С настъпването на декември започва обратното броене до онези оставащи двадесетина дни до коледните празници. Пием кафе с канела, греяно вино с канела и правим сладки с канела. Закачаме лампички и с леко панически тикове бързаме да купуваме подаръци. Организираме коледни партита, осъзнавайки, че вече доста сме закъснели за тая работа. Внимаваме около 18 пъти повече, докато ходим, защото възглавничките на ръцете ни още са натъртени от последното падане. Знаем си ги тези неща и сме подготвени да се гмурнем в последния месец от годината с боен дух и коледно настроение.
Първият ден на декември, обаче, ни дава повод да се замислим дали знаем достатъчно и по една друга тема, по която замислянето трябва да бъде целогодишно – СПИН.
От 1988 година насам на 1 декември отбелязваме Световният ден за борба със СПИН. Ден, в който чрез различни кампании за пореден път се слага акцент върху превенцията, образованието и информираността по темата.
Факт е, че България е начело на редица негативни статистики, свързани със сексуалното здраве – нежелани бременности, аборти, полово-предавани болести. Проблемът е всеобхватен – през липсата на сексуално образование, което присъства единствено като свободно избираем предмет и в малък брой училища, през недостатъчната комуникация в семейството по повода и незнанието на младежите от къде да черпят подходяща информация. За радост, свежа надежда идва от проекти като Loveguide.bg, за които сме ви разказвали и преди.
По повод 1-ви декември, по традиция и у нас на редица публични места се раздават презервативи и информационни материали. С прожекция на филма „Всичко е любов“ и въпроса „Всичко ли е любов“ акцентират върху темата и Български младежки форум и българската фирма за презервативи „Tuxido”. Събитието ще се проведе на 1 декември 2017 г. от 18:00 в Културен център G8. Входът е безплатен за докторанти и студенти, а билети могат да бъдат закупени от касата в киното. От сутринта на същия ден започва и информационна кампания на доброволци от БМФ. Разположени във фоайето на УниБИТ те ще раздават презервативи, листовки и анкети с цел подобряване на сексуалната култура на младежите.
Ако това не е достатъчен стимул, за да посетите прожекцията, то самият филм би следвало да бъде. И в рамките на тематиката, а и извън нея, „Всичко е любов“ е най-запомнящата се любовна екранизация в родното кино от 70-те и 80-те. Майсторската режисура на Борислав Шаралиев, съчетана с драматургията на Боян Папазов, разказват историята на Радо и Албена (в ролите незабравимите Иван Иванов и Янина Кашева). И зрителите, и публиката реагират изключително положително на филма. Зрителите – с висока посещаемост оценяват филма като дръзка проява на гражданско чувство, а критиката връчва редица награди – Специалната награда, Наградата за женска роля на Янина Кашева и Наградата на критиката във Варна през 1980 и награди на СБФД за сценарий и за дебют на Иван Иванов.
„Аз не те задържам. Аз не искам любов от тебе. Аз, ако исках любов от тебе щеше да стане, като търговия. Любовта нищо не иска. Тя трябва, да е като дишането. Вдишваш, издишваш. Навън, навътре без да мислиш. И с нас искам да е така. Да не мисля кога вземам и кога давам.“
Ние ще го гледаме, ще се информираме и ще прочетем внимателно наръчника за безопасен секс, за да можем спокойно да вярваме, че „Всичко е любов“. А вие?