Гергана живее в Мюнхен, Германия. Казва, че там е хубаво, интересно, красиво и подредено. За нея това е място с различна култура и много хора с интересни съдби. Българката обяснява, че в Мюнхен има доста чужденци, като голяма част от тях са начетени и преживели много неща, както и много мили германци, готови във всеки момент да ти помогнат.
„Всичко е уредено, това го знаем“, казва Гергана, която следва химия в Технически университет Мюнхен. „Уредеността обаче води до големи очаквания и изисквания към всеки – да работи по-бързо и по-добре на уреденото, да си почива по-малко. Всичко има по-забързано темпо и време за шляене няма“, смята тя.
Впечатления:
„Много голямо впечатление ми направи културата за опазване на околната среда, а партията на „Зелените“ играе важна роля в политическия живот на Германия“, казва Гергана, която се е впечатлила от карането на колела, купуването на здравословни храни и старанието да се пази чисто. „Има много вегетарианци, а пушачите са единици. По-скоро се учудваш, когато някой пуши“, допълва тя.
„Тук е нормално да си бил поне в десет други държави на поне два континента“, казва още Гергана.
По думите й друго, което й е направило впечатление, е безвъзмездната работа – в някоя част от живота си работиш за другите, без да ти се плаща, и влагаш не само енергия, но и средства. В Германия Гергана вижда още самоинициативата на хората и готовността да се заемат с изпълнението на една задача, само защото са сигурни, че тя води до нещо смислено.
Окончателно ли е заминаването?
„Заминах неокончателно, „само за следването“. Междувременно се оказа, че следването е доста дълго и че води до много запознанства. Свикнах с начина на живот „там“ и намерих перфектната половинка. Тъй като смятам да се омъжвам тази година и приятелят ми не може да си представи да живее в България, съм на мнението, че поне в следващите десетилетия ще съм „тук“. Не знам дали ще е окончателно, но няма да е за кратко, надявам се“, казва Гергана.
Носталгия?
„Не чувствам носталгия. Все си мислех, че някога ще дойде, но до сега нищо не ми е липсвало. Говоря си с хората в България, когато искам. Виждаме се, когато можем. Това ми стига, за да не се чувствам отделена от предишния ми живот. А новият живот ме е грабнал, както вълна грабва сърфист, и не ме оставя да скучая“, казва българката от Мюнхен.
Гергана споделя, че следи за случващото се у нас само в интернет. „За мен сега българската телевизия се оказа много скучна и отчасти безсмислена. В интернет обаче мога да контролирам вида на информацията и да избирам това, което ме интересува. Следя доста и българските групи в чужбина. От там научавам най-важните новини за България, било то политически или други“, разказва тя.
Българин в чужбинаТА, чужд, свой, просто гражданин на Европа?
„Чувствам се просто гражданин на Европа. Междувременно след почти осем години в Германия съм еднакво чужда (но не много), както в България, така и Германия“, споделя младата жена.
България vs Германия
„България за мен са познатите и роднините, както и хубавите спомени за страхотни преживени моменти и страхотна природа.
Германия никога няма да стане център на света и да се превърне в моя „нов“ дом, както и България никога няма да може да стане част от всичко останало. Когато човек види малко повече, се научава да приема света по-глобално. Домът ми е пораснал, не се е променил… Сега живея в моята Европа“, завършва Гергана.
Текстът е част от серията разкази на TrueStory.bg, която представя историите на българи, живеещи в чужбина. Ако искате да споделите мнение по темата, преживяване или своите впечатления от живота си извън България, моля пишете ни на info@truestory.bg.