Най-големите страхове на човечеството, което се намира на прага на една нова ера, изцяло управлявана от технологии, оживяват за пореден път в последния сезон на мини сериала Black Mirror. Четвърти сезон разказва нови шест антиутопични истории, в които човечеството безмилостно пада в жертва на технологиите.
От свръхконтролиращия родител, които иска най-доброто за своето дете, през този, който се опитва да прикрие следите на едно неволно убийство, чак до учения, който иска да подобри живота на хората, сериалът показва как пътят към Ада повечето пъти наистина е осеян с добри намерения. Не очаквайте, обаче, малката надежда, която прозираше в един от епизодите на предишния сезон, а именно San Junipero.
Сценаристите на сериала ще ни заведат отвъд границите на човешкото съзнание, за да ни покажат какво се случва там, когато разумът може да надскочи себе си чрез изобретенията си. В новия сезон интернет и технологиите, които той не предоставя, не са просто средства за комуникация, а много повече – те са начин на живот, източник на живот и избор.
В един от епизодите приложение за онлайн запознанства, какъвто днес е популярният Тinder, показва как стремежът ни към това да намерим идеален партньор чрез социална мрежа може да излезе извън контрол и да ни вплете в нова реалност, от която е трудно да избягаме. Срещаме се и с великия, но ощетен от комплекси ум на създателя на една видео игра, който използва уменията си, за да даде живот на своя собствена алтернативна вселена, в която той е господар на извратено царство, за което колегите му в реалността едва ли подозират.
Контролът, или може би стремежът към такъв, стои в основата на новия сезон. Всичко, към което се стремим днес, е да контролираме. Опитваме се да контролираме близките си, половинките си, контактите си, но всъщност средствата, които използваме, за да упражмяваме този контрол, в даден момент започват да контролират нас.
В два от епизодите, които са режисирани от Джоди Фостър, виждаме малко по-различен почерк, но те отново носят заряда на Black Mirror, а именно безнадеждност и мрак, каквито ни чакат отвъд черното огледало на нашите дисплеи.
https://www.youtube.com/watch?v=5ELQ6u_5YYM
Искало ли ви се е някога да бъдете в играта, която играете, да влзете във филма, така да се каже? Е, според предсказанията на този сериал съвсем скоро ще имате тази възможност, но се дръжте здраво, защото е възможно изобщо да не ви хареса. Новите технологии извличат от нас най-първичните ни страхове и ги сбъдват в една реалност, от която няма измъкване. Независимо дали става въпрос за общуване, работа или развлечение, посредством технологиите, те вече са наша необходимост и освен да ставаме все по-зависими от тях, няма друго какво да се случи. Щом веднъж сме се хванали на хорото, трябва да го играем докрай. Въпрос на време е да се разбере кой ще победи – ние или нашите изобретения, които по начало просто трябваше да ни служат.
Бъдещето е свързано с това да сме контролирани и следени. На това наблягаше Едуард Сноудън в едно свое неовогодишно обръщение, в което ни предупреждаваше да бъдем на щрек. Сякаш и празничното обръщение на Black Mirror е именно такова: ,,Внимавайте, защото никога не сте изцяло сами.’’
„Каква прекрасна година! Толкова свързана! Толкова прогресивна. Има само един начин да кажем „Сбогом“ на 2017 година…“, казва глас от трейлъра, докато се сменят образи от епизодите на Black Mirror, гарнирани с обръщения на световни лидери, технологични постижения и сцени на терор и насилие. Това според създателите е равносметката, която трябва да направим за близкото минало и мислите, с които трябва да посрещенм бъдещето, защото то никога не е било по-близо.
Просто трябва да погледнеш в огледалото. Разпознаваш ли себе си?