Гергана живее в Кеймбридж, Великобритания, доволна е от работата си и от живота си в страната на британската кралица. На въпрос как се чувства там отговоря с усмивка: „Добре, на място“.
„Не се чувствам гражданин на Европа. Освен в България, единствено тук съм живяла дълго време. Бих казала, че съм си създала място в Англия. В България за мен нямаше място или поне не успях да го изградя“, отговоря Гергана, която работи в организация към Университета на Кеймбридж, занимаваща се с приемни изпити за университети и изпити по английски език за чужденци.
Първото нещо, което й е направило впечатление във Великобритания, са усмивките на хората. „Хората благодарят и се извиняват“, казва Гергана. Това обаче е и едно от нещата, които не й харесват толкова. „Голяма част от хората са свикнали, че е задължително да са любезни и да се усмихват“, смята българката.
Снимка: Личен архив
Гергана харесва системата в Англия и липсата на затормозяваща бюрокрация там. „Англия е много социална държава. Има много помощи за всеки, който се нуждае, и дори за тези, на които не им трябват толкова“, казва също тя. Според нея обаче във Великобритания има твърде много глупаци и лентяи, за които там е по-лесно.
Въпреки това българката смята, че Англия е чудесно място за работа или за започване на бизнес. „За хората, които искат да напредват, е лесно – могат да го направят само със силата на ума и труда си. Ако си работлив и имаш хъс или амбиция – няма проблем. Ако имаш бизнес идея, няма кой да те спре… Бюрократщината е минимална. В Англия можеш да започнеш бизнес и три месеца по-късно можеш да се обадиш и да кажеш – „Аз започнах бизнес. Фирмата ми се казва еди-как си“ и това е достатъчно“, обяснява Гергана за впечатленията си след почти осем години живот в островната държава.
„Имаш ли хъс, имаш ли идея, имаш ли амбиция – нямаш проблеми“, обобщава тя. Същото позитивно мнение изказва и за сегашната си работа: „Работата е спокойна, знаеш какво правиш, знаеш какво се изисква от теб, правата ти са спазени и никой не те тормози.“
Окончателно ли е заминаването?
„Доколкото може нещо да е окончателно, заминаването ми е окончателно“, казва Гергана. „Може да не продължа да живея тук, но нямам намерение да се връщам в България освен ако не съм принудена от обстоятелствата. Заминах много малка. Дойдох, за да уча, но знаех, че няма да се върна. Сигурна бях, че дори да не успея в Англия, то ще намеря мястото си, което не е в България, някъде другаде“, казва тя.
Снимка: Личен архив
А България?
„Все по-малко следя какво се случва. Започнах да не разбирам и много ме дразни цялата простотия в държавата“, казва тя и споделя впечатленията си: „Никой не надава глас и никой не изразява реална позиция, без да му е платено за това“.
Гергана говори и за впечатленията си от българската администрация, които тя и семейството й имат – „За всяка една административна глупост носиш по седем документа от десет различни институции. Това убива малкия бизнес. Администрацията е изградена по начин, който защитава големите“. Друго, от което тя определено е отвратена, са корупцията и даването на „пари под масата“.
Българката казва още, че ако трябва да избира между страната ни и „някъде другаде“, то със сигурност ще избере „другаде“. „България е прекрасна за почивка. За живот и изкарване на прехрана определено обаче не е избор. В доста други държави, ако човек работи, има покрив над главата си и не ходи гладен или бос. Грешно е, ако работиш, каквото и да е, и това не ти стига да живееш“, смята тя.
Текстът е част от серията разкази на TrueStory.bg, която представя историите на българи, живеещи в чужбина. Ако искате да споделите мнение по темата, преживяване или своите впечатления от живота си извън България, може да ни пишете на info@truestory.bg.