Джейсън Нарди е роден във Флоренция, Италия. Благодарение на майка си притежава американско гражданство. Като застъпник за социалната справедливост, етичните финанси и правото на комуникация, той е активен член на Международния съвет на Световния социален форум; организирал е Terra Futura (ежегодно събитие за солидарна социална икономика с повече от 50 000 участници) и е съорганизирал Zoes.org – първата социална мрежа за солидарна икономика в Италия.
Разчитайки на образованието си по медии и комуникация (Университета „Принстън“, САЩ, и магистратура в Университета във Флоренция), е бил начело на италианския център на Oneworld.net – Unimondo. От 2015 г. Джейсън е главен делегат на Ripess (Мрежа за солидарна икономика в Европа) и е част от Междуконтиненталния борд на директорите й.
Напоследък се занимава с разработването на приложение, което картира всички инициативи за солидарна икономика в Европа, както и игра за етично банкиране, заедно с Banca Etica Foundation. В родния си град Флоренция полага усилия за насърчаване на земеделието, подкрепяно от общността и на Квартала на солидарната икономика. Нарди прави обучителни курсове на всякакви теми, свързани със солидарната икономика и съосновател на Solidarius в Италия – изследователска и консултантска организация, която подкрепя развитието на мрежи за солидарна икономика, част от международната мрежа Solidarius.net в Бразилия.
В свободното си време Джейсън се наслаждава на разходки из природата, акро йога; кара колело и свири на кларинет в улична банда.
Той е един от лекторите на международния форум за социална промяна Empatheast, който се провежда във Враца от 11 до 13 ноември. Там Джейсън ще говори за алтернативни валути и създаване на гражданска банка за подкрепа на локални инициативи.
Truestory.bg е медиен партньор на форума. По-долу може да прочетете интервю с Джейсън Нарди.
Кога за пръв път чухте за съществуването на алтернативните валути? Кога и къде се докоснахте до тях фактически?
Джейсън Нарди: Интересувам се от алтернативна икономика и финансови решения откакто бях студент и активист, който не само наблюдава случаите на неравнопоставеност и бедност, както сред хората така и сред цели общности, но и по какъв начин, използвайки собствените си ресурси, можем да се отърсим от зависимостта си от парите и Пазара, като единствени инструменти да получим онова, от което се нуждаем, за да живеем.
Така докато бях въвлечен в споделеното и етично финансово движение (което доведе до създаването на първата Етична банка в Италия), работих почасово в банка, предоставяйки услуги „на час“. По време на университетските му години в САЩ научих за Ithaca Hours, местна валута в град Итака, в щата Ню Йорк. По-късно там открих много различни видове алтернативни, допълнителни или социални валути, някои от които експериментални, други вече добили голям успех…
Какво стои зад термина „солидарна икономика“?
Джейсън Нарди: Солидарната икономика включва богат набор от народни практики в себе си – в това число институционални и предприемачески инициативи – такива, които в центъра поставят нашите човешки нужди, креативност и взаимна подкрепа, вместо печалбата, загубите и натрупаните ресурси. Съществуват предимно кооперативни или самоуправляващи се предприятия, местни снабдителски вериги, потребителско-производителски мрежи, феър-трейд и общностно подкрепена агрикултура, места за споделена работа и споделено обитаване и много други форми на икономически обмени (често случвайки се без посредничеството на парични средства).
И те си взаимодействат по много различни начини. Солидарната икономика означава икономическа демокрация, базирана на възможността на хората да взимат решения относно въпроси, които ги касаят като работници, потребители, производители и съпроизводители, така както и решения от обществено значение, свързани с това какво се произвежда, как точно се произвежда, защо се произвежда и по какъв начин печалбите се разпределят или инвестират. Солидарната икономика защитата интересите и изгодата на мнозина, а не ексклузивните печалба и интереси на някои определени личности; това, което жителите на Латинска Америка наричат buen vivir, „добър живот“.
Защо се нуждаем от алтернативни валути и какво биха променили те на обществено равнище?
Джейсън Нарди: Официалните валути, в днешния глобализиран финансов свят, не се контролират от правителствата нито от националните или народните банки, които, в повечето случаи, са притежавани и контролирани от частни банки и финансови институции. Цялата система се базира на непрестанно създаване на дългове и изкуствено създаден недостиг и спекулации за да се генерират пари от пари (дигиталните валути, които съществуват само в компютрите, създадени от алгоритми със съмнителна прозрачност за части от секундата), които имат малко или нищо общо с реалната икономика.
За да станат парите онова, за което оригинално са били предназначени – средства за размяна при производство, дистрибуция и търговия, потребление и управление, както и при всички първостепенни услуги за нашето добруване и развитието на обществата – ние трябва да си върнем контрола, местния и демократичен контрол над тях. Множеството примери за работещи регионални алтернативни валути (Bristol Pound, Sardex, Sol, Wir, Léman и др.) показват как те могат не само да помогнат на местната икономика, но се явяват и средства на социализиране, създават нови връзки, стимулират по-високо сътрудничество и споделяне, засилват чувството за общност. Те биха могли да бъдат „лепилото“, което да сближи хората, които живеят на едно и също място, но едва се познават, особено ако това се случва по един приобщаващ начин.
Замества ли алтернативната валута наличната или е по-скоро едно безплатно решение?
Джейсън Нарди: Алтернативните валути не заместват националните или официалните, които все пак са необходими за по-големи парични баланси или обмени. Повечето допълнителни валути се използват заедно със съществуващите, особено в началото.
Както икономистите Бернард Лайтър и Маргрит Кенеди пишат в своята „Парите на хората“, регионалните валути могат да трансформират живота и добруването в местните общности, те могат да поддържат работни места и бизнеси, местните власти могат да ги използват за да инвестират в социално развитие (особено когато ресурсите им са ограничени).
Може ли да ни посочите примери за успешно ползване на алтернативни валути по света?
Джейсън Нарди: Във времената на икономическа и финансова криза, алтернативните валути могат да се докажат като доста ценни, защото са стабилни и не са директно обвързани с националните валути.
В Британска Колумбия системата LETS (Local Exchange and Trade System) се създава през 80те и с течение на времето е приета от много други държави в различни вариации. Парите LETS са създадени като споделен кредит: всяка транзакция се записва като съответен кредит и дебит в две сметки на участниците. Качеството на издадената валута е автоматично достатъчно и (за разлика от книжните пари) не зависи от решението и преценката на централната власт.
В Аржентина, по време на икономическата криза, хората създадоха местни пазари, базирани на on „club del trueque“ (клубове за размяна), които създадоха мрежи на регионално и национално ниво. Благодарение на тях много социални групи преоткриха своите социо-културни традиции и успяха да се освободят от зависимостта си от правителството и международната помощ.
В Япония най-добре познатият пример е Foreai Kippu – буквално преведен като „Билети с грижа за връзките“, които служат за решаване на проблемите, свързани с все по-високия брой възрастни хора и грижите за тях. Системата позволява възрастен човек да „наеме“ асистент, който да му помага с ежедневието. На асистента му се заплаща в Fureai Kippu, които могат да се вложат в спестовна сметка и да послужат като размяна на други услуги.
Съществуват още множество примери.
Защо според Вас България не е толкова видима на световната карта на социалната икономика/алтернативните икономически решения?
Джейсън Нарди: Това е въпрос, който аз бих ви задал! Време е българите да се присъединят към това световно течение, да се включат – свържат и действат така че промяната да се случи – тазгодишният форум Empatheast окуражава всичко това!
На водещата снимка: Джейсън Нарди. Източник: Facebook
Повече за форума Empatheast ще откриете тук.
Заповядайте и в страницата на Truestory.bg във Facebook.