Една от международните новини, които намериха силен отзвук и в България през изминалата седмица, бе официално въведеният 6-часов работен ден в Швеция. Служителите у нас си позволиха да помечтаят за подобна промяна, а много работодатели – напротив, остро разкритикуваха решението на правителството в скандинавската страна.
Защо всъщност Швеция предприе тази стъпка? Истината е, че там 6-часовият работен ден не е новост. Много бизнеси де факто вече са го въвели. Целите на промяната са две – повишаване на продуктивността на работниците и подобряване на баланса между личния и служебния им живот в полза на първия, така че те да прекарват повече време със семействата си.
Филиалите на японския производител на автомобили Toyota са извършили промяната отдавна – преди 13 години. През 2014 г. различни компании от столицата Стокхолм също въведоха 6-часов работен ден, припомня сп. Fortune.
В интервю за бизнес списанието Fast Company Линус Фелд, главен изпълнителен директор на компанията Filimundus, разработваща приложения за смартфони, коментира: „8-часовият работен ден не е толкова ефективен, колкото бихте си помислили“. И допълва: „Да останеш концентриран върху конкретна работна задача за 8 часа е огромно предизвикателство. За да се справим с това, ние смесваме задълженията си и разсейването от тях, така че да направим деня си на работа по-поносим. В същото време срещаме затруднения да организираме личния си живот извън службата“.
Filimundus преминават на 6-часов работен ден миналата година и според Фелд промяната не оказва почти никакво негативно влияние върху начина, по който хората изпълняват служебните си задължения. За да я компенсира, мениджмънтът на компанията просто ги е помолил да не си губят времето със социалните мрежи и личните ангажименти по време на работа. Освен това е отменил някои от седмичните срещи на екипите, които традиционно са се провеждали преди промяната.
„Впечатленията ми са, че сега е много по-лесно да се фокусираме върху работата, която трябва да свършим. Освен това имаш издържливост да се справиш с нея и енергия, когато си тръгваш от офиса“, коментира Фелд.
Компанията не е сама. Brath – друг технологичен стартъп, е въвел 6-часовата работна седмица преди 3 години. Едно от най-големите предимства според тях е, че този ход им помага да наемат и задържат по-лесно служителите си. Шефът на компанията написа в блога на сайта й: „Считаме, че когато свикнете да имате повече време за семейството си, да не закъснявате да взимате децата си от градината, да имате допълнителни часове за тренировки за някое състезание или просто да сготвите вкусна храна у дома, няма да искате да го загубите отново (…) Ние действително се грижим за служителите си“.
В публичния сектор на Швеция също са налице промени. В скорошен експеримент медицинските сестри, работещи в държавен старчески дом, получават правото да преминат на 6-часов работен ден без това да се отрази на заплатите им. Ефектът се оценява като положителен – те полагали много по-добри грижи за пациентите, защото когато отивали на работа, били по-отпочинали.
Единственият проблем в случая са по-големите разходи за държавата, произтичащи от промяната. В миналото и други старчески домове са се опитали да въведат новото работно време, но бързо са се върнали към 8-часовия ден именно по тази причина. Все пак очакванията са, че бизнесът ще е по-активен и ще премине към нововъведението доста по-лесно.
В заключение единствено бихме изтъкнали факта, че в България надали скоро ще преминем към 6-часов работен ден. На първо място, държавата едва ли би имала ресурса за това. А на второ – бизнесът реагира доста остро срещу новината от Швеция. Не са редки коментарите на работодатели, които изтъкват: „Аз им плащам – ако трябва, ще работят и по 12 часа на ден“, „И в момента производителността им е под нормата, какво ще стане, ако им намаля още работното време“… и още.
Какво мислите за промяната в Швеция? Ще се радваме, ако споделите мнението си под тази статия или в страницата на Truestory.bg във Facebook.
Водеща снимка: Fortune.com