„Да бягаш с кенийците: Тайните на най-бързите хора в света“ (изд. „Вакон“, 2015 г.) ни пренася в един свят, в който бягането не е средство за отслабване, а ежедневие, необходимост, страст и национален спорт. Повечето от нас, дори онези, които не се интересуват особено от спорт, знаят, че през последните няколко десетилетия кенийците се утвърдиха като водеща нация в бягането на средни и дълги разстояния, включително в маратона и полумаратона. За да открие логично обяснение на това могъщество, британският журналист на свободна практика и любител бегач Адхарананд Фин се отправя със съпругата си и трите си деца към Кения. Прекарват 6 месеца в град Итен в Голямата рифтова долина, където Фин тренира, спи, храни се и общува с едни от най-добрите атлети в историята. В края на кенийското си приключение Фин участва в маратона „Леуа“, считан за един от най-тежките маратони изобщо.
Фин не е нито първият, нито последният журналист, професионален бегач или любител, който пристига в Итен в търсене на рецептата за успех на кенийските бегачи. През голяма част от времето в града, чието население наброява приблизително 4 000 души, живеят и тренират около 1 000 африкански, европейски и американски спортисти.
„[Те] са дошли тук, за да почерпят вдъхновение. Да заживеят сред хора, които не смятат, че е нелепо да бягаш, независимо от това колко труден е животът ти, а които оценяват бягането и предлаганите от него възможности. Хора, които почти го почитат. Дори и никога да не станеш олимпийски шампион или даже да не стигнеш до състезания в чужбина, самият факт, че си атлет, някак те извисява над хаоса на ежедневието. Отличава те като един от онези специални хора, които са избрали пътя на посвещение и отдаденост. Виждаш го в очите на бегачите, докато ти говорят. Дори най-бавните от тях разказват за тренировките си с почти религиозно благоволение. Може и да живеят в импровизирани къщи без течаща вода и всяка вечер да седят на светлината на свещи, но най-добрите им времена в полумаратона се споменават със страхопочитание. Бягането определено е от значение.“
С всяка следваща страница авторът ни представя все по-задълбочено кенийските начин на живот и култура. Това прави книгата подходяща дори за хора, които не са толкова запознати с бягането и спорта като цяло. Полезни са и сравненията, които авторът прави, между кенийската реалност и живота в развитите западни страни.
„В Англия бягането е предимно хоби, практикувано от нахъсани ентусиасти, които вмъкват тренировките сред всички останали неща от ежедневието си. Малцина го приемат по-сериозно, тренират редовно, излизат навън в студени зимни утрини, за да се състезават с местния отбор по лека атлетика. Тук, в Кения, обаче всеки, който умее да бяга, посвещава живота си на това. И цялата тази отдаденост сякаш се разпростира все повече. Броят на тренировъчните лагери е по-голям от всякога. Бегачите са повече. Дават си стимул един на друг, тренират по-здраво и така ден след ден. Тук тичането е религия.“
Ако някой смята твърдението на автора, че „кенийците са най-великите бегачи на Земята“, за крайно или неоснователно, нека погледне статистиката. От 20-те най-бързо пробягани маратона в света за всички времена 17 са спечелени от кенийци. През 2011 г. 20-те най-бързи маратона в света са пробягани от кенийци. Между Световното първенство по лека атлетика в Токио през 1991 г. и Световното първенство в Берлин през 2009 г., кенийски бегачи печелят общо 93 медала, включително и олимпийски, в състезания по бягане на средни и дълги разстояния. От тези 93 медала 32 са златни. През същия период, който включва десет световни първенства и пет олимпийски игри, Великобритания не печели нито един медал, а САЩ завоюва само три златни медала. Два от тези три златни медала са спечелени в Осака през 2007 г. „от човек, който е станал американски гражданин чак на 20 години, а е бил роден, отгледан и се е развил като атлет в… да, познахте, в Кения.“
През тази половин година, която прекарва в Кения, Фин опитва да разбере кои са факторите, отговорни за огромното превъзходство на кенийските атлети в бягането. Дали това превъзходство е просто продължение на генетичното им превъзходство, ако изобщо имат такова? Дали е от голямо значение, че кенийците следват богата на въглехидрати диета, в която централно място заемат традиционното угали, което се приготвя от царевично брашно, боб, ориз и зеленчуци? Начинът им на бягане ли е отговорен за победите им? Или пък пълноценната почивка? Климатичните условия играят ли съществена роля? Има ли някаква логична връзка между успехите им в бягането и самата култура и начина им на живот?
„Веднъж по време на интервю попитали актьора Шон Конъри какво, ако въобще има такова нещо, може да го накара да заплаче. След като помислил малко, той отвърнал: „Леката атлетика“. Често и аз изпитвам същото. Да гледаш как бегачите се надпреварват да пресекат линията, без да разчитат на нищо друго освен на самите себе си, на собствената си воля, докато се борят с ограниченията си със съсредоточен поглед, отправен напред, с годините на отдаденост и усилена работа, изписани на лицата им, може да те докара до сълзи. Тичането е брутален, емоционален, но и простичък и първичен спорт. В качеството си на човешки същества, на едно по-примитивно ниво, ние просто огладняваме, спим, копнеем за любов, тичаме. Вижте само какво правят малките деца, когато останат без надзор. Не спират да тичат. Това е част от човешката природа.“
Може би разковничето е именно в това, че кенийците, за разлика от хилядите бегачи на запад, правят превъзходно това, което хората са родени да правят: да тичат.
Заповядайте в страницата на Truestory.bg във Facebook, където ще откриете още ревюта на книги, филми, и музика, както и информация за различни културни събития и инициативи.