Добре дошли в Оймякон, Русия. Тук температурите забиват средно на ниво от „скромните“ минус 50 градуса през зимата. В най-студеното селище в света животът е заскрежен, но не и спрял. Фотографът Амос Чапъл отправя поглед към царството на снега, намиращо се на два дни път от областния град Якутск.
Оймякон всъщност означава „незамръзваща вода“ и идва от евенски език. Но не вода е това, което сгрява местните в свирепия студ, а „руският чай“. Което в случая не е нищо по-различно от чиста водка, смее се фотографът в свое интервю в Weather.com. Що се касае до населението, Оймякон приютява едва 500 души.
Рекордът за най-ниска температура тук са впечатляващите минус 71,2 градуса през 1924 година. Дори и в „по-меки“ дни, мразът води до редица неудобства за хора като мен и вас, които са свикнали с по-адекватен климат. Колите, оставени навън, трябва да са включени постоянно, защото иначе няма да запалят отново. Носенето на очила е невъзможно, защото залепват за лицето ти. Яде се главно месо, най-вече сурова риба. Бялата сьомга и замразеният конски черен дроб се считат за деликатес.
Интересното е, че летата все пак са сравнително меки и температурите стигат до 20 градуса. От друга страна топлите месеци са кът в сравнение с дългото царство на студа и зимата. А и свикнали с минусовите температури, местните всъщност са недоволни, ако топлината се задържи прекалено дълго в царството на мраза, Оймякон.
Самият Якутск също може да се похвали с рекорд: той пък е най-студеният по-голям град в света, със своите 300 000 жители и средна температура от минус 41 градуса през зимата.
Ето и едни от най-вдъхновяващите снимки на Чапъл, които ни допускат в пристегнатия от хлад, но упорит ритъм на живота в Оймякон и Якутск.

Централният пазар на Якутск. Търговец държи арктически заек сред естествено замразена риба за продан.

Вече в Оймякон, Чапъл заснема един от малкото жители, поели риска да са навън на адския студ. „Трудно беше да срещнеш хора“, изтъква той. Което не е неочаквано.

В Якутск има и много руснаци и украинци, които са се заселили тук от съветско време. Причината са добрите заплати поради лошите климатични условия.
Заглавна снимка, както и всички други изображения в статията: Amos Chapple, всички права запазени.
Заповядайте в страницата на Truestory.bg във Facebook, където ще откриете още интересни истории за света около нас!