„Бухалов хан“ е една от петте реставрирани къщи по проекта „Старинно Карлово“, целящ да вдъхне нов живот на знакови за града сгради. Къщата „Райно Попович“, „Патевата къща“, „Патевата мааза“ и Къщата „Белия двор“ са другите обекти, включени в инициативата. Представени в автентичния си възрожденски вид, те пресъздават уникалния дух на Карловския Балкан, неговото героично минало, природа, традиции, занаяти и обичаи.
Днес Бухаловият хан е адаптиран в център за занаяти и културни традиции. Тук посетителите могат да се докоснат до майсторството на местните дърворезбари, ножари и медникари. Характерната за миналото атмосфера на възрожденския хан се пресъзадава от кафене, в което се дегустират десерти по стари карловски рецепти – бяло сладко и кафе на пясък.
Сградата на Бухаловия хан е построена през 19-ти век от Кирко Бухала, ханджия и кръчмар. Мястото е свързано с дейността на „Ученолюбивата дружина“, създадена на 1 март 1870 г. и развиваща шорока обществена и културна дейност в града. Много от дейците ѝ са връстници и приятели на Васил Левски, които по-късно стават членове на Карловския революционен комитет. В Бухаловия хан Апостолът създава първото в града въздържателно дружество.
От 1937 г. до средата на 50-те години на миналия век Бухаловия хан работи като библиотека и читалище. Днес една част от него изпълнява същите функции. Всички снимки от „Бухалов хан“ вижте в нашата галерия.