Историите на успешните жени в мъжките сфери често биват пренебрегвани или подценявани. Още повече, в сфера като шаха, в която липсва елемента на физическо превъзходство или друга причина за деление, световните шампионати и големи турнири все още са отделни за мъже и за жени. Освен това, от близо 2000 шахматисти, признати за гросмайстори от Международната шахматна федерация (FIDE), само 39 са жени. Една от тях е именно Дженифър Шахади, която освен двукратна шампионка на Съединените щати по шах за жени, е и покер професионалист и реномиран автор.
„Кралици на шаха“ е новата книга на Дженифър Шахади, която излезе през 2022 г. под заглавието Chess Queens: The True Story of a Chess Champion and the Greatest Female Players of All Time. След успеха на първата си книга с провокативното заглавие Chess Bitch, което позиционира авторката като вълнуващо ново лице в женския шах, Шахади решава да сподели новите си наблюдения след повече от 15 години натрупан опит, като разкрие повече за житейския си и професионален път. Освен автобиографичната част, авторката провежда интервюта с други велики шахматистки, които споделят своите истории по пътя към успеха.
Както личи от заглавието, книгата е посветена на истинската история на шампионката по шах и професионален покер играч Дженифър Шахади и нейния опит в спортовете, доминирани от мъже. Шахади става първата жена, спечелила Откритото първенство на САЩ за юноши през 1998 г. Четири години по-късно тя печели първата си титла от шампионата на САЩ за жени, а през 2004 г. тя отново печели титлата в един от най-тежките турнири в кръговата система в историята на САЩ. Освен в родината си, тя пътува на турнири по цял свят и се запознава с много играчи от различни националности, като целият този опит и дава добър поглед и поле за размисъл върху играта и шахматното общество.
Chess Queens е разбираем опит да се улови скорошната вълна от интерес към жените в шаха, провокирана от сериала на Netflix „The Queen’s Gambit“, в който Аня Тейлър-Джой играе шахматен гений. Още от излизането на сериала Шахади не крие своите симпатии към пресъздадената история. Авторката на книгата признава, че сериалът Дамски гамбит отразява в много голяма точност и прецизност техническата част на играта на шах както и живота на един играч – от интензивните и тежки партии до бляскавата страна на гросмайсторските турнета.
Но въпреки това създателите на сериала допускат една груба неточност, която можеше да им струва скъпо. Според финалните коментари на драмата, базирана на живота и успехите на грузинската гросмайсторка Нона Гаприндашвили, шахматистката никога не се е изправяла срещу мъже. Истината обаче е, че Гаприндашвили има над 50 победи срещу мъже по времето, по което се развива историята в сериала, а освен това е първият ГМ при жените и първата шахматистка, получила званието „гросмайстор“ при мъжете.
Именно такива забележителни примери се опитва да покаже Дженифър Шахади в своята книга, борейки се с предразсъдъците и разделението в шаха. Тя запознава читателя с изключително конкурентната игра, като разказва успешните, вълнуващи, но и трудни истории на едни от най-големите имена на жени в шаха. След автобиографичната част следват срещи с иконите на женския шахмат – сестрите Полгар, разкази за първата световна шампионка при жените Вера Менчик и други вдъхновяващи истории, които показват различните страни на вековната игра и как шахматното общество се променя през годините.
Освен увлекателен разказвач и успешен шахматист, Шахади е и професионален покер играч. От десетилетие насам тя се занимава активно с покер кариерата си, като участва в турнири по цял свят, но едновременно с това не загърба любовта си към шаха. За нея двата интелектуални спорта вървят ръка за ръка, поради което се опитва да ги популяризира сред жените, застъпвайки тезата, че подобни игри учат на ценни умения, които могат да се използват във всеки аспект от живота, не само на дъската за шах и на покер масата. За целта Дженифър участва в онлайн платформа, където се изявява като треньор по покер, а освен това води класове по шахмат във Philadelphia 9 Queens Chess Academies. Редом с книгите, авторката на Chess Queens пише статии за реномирани онлайн издания като New York Times, Los Angeles Times, Games Magazine, Cardplayer Magazine, и е редактор на сайта Chess Life Magazine.