Кукери, змейове, самодиви и горски духове оживяват в един уникален за България проект, наречен „Златната ябълка“ (The Golden Apple). Зад идеята за първия роден фентъзи анимационен сериал, базиран на фолклора и митологията ни, стоят редица талантливи млади хора. Заел се със задачата да покаже на света силата на народностния дух, проектът „Златната ябълка“ е повод за гордост и вдъхновение, който горещо подкрепяме.
Поради тази причина с голямо удоволствие ви представяме създателя на първия български фентъзи и анимационен сериал – Димитър Петров, който ще ви разкаже най-подробно за работата по него.
Признайте ни, кой беше човекът със страхотната идея за създаването на проекта „Златната ябълка” (The Golden Apple)?
Димитър Петров: Това ще да съм аз – Димитър Петров 🙂 От много време ми се иска да видя добре направен фентъзи сериал, които да е базиран на нашия фолклор и да го представя по един интересен и съвременен начин. Освен това винаги съм се чудил защо не изнасяме положителните страни от нашата култура и защо почти нямаме медийни продукти, които да се концентрират върху положителните страни от манталитета ни… един вид, една хубава, българска история. Преди около три години реших да комбинирам двете неща и така се роди идеята за „Златната ябълка“ – фентъзи анимационен сериал, който да взима най-хубавото от нашия фолклор и народен характер и да го представя по един нов, интересен и, надявам се, красив начин.
Към днешна дата кои са хората в екипа по осъществяването му?
Димитър Петров: Към днешна дата екипът е над 20 човека. Аз съм създател („шоурънър“) и арт директор на проекта. Светла Радивоева е нашият главен дизайнер. Елена Рапонджиева е продуцент и координатор на проекта. Пламена Велкоси е главният ни сценарист. Като цяло сме събрали един много силен екип от страхотни професионалисти, които са разделени на работни групи – дизайнери, аниматори, администратори и консултанти. Най-добре ще можете да се запознаете с екипа ни през нашия уебсайт.
Разбрахме, че за работата по „Златната ябълка” ръкави са запретнали и хора, извън пределите на страната ни. Кои са те?
Димитър Петров: Главната дизайнерка на проекта Светла Радивоева всъщност работи като CG аниматор за Walt Disney, и съответно живее в САЩ. Освен нея, Теодора Филипова, която е нашия технически аниматор, живее, работи и преподава анимация в Милано, Италия. Главният ни аниматор Станислав Тодоров пък живее в Кипър, а Марта Андреева, която е от дизайн екипа, живее и работи в Германия. Освен тях част от екипа ни (макар и в момента само като консултант) е Емили Тимерманс – белгийска аниматорка, която направи и първия ни тест с тичащата Вихра.
Трудно ли е реализирането на подобен проект в България? Какво ви показа и на какво ви научи работата по него до момента?
Димитър Петров: Всяко начало е трудно, но и много интересно. Показа ми, че тук има страшно много потенциал за такива проекти, защото имаме страхотни дизайнери и много талантливи и ентусиазирани аниматори. За жалост, въпреки целия този талант, нашите аниматори и дизайнери почти нямат поле за изява. Повечето хора в тази сфера работят или за чужди компании, или емигрират и търсят работа в големите студиа извън страната.
Друг проблем е, че досега в България не е правена комерсиална анимация, каквато е „Златната ябълка“, и хората подхождат малко скептично първоначално. За щастие, след като обявихме проекта публично и след като хората се запознаха с него, реакцията се оказа страшно положителна! Тук е мястото да благодаря на множеството ни последователи във Facebook и страхотните писма и коментари, които получаваме от тях. Точно това отношение ни кара да вярваме, че такъв проект може да се реализира тук и че има желание от зрителите да го гледат.
„Златната ябълка“ всъщност е с двойна кауза – освен да направим един положителен и красив сериал, ние искаме да създадем едно анимационно студио, което да се специализира в създаването на бъдещи такива проекти. Тоест искаме „Златната ябълка“ да е първият от много такива сериали и филми, които да са на максимално високо ниво и да акцентират върху положителните аспекти на нашата култура.
Вместо да изнесем българския талант извън страната, ние вече сме установили контакт с аниматори от някои от най-големите студиа за анимация в света, които ще дойдат тук и ще работят заедно с българските си колеги. Целта ни е да направим максимално качествен сериал и да подпомогнем предаването на знания от доказани професионалисти в сферата към талантливи млади българи. Това от своя страна ще ни помогне при създаването на бъдещи такива проекти.
Разкажете ни повече за сюжета на „Златната ябълка”. Къде ни отвежда фентъзи-фолклорната му линия?
Димитър Петров: Историята ни започва в град Хан, който се намира на ръба на огромна розова долина. Град Хан е уникален с това, че в него хората и планинските духове живеят в мир. Там срещаме 14-годишната Вихра и нейното семейство – баща ѝ Вулкан Змей, предводител на планинските духове, и майка ѝ – Искра, бивша учителка и кметица на града. Понеже баща ѝ е змей, а според нашата митология змейовете са покровители на бурите и градушките, Вихра има облак вместо коса. Когато тя се ядоса, облакът ѝ става буреносен и в него започват да прескачат малки гръмотевици.
Вихра тръгва да търси Златната ябълка, защото мирът в град Хан е застрашен от назряващ конфликт. Тя иска да използва силата си, за да спре този конфликт и по този начин да спаси семейството си. Вихра не е сама в това приключение – с нея са самодивата Тина-Пакостина и братята кукери Влад и Бран.
Влад и Бран са израснали с идеята, че всички духове са опасни и че трябва да се борят с тях. След като се срещат с Тина и Вихра обаче, първото изпитание на двамата братя ще е да се научат да им се доверяват и да преодолеят предразсъдъците си. Нашите герои преживяват един куп приключения заедно и се срещат с още много други персонажи през тяхното пътешествие.
Какви са истините, които ни разкрива измисленият свят на „Златната ябълка“?
Димитър Петров: Това ще се разбере, като гледате сериала 🙂 Само ще спомена, че не всичко в света на „Златната ябълка“ е такова, каквото изглежда на пръв поглед, и това е нещо, към което главните ни герои ще трябва бързо да се адаптират.
Запознайте ни по-подробно с Вихра, Тина, Влад и Бран! Какви са магическите им способности и откъде идва вдъхновението за този им образ?
Димитър Петров: Вихра има облак, който се променя в зависимост от настроението ѝ. Тя е вдъхновена от многото ни силни женски персонажи в легендите, фолклора и историята ни. Много борбена и целенасочена, Вихра не се отказва лесно и е движещата сила в групичката ни от главни герои.
Тина Пакостина пък, както подсказва името ѝ, е доста пакостлива, приказлива и ентусиазирана млада самодива. Тя не е напускала самодивската си гора до град Хан и жадува за приключения, поради което тръгва с Вихра да търси ябълката. Като самодива, Тина пее красиво и чрез песните си може да влияе на природата около нея. Освен това тя се носи във въздуха и рядко ходи, а ако ѝ се наложи – не е много доволна от това 🙂
Бран пък е по-големият от двамата братя кукери на възраст, но по-малък на ръст. Той е Белорък – силно подвижен кукер, който специализира в борбата с бързи духове. Като характер говори много, първо действа и после мисли. Мечтае да стане велик Кукер боец и си пада малко самохвалко. Понеже Бран бърза да скача необмислено напред, често се забърква в неприятности, от които брат му после трябва да го измъква.
Влад е по-малкият на възраст, но по-силният физически от двамата братя. Макар и много силен, Влад е страшно внимателен, срамежлив и малко затворен. Това е защото като малък не си е знаел силата и често неволно е чупил неща около себе си. В резултат на това е свикнал да премисля всяко свое действие и движение по няколко пъти, преди да предприеме нещо. Когато си сложи кукерския костюм обаче, той става много уверен в себе си, защото е тренирал всяка стъпка стотици пъти. Влад е Баджак – кукер тежка категория, който специализира в борба с огромни и слабо подвижни духове.
До какъв етап от подготовката на „Златната ябълка” сте към този момент?
В момента работим над трейлър и сме в късна пре-продукция – тоест, имаме основните сюжети, знаем къде започва и къде свършва историята ни, имаме дизайна на света и на персонажите, както и основния екип. Освен това активно търсим финансиране и инвеститори за реализация на целия проект. Реално погледнато, ако намерим необходимото ни финансиране, можем много бързо да започнем продукция, като по план ще ни отнеме около година и половина да извадим първия сезон на сериала.
Как можем да помогнем на проекта?
На този етап – като ни харесате във Facebook, споделите страницата ни и разкажете на ваши приятели за нас – колкото повече хора ни харесват и са чували за нас, толкова по-лесно ще можем да намерим така необходимите ни инвеститори. Освен това може да разгледате онлайн магазина на нашите партньори от Laika.bg, които продават страхотни неща, и да си купите чаша с персонаж от сериала. Също така можете да подкрепите проекта чрез бутона за дарения на нашия уебсайт.
Заповядайте в страницата на Truestory.bg във Facebook, за да научавате още интересни и вдъхновяващи истории за света около нас