Замъци, мостове, кули и легенди от древни времена. Златно слънце и водни отблясъци. Красота и очи, които не могат да ѝ се наситят. Буда и Пеща. Минало и настояще, хванати за ръка, за да ви отведат на място, в което да направите най-хубавото, на което сте способни – да се влюбите. Будапеща е всичко, което ще напълни душата ви. Сигурно място, на което да оставите сърцето си. И добре, че е така, защото ще ви кажа една тайна – нямате друг избор.
Ако ви се пътува, препоръчваме ви да оградите на картата унгарската столица, като задължителна дестинация, защото Будапеща ви е подготвила преживявания, които нетърпеливо чакат да се превърнат в незабравими спомени. А като току-що завърнали се от там, можем да ви посъветваме да включите в туристическия си план следните места:
Площадът на героите. Абсолютно задължително за посещение място, исторически символ и емблема на града. Площадът е построен през втората половина на 19 век, познат още като „Златният период” на Унгария, по повод 1000-годишнината от основаването на държавата (896 г.). Разположен е в Пеща, в края на „Андраши Авеню“, близо до Градския парк. Заобиколен е от важни сгради (в неокласически стил) – Музея на изящните изкуства и Изложбената зала.
В центъра на площада се издига мемориал със статуите на водачите на 7-те племена, които основават Унгария през 9 век, както и други забележителни фигури от унгарската история – крале и държавници. Там е и паметникът на Архангел Гавраил (36-метровия стълб), който според легендата се появил в съня на създателя на унгарската държава Св. Стефан (Ищван) и му връчил светата корона, с която кралят утвърдил властта си като владетел, поставен от бога.
Градският парк. Една от най-обширните територии за развлечение и почивка в града. Там ще откриете част от известните термални бани на Будапеща, зоологическата и ботаническата градини, както и замъка Вайдахуняд – истинска приказка в сърцето на града, която да ви потопи сред магическо средновековно очарование. Зад стените на двореца можете да научите повече за животновъдството, горското стопанство, риболовната и местна винарска индустрия.
Градският парк е заобиколен от красиво езеро, по чийто води да поплавате с лодка през лятото, а през зимата – да покарате кънки на лед върху най-голямата открита ледена пързалка в Европа.
Синагогата Дохани и еврейският квартал. Построена през 1859 г., синагогата Дохани е най-голямата в Европа и втората по големина в света, която след програма за цялостно възстановяване през последните години, днес може да бъде видяна в автентичния си архитектурен замисъл. Сградата впечатлява с красиви византийски и мавритански елементи, а вътрешността ѝ е богато украсена. Синагогата има интересна, но трагична история, след като през зимата на 1944-1945 г. приютява 20 000 евреи, търсещи убежище – 7 000, от които загиват. Непосредствено след сградата започва еврейският квартал – многобройни улички, богати на история.
По време на Втората световна война около половин милион унгарски евреи стават жертва на еврейския Холокост. Много са местата в града, където можете да научите повече за жестоките събитията от този период в Унгария, като част от тях са „Мемориалът на Холокоста“, „Музеят на терора“ и „Обувките по брега на Дунав“.
Базиликата „Свети Стефан“. Построена и посветена в памет на първия крал на Унгария – Стeфан I, чиято мумифицирана дясна ръка се пази в мощехранителница. Базиликата е строена цели 54 години и е една от двете най-високи сгради в Будапеща (заедно със сградата на Парламента) – 96 м. Стигнете ли до нея, не пропускайте да се насладите на невероятната гледка от купола ѝ, до който трябва да изкачите 364 стъпала.
Парламентът. Ако имате време да посетите само една сграда в Будапеща – това непременно трябва да бъде тази на Парламента. Най-важната сграда в града се намира на брега на Дунав, строена е 17 години, а красотата и величието ѝ не могат да бъдат описани с думи. Не пропускайте да се включите и в някой от ежедневните турове в самата сграда, по време на които ще ви бъде разказан изключителен интересен урок по унгарска история, докато се разхождате по червени килими в коридори от чисто злато.
Мостът Сечени – Верижният мост Сечени-Ланцхид е една от емблемите на Будапеща. Той е най-старият мост на унгарския отсек на р. Дунав. Наречен е на името на граф Ищван Сечени – негова е идеята за мост, който да свърже Буда и Пеща. Дотогава мостовете са строени от камък и дърво и високите води ги отвличали. Украсен е с лъвски фигури, а при построяването му е наричан „осмото чудо на света”.
Замъкът Буда. Или иначе казано – перлата в короната от забележителности в Будапеща. Построен през 13 век, замъкът е служил за дом на редица унгарски монарси. Прекрасният дворцов комплекс е шедьовър на архитектурата, а днес е приютил в себе си Унгарската Национална галерия, Историческия музей и Националната библиотека.
Църквата „Матиаш“ и рибарският бастион. Църквата се намира в областта на замъка „Буда”, а сегашният ѝ лик е завършен в пищен готически стил през 14 век. Официалното име на църквата било „Дева Мария“, но след време е прекръстена на крал Матиаш Корвис, който трансформирал южната кула на църквата – една от най-впечатляващите и артистични части на сградата.
Срещу църквата ще видите седемте бели кули на рибарския бастион – колкото са били и маджарските племена, заселили се в този район. Изкачвайки се до тях буквално попадате в страната на чудесата с приказната гледка към Пеща, Парламента и синия Дунав, която се открива пред погледа ви.
Рибарите живеели в тази част на града и отговаряли за охраната от тази страна на хълма Буда, като в мирни времена продавали риба пред крепостната стена. Кулите в днешния си вид са завършени през 1905 г. – вити стълби, тераси, невероятни арки и бяла красота. Никога не отивайте на рибарските кули без фотоапарат.
А когато след толкова много будапещенски разкош ви се прииска да изпиете една хубава бира, посетете т. нар. барове „Руини“ в центъра на Пеща, които сами говорят за себе си и ще започнат да ви разказват още от прага си – обещаваме! 🙂