Пловдивското кино „Космос“ е построено през 1964 г. под тогавашното име „Комсомол“. Изграждането му започва четири години по-рано – на 10 януари 1960 г. с намерение сградата да се превърне в голям и модерен кинотеатър, оборудван с амфитеатрален киносалон, в който да бъдат разположени 900 удобни кресла и широк екран с дължина 14 метра. И целта е постигната, макар и не точно във вида, в който е било планирано построяването му.
В книгата си „Архитектурата“ арх. Любомир Шинков разкрива първоначалната неосъществена концепция за проекта на сградата:
„Киносалонът е проектиран за 900 души, разположени изцяло амфитеатрално, с отваряем (пълзящ) покрив, поради високите летни температури в Пловдив. Проектът беше изготвен по следната функционална схема: влизане в долно фоайе на ниво терен, при необходимост ползване на гардероб, качване по висяща, окачена на тавана стълба, в горно фоайе, влизане в залата и заемане на местата по наклона на амфитеатъра. Излизане – директно на площада пред киното или през противоположната страна на гардероба, ако е използван, за да има пълно разделяне на влизащите и излизащите посетители. След завършване на проектирането заминах на работа за четири години в Република Тунис и когато се върнах, заварих: пълзящият покрив не беше изпълнен, а бетониран, понеже е по-лесно. Гардеробът – превърнат в пасаж за влизане и излизане от залата. Горното фоайе – преустроено в сладкарница, а вратите за влизане в залата – зазидани.“
Снимка: Kinokosmos.eu
Въпреки това, киното се превръща във важно културно средище и предпочитано място от пловдивчани. Стотици жители на града ежедневно посещават новоизградения киносалон, а предлаганата филмова програма е изключително богата – от български произведения на социалистическото кино до руски, английски и френски екранизирани класики. Пред сградата всекидневно се извиват дълги опашки за билети, защото интресът към всяка прожекция е огромен.
След смяната на политическия режим в България, от „Комсомол“ киното е преименувано на „Космос“. Съществуването му продължава до 1999 г., когато киносалонът окончателно затваря врати. В следващите 10 години части от сградата са използвани по различни начини, за да се осигурят приходи за поддържането й – в нея са се помещавали зала за хазартни забавления, дискотека и компютърен клуб. За този период интериорът се променя многократно, като се построяват стени, несъобразени с архитектурата на помещенията, други се избиват, за да се освободи пространство.
Снимка: Kinokosmos.eu
През 2011 г. Община Пловдив дава разрешение сградата да бъде разрушена и на нейно място да бъде построен 4-етажен паркинг. Решението е взето без допитване до обществото, без оценка за въздействие върху околната среда (ОВОС) и без мнението на архитекта на киното. Това буди всеобщо гражданско недоволство (надигат се всички – от артисти и хора на изкуството до жители на квартала) и започва организация на протести с цел запазване на сградата-емблема на културния живот на Пловдив.
Формира се Гражданска инициатива, която за пръв път осъществява контрол по Закона за пряко участие на гражданите в държавната власт и местното самоуправление. Нейни представители участват на заседания на Общинския съвет. Община Пловдив се отказва от намеренията си.
От пролетта на 2012 г. група доброволци започват ремонтирането на сградата с цел възвръщането на оригиналния вид на кино „Космос“. Работата по осъществяването ѝ продължава и днес с помощта на млади архитекти и граждани на Пловдив.
В момента само фоайето на сградата е достъпно за посещения. Самият киносалон продължава да бъде опасен поради срутващия се на места покрив. Към каузата се присъединяват и все повече хора от други градове на България.
Всеки, желаещ да помогне в мисията „Кино Космос“, може да се информира за акциите по спасяването на сградата, като се свърже с доброволците от екипа.
Truestory.bg застава зад каузите, които ще направят страната ни по-хубава. Открийте ни и във „Фейсбук“.