В това ежедневно увеличаващо се море от книжни издания не е зле да разполагате с някаква карта, която да ви ориентира за подводните скали, плитчини и течения, които лесно могат да ви удавят. В тази връзка всяко чуждо мнение, оценка или коментар за книга, която се колебаете дали да си купите или да прочетете, е лъч надежда, че ще останете на повърхността.
Книгата на Емил Бузов „Биографичните надписи” (изд. „Изток-Запад”, 2018) е трети опит да се хвърли светлина върху една древна, но все още будеща интерес държава, развивала се в продължение на хиляди години по течението на река Нил. Ако Африка е люлката на човечеството, то Египет е мястото, изворът, от който и до днес черпим сведения за живота, нравите и обичаите на една колкото далечна, толкова и близка цивилизация. Далечна във времето назад – над 5 000 години, но близка по отношение на основополагащи човешки добродетели като вярност, уважение, справедливост и милосърдие.
Начинът, по който са представени дългогодишните археологически открития и тежкия, често пъти неблагодарен труд на преводачите на йероглифи в тази книга, няма да допадне на онези от вас, които са свикнали да получават всичко наготово.
Стилът на писане не е подходящ и за читатели, които обичат да се запознават със съдържанието на една книга „на един дъх”.
Тази книга е подходяща за любознателните и тези от вас, които търсят отговорите на въпроси като „Кои сме ние?” и „Защо сме тук на тази планета?”
В действителност те няма да ги открият лесно, но с търпение и упоритост ще имат шанс да постигнат значителен напредък в разбирането защо именно тези, а не други са основните принципи, залегнали в днес доминиращите религии като християнство, будизъм и ислям.
Тази книга дава добър пример и за това, как трябва да се представя на широката аудитория труда на шепа археолози, изследователи и специалисти по древни езици – обективно и безпристрастно, с необходимото и точно уважение към усилието и времето, които те са отделили, за да ни убедят, че желанието на човек да докаже на себе си и околните на какво е способен, е заложено в самата му същност – всеки от нас би искал да бъде запомнен с нещо от идните поколения, но малцина реално са тези, които наистина успяват да го постигнат. Защото многократно доказан факт е, че историята винаги забравя или преиначава заслугите на истински достойните хора, независимо къде и кога са родени.
Събраните в това издание биографични надписи от Древен Египет за пореден път доказват, че този уж „случаен” биологичен експеримент на планетата Земя, благодарение на който всички ние все още сме „живи”, има повече недостатъци, отколкото ползи: записаната по някакъв начин хилядолетна история на човешката цивилизация се оказва един непрекъснат кръговрат, който има всички характеристики на братоубийствена война – за власт, за пари, за слава, за вярата, за несподелената любов, а в един момент и за всичко, за което може да се сетите.
А вие сетихте ли се вече с кого започвате да воювате от утре?