На 21 март 1685 г. в Айзенах – град в германската провинция Тюринген, е роден Йохан Себастиан Бах. Той е композитор и клавирен майстор, признат за един от най-великите музиканти на всички времена.
Биографията му е богата и изпълнена с места, хора и събития. Той е най-малкото от осем деца в семейството на потомствени музиканти. Още преди да навърши 10 години, се сблъсква с трагедия – майка му и баща му, както и две от другите деца в семейството, умират един след друг. За него започва да се грижи по-големият му брат Йохан Кристоф, с когото прави и първите си стъпки в клавирното изкуство. Бах живее 65 години, често сменя работата си и немалко пъти се чувства ощетен, тъй като за позиции, за които кандидатства, избират някой друг. През цялото това време обаче той не спира да твори и оставя на човечеството огромно музикално наследство.
До днес са запазени над 1000 негови произведения от всички значими тогавашни жанрове (освен операта). Признат е за майстор на полифонията. След смъртта му през 1750 г. бароковата му музика бързо излиза от мода и се изпълнява все по-рядко, но през XIX век интересът към нея се засилва благодарение на някои ентусиасти, сред които най-известен днес е Феликс Менделсон Бартолди. Творчеството на Бах оказва силно влияние върху музиката на поколения композитори и изпълнители след него, включително и през XX век. Педагогическите произведения на Бах се използват по предназначение и до ден-днешен.
Любопитна подробност е, че в днешно време фрагменти от неговите творби са използвани в различни реклами, видеоигри и филми. Те са застъпени и в редица изпълнения на рок, поп и джаз величия.
Бах се жени два пъти и създава… внушителните 20 деца.
За него Лудвиг ван Бетховен възкликва: „Не поток, а море!“ (на немски „Bach“ означава „поток“), а знаменитият писател Гьоте заявява, че Бах е „поет от най-висока класа“.