В сърцето на столицата се намира сградата, приютила Домът на Move.bg – общност на съмишленици, мечтатели, дейни личности и хора с кауза, които вярват в доброто бъдеще на България и се стремят ежедневно да правят стъпки към неговото достигане. Програмите, събитията и проектите им са насочени към развитие на обществото в по-добра посока, в обмена на идеи и гледни точки между различни участници и споделяне на общия успех, тъй като тяхно кредо е, че истинското щастие е онова, което можеш да споделиш с другите.
Чудесно място да се насладиш на среща с другите, да разшириш вътрешните си хоризонти, да срещнеш нови хора и да обогатиш душата и културата си, са фестивалите, които се появяват на събитийната карта у нас. Неслучайно Move.bg стартира проект, който изследва развитието, икономиката и следите, които оставят фестивалите след себе си, пътят до тяхното реализиране, финансовият фактор и бъдещи тенденции. Резултатите от доклада бяха публично представени на 6 ноември в Дома на Move.bg. Автори на доклада са д-р Нели Стоева (гл. асистент в СУ „Св. Климент Охридски“, катедра „История и теория на културата“), Маги Назер (социален предприемач, активист и блогър) и д-р Петя Колева (Интеркултура Консулт). Проектът „Иновативните фестивали – за хората, икономиката и умните градове“ се изпълнява с финансовата подкрепа на Столична община, Програма Европа 2017 от Фондация „МОЖЕ.БГ“, в партньорство с ОКИ Дом на културата „Искър“. В дискусията участие взеха представители на различни организации.
Изследването обхваща тенденции във фестивалните практики из Европа и в България, фокусира се върху културните фестивали, изпъстрили картата на София, а във финалната си фаза разглежда в дълбочина 5 фестивала с различни насоченост чрез интервюта с техните организатори. Докладът няма претенцията да бъде напълно изчерпателен, тъй като темата е обширна и тепърва ще търпи развитие, защото всеки фестивал се развива със собствено темпо не само в столицата, а и в страната.
Организират се все повече фестивали в чужбина и у нас, които търсят и откриват своята публика. Голяма част от тях не се стремят само към атрактивната шоу-програма, а искат да изградят около себе си общности, да възпитат вкус, да създадат очакване за изданието на фестивала следващата година. Подобно събитие раздвижва града, пробужда вълнение и задвижва местната икономика, привлича туристи и често се превръща в истински живописен празник. Но как да се подсигури началното финансиране, за да се реализира подобен проект? Откъде да дойдат парите – от общината, от бизнеса или по друг начин? Как се планират фестивали с подобна несигурност за повече от година напред в бъдещето? Как да се осигури достатъчна финансова стабилност така, че организаторите на фестивали да успеят да поканят повече международни гости у нас?
Отговорите на тези, а и на още много други въпроси, търсят авторите на доклада. В края на проекта е разработена, съвместно с партньори от Норвегия, „Бяла книга с анализи и предложения за реформи в сферата на фестивалите в България”, която засягат широк спектър от звена, свързани с фестивалите.
С времето става ясно, че фестивалите са важен фактор в икономическото, културното и социалното бъдеще на местността, в която се провеждат. Но – както се спомена на презентацията в Дома на Move.bg – един фестивал може да се превърне в онзи преломен момент, който променя целия ти живот… А това не подлежи на измерване и не може да влезе в никоя класация. Затова добрите практики трябва да се съхранят, смислените фестивали трябва да се радват на своето светло бъдеще, което – вероятно – има силата да промени не един човешки живот в добра посока…