„Четка за зъби, разбира се“, мисля си раздразнено и слагам човка в списъка си. „Само по филмите си забравят бельото или четката за зъби. Пък и винаги мога да си купя нова, защо изобщо съм го записала?! Така…нататък: пътеводителят е тук. Очилата и разтворът за лещи. Лепенки. Чек. Хм… дъждобран?“. Замислям се дълбоко и не успявам да изровя от никое кътче на главата си дали дъждобранът наистина е там, на дъното на 30-на килограмовия куфар, както подозирам, или просто умът ми си нагажда ситуацията.
Предполгам, мнозина от вас, подготвящи се за по-дълго пребиваване в чужбина, са се сблъсквали с подобна ситуация. Преди значимо пътуване или преместване в чужбина, бодрите авантюристи се озоваваме в един водовъртеж от емоции. Притеснение, свързано с излизането от зоната на комфорт, вълнение за предстоящото приключения, може би дори мъничко страх. В цялата напрегната обстановка, обаче, често от ума ни изскачат някои напълно практични задачи, които трябва да изпълним преди да напуснем България за по-продължителен период.
Гореописаната ситуация е реална. Не забравих нито личната си карта, нито очилата… за сметка на това все още тъгувам по една тениска с щампа, която се подвизава някъде из чекмеджето на домашния гардероб, а не редом с мен в Болоня.
Но, хайде, спирам да се разсейвам, (макар че явно ме бива в това) и започвам да пиша по същество, а именно Какво не бива да забравяме да направим, преди да се преместим за дълъг период в чужбина?
- Европейска здравноосигурителна карта – Здравето не е шега работа и по тази причина поставям картата на първо място във вашия „To do” списък. Макар и искрено да се надяваме да не ни се случи нищо лошо, докато сме в друга държава-членка на ЕС, винаги трябва да си имаме едно наум. Притежавайки картата имаме право да се възползваме от лечение, което се предоставя в съответствие с правилата на държавата, в която пребиваваме или посещаваме като направените разходи ще ни бъдат възстановени съгласно прилаганите в тази държава тарифи. Картата е безплатна, а срокът за издаването й е 15 дни от всеки клон на Банка ДСК. Можете да прочетете повече тук: http://www.ezok.bg/ . Все пак, преди да заминете, за всеки случай си направете още в България всички наложителни или по-сериозни медицински прегледи при познатите си специалисти.
- Здравни осигуровки – в случай, че напускате университета и работата си и вече няма да бъдете осигурявани съответно от висше учебно заведение или работодател, то трябва да се погрижите за осигуровките си, докато ви няма.
- В случай, че пребивавате извън страната по-малко от 183 дни, то трябва да внасяте сами здравните си осигуровки. Това става чрез подаване на заявление (номер 7) в клона на НАП по постоянен адрес. Повече информация: http://www.nap.bg/page?id=565. Имайте предвид, че без проблем можете да внасяте дължимото и онлайн, така че да не се налага да карате някой да ги внася вместо вас.
- Ако ще бъдете извън България за повече от 183 дни, то имате право да бъдете освободени от здравноосигурителни вноски, като при завръщане можете да възстановите правата си чрез подаване на заявление. Какво трябва да направите можете да видите тук: http://www.nap.bg/page?id=352
- Да си поговорим за пари! В зависимост от банковата ви сметка и банката, която я оперира, проверете таксите за онлайн банкиране в чужбина, както и за теглене от банкомат и извършване на транзакции. В чужбина вие вероятно ще се сблъскате с комисиони за международни транзакции, които ще ви се удържат от банката-титуляр на вашата кредитна/дебитна карта. Преди да заминете непременно посетете клон на банката и разпитайте с подробности за таксите, за да не се чудите с притеснение колко допълнително ще ви струва тегленето на онези 10 евро снощи.
- Плащането на услуги на мобилен оператор – всички знаете онзи виц:
- „Ало, Софийска вода ли е?
- Не, Мтел.
- О, и на вас да ви…
Е, сещате се и за края, предполагам.
Благодарение на нововъведеното от ЕС правило за „ роуминг като у дома“, когато използвате вашия мобилен телефон в в която и да е друга страна от ЕС, не е необходимо да плащате допълнителни такси за роуминг. Същото важи и за мобилния ви интернет до определен лимит за обмен на данни. Например, ако в плана си имате включени 12 GB мобилен интернет без допълнителна такса, в чужбина можете да използвате 5 GB без допълнителна такса. Това, разбира се, варира от оператор до оператор и от план до план. Не забравяйте да проверите условията предварително!
И не забравяйте следното – роумингът като у дома е предназначен за хора, които понякога пътуват извън страната – не можете да разчитате това да бъде основният ви начин за комуникация и използване на мобилни данни. Повечето оператори имат ограничен във времето лимит. Например, ако в рамките на 3 месеца не сте се свързвали с националната мрежа, то започвате да бъдете таксувани допълнително.
- За всеки случай направете нотариално заверено пълномощно на някого (например родител) в България.
- Работите ли? Уверете се, че сте изчистили всички административни задачи, свързани с отговорностите към работодателя ви, както и неговите към вас – прекратили сте договора си, направили сте си прекрасно екипно изпращане и сте готови за нови отговорности в непозната обстановка.
- За всеки случай, заредете банковата си сметка или си вземете пари кеш, с които да разполагате в началото на пребиваването си.
- Направете сканирани копия на личните си документи и билетите си за пътуване и ги качете в Google drive, изпратете си ги на имейл или ги имайте като файл на телефона си. Така ще разполагате с план Б в случай, че нещо се случи с тях.
- Ако не сте сигурни къде отивате или не разчитате на мобилния си интернет, направете си скрийншот на навигацията в Google maps.
Тъй като съсредоточаването на разпиляната ми писателска и пътуваща натура се ограничи до рамките на ЕС, бързам да вметна, че случай, че ви предстои вълнуващо пътуване извън Европа (за което искрено и вероятно не особено благородно бихме ви завидели), то тогава не забравяйте да проверите и практичните аспекти, сързани с издаване на виза, културни особености и необходими допълнителни ваксинации. Тази информация можете лесно да намерите на сайта на Министерство на външните работи.
- И, разбира се, няма как да не стигнем и до онзи прословут списък с полезни неща, които да не забравите да сложите в багажа си. Е… не е необходимо пак да напомням за чорапите и любимата тениска, нали? Тогава ще опитам с не толкова очевидните неща.
Графа дрехи и аксесоари:
Джапанки (за предпочитане вземете такива без каишка между пръстите, защото биха могли да бъдат използвани и като пантофи), бански, няколко вида кърпи – за баня, плажна, за лице/ръце, слънчеви очила, най-удобните възможни обувки, ръкавици и плетена шапка, ако отивате в някоя лишено от слънчеви лъчи държава, и слънчева такава, ако отивате на юг, бижута, дъждобран, колан.
Графа козметика (Разбира се, изключително индивидуална, както и всичко останало. Аз, например, се заредих с любимото си кремче за лице, тъй като единствено то понася на кожата ми, а не знаех на каква цена ще го намеря в чужбина).
Дезодорант, всевъзможни кремове и лосиони (в случай, че по принцип ги използвате), шампоан, сапун, слънцезащитен крем, носни кърпички, тоалетна хартия (не навсякъде има „мечтата на туриста“), клечки за уши, ножичка, пила за нокти, огледало.
Графа „Ох, боли“
Лепенки за рани, еластичен бинт, хапчета против разстройство, средства срещу насекоми/комари, йод/водороден пероксид, рецепта, ако взимате предписани от лекар медикаменти.
Е, и разбира се, не отиваме в джунглата, така че при необходимост можем да намерим всичко необходимо.
Графа „Ех, а защо не се сетих да си взема….“
Сешоар, зарядно за всички налични устройства, мокри кърпички, допълнителна карта памет, карта (от старомодните, когато все още не се използваше GPS), пътеводител, швейцарско ножче, тесте карти, дъвки, найлонови торбички, книгата, която все не ви остава време да прочетете, снимка на семейството (няма да оставим новото си нощно шкафче пусто, нали?).
Ще приключа безкрайния си списък тук. Убедена съм, че съм забравила нещо, но мога само да ви споделя, че онази любима тениска с щампа беше заменена от нова…купена от тук, от Болоня.
Затова ви оставям последното и най-важно нещо, което да включите в своя списък – не забравяйте да се забавлявате, да учите от всичко и всеки около себе си, да излизате от зоната си на комфорт… И както е казал Ханс Кристиан Андерсен:
„Да се движиш да дишаш, да плаваш, да летиш, да трупаш, докато даваш, да бродиш по пътищата – да пътуваш значи да живееш!”.