нашата страна; обогатява познанията им за богатата ни история, паметниците на древни култури и природните феномени; повишава националното им самочувствие и любовта към родината.
Какъв е маршрутът на родолюбивото читалище и къде можем да ви срещнем занапред?
Ето ги и следващите дати и места на обиколката на „Бащино огнище“:
Нека всички знаят, че читалището и мартеницата са двата най-български символа и ние носим отговорност непременно да ги съхраним за поколенията, затова всеки, който иска да помогне или да участва в нашето дело, е добре дошъл!
„С нами Бог”!
Още интересни разговори и истории можете да прочетете във Facebook страницата на TrueStory.bg.