Дана Зидан е усмихнато, интелигентно и интересно младо момиче, с което се запознах в Йордания. Тя е на 22 години и живее в столицата Аман. Дана е родена в Йордания, но е с палестински произход. Дядо й е живеел в палестинския град Хайфа, но Израелските окупационни сили отнемат къщата му, което го принуждава да напусне. Така той се мести в Тулкарем, където е роден и бащата на Дана. Баща й живее там до 18-годишна възраст, след което отива в Йордания, за да продължи с висшето си образование. Когато завършва, намира работа в Кувейт, но заради войната там през 1991 г. напуска заедно със семейството си и се установява в Йордания.
Дана, можеш ли да ни кажеш нещо повече за теб, на колко си години, какво работиш, нещо за твоето семейство?
Дана Зидан: На 22 години съм. Родена съм в семейство, което винаги ме е насърчавало да чета много, затова още от дете съм любопитна за света. Баща ми е образователен консултант, а майка ми беше учителка. Имам двама братя и една сестра, а аз съм най-малката в семейството.
Винаги съм била много запалена по писането. Също така вярвам в идеята за защитаване на слабите и подаване на ръка на другите, така че започнах доброволческа работа от IX клас с възрастни хора, бежанци и хора със специални нужди. Докато бях студентка, започнах да работя като кореспондент за „Хабр Араби” – електронно списание, и автор на свободна практика за няколко вестника и списания. В момента работя за „Арамекс интернешънъл“ – доставчик на логистични и транспортни услуги, в отдела за бизнес разузнаване. Освен това имам и седмична колона в „Ал-Рай ал-Яум” – вестник, базиран в Лондон.
Къде излизаш? Как се забавляваш?
Дана Зидан: Занимавам се с кикбокс, така че остатъкът от деня след работа прекарвам във фитнеса. Освен това обикновено посещавам културни събития или пазарувам. Обичам от време на време да ходя в центъра на града, старата търговска част, просто за да усетя пулса му.
Какво мислиш за живота в Йордания?
Дана Зидан: Разбира се, както и в другите държави в региона, има политически и икономически предизвикателства. Пропастта между социалните класи става все по-дълбока. Хората имат затруднения да покриват дори ежедневните си разходи, имайки предвид, че стандартът на живот е много висок в сравнение с доходите. Йордания обаче е безопасна страна за туристи и посетители. Йорданците са гостоприемни хора, обичат да помагат на другите. Връзките между хората тук са все още много силни, особено в провинцията.
Почти навсякъде за младите хора е трудно да намерят собствения си път в живота. Какво е мнението ти и как е според теб за хората в Йордания?
Дана Зидан: Винаги съм искала да помагам и да се боря срещу заблудите и манипулациите, така че намерих себе си чрез писането и доброволчеството. Те ми дадоха пространство, където мога да изразя това, което се случва в ума ми, и да дам глас на маргинализираните групи.
В Йордания добър процент от младите хора учат в университет, независимо дали е частен или държавен. Някои университетски специалности обаче не са съвместими с пазара на труда и затова много хора остават безработни след завършването и напускат Йордания, най-често отиват в държавите от Залива. Съществува една традиционна тенденция, която все още доминира – родителите оказват голям натиск върху децата си да учат медицина или инженерни специалности, дори и ако това се разминава с техните предпочитания. Икономическата ситуация също е сложна, така че наистина е трудно да следваш сърцето си, когато избираш своя път в живота. Много фактори оказват влияние върху хората, когато избират своята кариера.
А как стоят нещата за младите жени в Йордания?
Дана Зидан: Е, има много политически и икономически пречки пред младите хора като цяло. Трябва да прибавим обаче и социалните пречки, с който жените се сблъскват в този регион, когато става въпрос за взимането на решения, свързани с кариерата, образованието и личния живот. Забелязва се, че жените получават все по-големи шансове в последните десетилетия. Те обаче все още са изправени пред проблеми, когато става въпрос за планиране на собственото си бъдеще и вземане на решения като самостоятелно пътуване извън страната или работа в определени сфери. Това им пречи да преследват истинската си страст и мечта.
А за теб трудно ли е да успееш, борейки се за това, в което вярваш?
Дана Зидан: Трудно е някак си, да. Някои хора се противопоставят на мнението ми, когато става въпрос за проблема със ситуацията на жените. Наистина вярвам обаче в толерантността и приемането на другите, независимо от религията, националността, цвета на кожата. Става обаче все по трудно да убедиш хората да бъдат толерантни и достатъчно силни, за да оставят расизма зад гърба си в тази отровена атмосфера, където медиите играят ключова роля в разширяването на пропастта между хората.
Знам, че се бориш за правата на жената и си доста динамичен млад човек. Защо го правиш? Какво мислиш, че трябва да се промени?
Дана Зидан: По някакъв начин се считам за късметлийка, защото Бог ме е дарил с широкоскроени родители, които винаги уважават моите решения. Като цяло обаче не за всички в този регион е същото, така че чувствам, че е мой дълг да помагам на тези, които не са били късметлии да бъдат родени в такива разбиращи и съпричастни семейства.
Жените все още страдат от неравни заплати, уредени бракове или такива, които трябва да сключат, докато са все още непълнолетни, престъпления, свързани с честта, лишаване от наследство, сексуално насилие или използването им просто като обекти в медиите. Това са универсални проблеми, които жените в почти цял свят срещат. Ние все още сме подценявани и отношението към нас е по-различно.
Знам, че си посетила няколко държави в Европа. Ако трябва да сравниш Йордания с Европа, какво би казала?
Дана Зидан: Харесах космополитната атмосфера, свободата на словото, пейзажите, историята. Йордания има също добри страни, особено когато се отнася до връзките между хората и гостоприемството. Йорданците все още не за загубили гостоприемността си и готовността да помогнат на някого в нужда. Всяка страна има своя собствен дух . Надявам се да обменим добри идеи.
Имайки предвид какво се случва с „Ислямска държава“ и медийното забулване на ситуацията, може ли да ни кажеш как мюсюлмани и християни живеят в Йордания?
Дана Зидан: В общи линии, и двете страни винаги са живеели в мирно съжителство помежду си и това все още продължава въпреки случващото се наблизо. Интелигентните хора трябва да правят разлика между истинския ислям и това, което се случва под името на исляма. Преди няколко седмици например ислямска институция дари каравани и други вещи от първа необходимост на християни, напуснали Ирак и дошли в Йордания. Мюсюлмани и християни тук винаги са живели рамо до рамо и се надявам, че това ще продължи.
Искаш ли да останеш в Йордания и какви са твоите мечти?
Дана Зидан: Йордания е мястото, където съм отраснала и винаги ще ми е скъпо, но обичам да изучавам света, да посещавам нови места, да срещам нови хора и да опознавам различни култури. Моята вечна мечта е да се върна обратно и да мога да живея в моята родина – Палестина, и ако не мога да направя това, ще препоръчам на децата ми или дори на техните внуци да го направят.
Какво знаеш за България?
Дана Зидан: Имам информация от приятели, които са пътували до там или са учили в България и те ме окуражиха да посетя страната – да се забавлявам с плуване във Варна, катерене в планините и да опитам известната супа „таратор”! Зарадвах се, когато разбрах, че в България се показва уважение към по-възрастните, това показва колко близки сме – това е едно от най-важните неща, на който ние учим нашите деца.
Опиши йорданците с три думи.
Дана Зидан: Щедри, добре образовани и избухливи!
На водещата снимка: Дана Зидан (личен архив)
Тази статия ви хареса? Заповядайте в страницата на Truestory.bg във Facebook, където ще ви срещнем с още интересни личности и техните истории!