Нови Сад е вторият най-голям град в Сърбия и място, което препоръчваме да бъде посетено. Градът е цветен, намира се на р. Дунав, а хората са много дружелюбни.
В Нови Сад, който ми напомня на Пловдив, има достатъчно хотели и много хостели, които приютяват гостите на града. Това е разбираемо и защото там от 15 години се провежда ежегодният Exit Festival, който събира фенове от цяла Европа. Градът все още няма добре разработено летище, но това може да се промени от следващата година. Има проект за такова до намиращия се на 16 км от Нови Сад град Ченей.
До втория по големина град в Сърбия може да се стигне с влак или автобус, като тези от и до Белград са много редовни и на цена от около 12-15 лева. Автогарата и гарата се намират една до друга и до тях се стига лесно пеша или с градския транспорт.
Спокойно може да питате хората около вас къде се намира някоя забележителност, както казах те са много дружелюбни. По-младите знаят английски език, като не се съмнявам, че в Нови Сад бихте могли да се разберете и на нещо средно между български и сръбски.
В Нови Сад срещу старото кметство се намира неоготическата католическа катедрала на Дева Мария. В централната част на града в близост до тях са разположени още православната църква „Свети Георги“ и синагогата.
Някои от най-старите квартали на Нови Сад са Стари град, Ротквария, Подбара и Салайка. Сремска Каменица и Петроварадин, които се намират на десния бряг на Дунав, преди са били отделни градове, но днес са част от урбанизираната зона на Нови Сад.
На десния бряг на Дунав се намира и едноименната крепост Петроварадин. Строителството на укреплението започва през 1692 година. Петроварадинската крепост има много подземни тунели, чиято обща дължина достига около 16 км. През 50-те години на 18 век по заповед на австрийската императрица Мария Тереза в крепостта започва строителна кампания, след която конструкцията на укреплението е подсилена от нови бастиони и се добавя часовникова кула.
Интересното на поставения там часовник е, че стрелките му са разменени – малката показва минутите, а голямата часовете. Това е направено, за да могат риболовните кораби по Дунава да виждат какъв е точният час отдалече. На Петроварадинската крепост от 2001 г. се провежда и Exit Festival.
Вътре в крепостта се намира и градският музей на Нови Сад, който за съжаление не е отворен за посетители по време на фестивала Exit. През останалото време на годината работи от 9.00 до 17.00 ч., а почивният му ден е понеделник. Там могат да се намерят интересни експонати от Палеолита до средата на 20 век.
Нови Сад може да се похвали с цели три моста, пресичащи Дунав, като до Петроварадинската крепост се стига по Варадинския мост. Както в Париж, и тук двойките „заключват“ любовта си. На перилата на Варадинския мост може да видите десетки закрепени катинари, на които са изписани имената на влюбените.
Сръбският град си има й плаж. Подобно на Белград, и той създава усещането за морски град. В Нови Сад има къде да се попечеш на слънце, като основният му плаж е Штранд.
В Нови Сад няма да останете гладни и жадни. Има безброй кафета и места за бързо хранене. Достъп до WiFi може да се намери в почти всяко кафене или ресторант. Има също и свободни WiFi зони, където интернетът не е толкова бърз, но за сметка на това ползването му не е обвързано с покупка.
Това, което ме впечатли в града, беше добре изградената мрежа от велоалеи. Има си отделни светофари за колоездачите и всичко изглежда много добре организирано.
Дунавският парк в Нови Сад е прекрасно място за почивка. Има достатъчно пейки, но ако искате да си полежите на слънце или на сянка, поляните дават тази възможност.
Когато посетих това лято Нови Сад, много неща ми харесаха в него. Определено не мога да повярвам, че само преди 16 години е бил бомбардиран от силите на НАТО, когато трите моста са били разрушени, а градът е бил оставен без вода и електричество. Сега Нови Сад е една просперираща туристическа дестинация, която може да се похвали с исторически забележителности и модерни забавления. На български името му означава „Нова градина“ и той определено го заслужава. Както казах, препоръчвам да бъде посетен.
Снимки: TrueStory.bg
Заповядайте в страницата на TrueStory.bg във Facebook, където ще ви разкажем още завладяващи истории за света около нас.