Катлийн Тесаро е американка, която отива за кратка учебна визита в Лондон, влюбва се в града и остава да живее в страната на британската кралица в следващите 23 години. Изпитала емоцията на новото начало, тя прекрасно я пресъздава в романа си „Колекционерът на парфюми“ (изд. „Бард“*). Книгата е много повече от история за парфюми, макар че със сигурност ще поискате да се сдобиете с нов аромат след нейното прочитане.
„Колекционерът на парфюми“ е увлекателна. Двете сюжетни линии, първоначално разделени във времето с около 30 години, задържат вниманието и любопитството на читателя. Възможно е още в началото да разберете каква е връзката между главните героини. Със сигурност обаче няма да искате да спрете да четете, за да разбере как и защо се е стигнало до този изпълнен с печал и очакване край.
Ева д’Орсе и Грейс Монро са силни жени – едната, разбрала болката, любовта и женската сила още като момиче, а другата – инатлива и търсеща себе си в края на 20-те си години. Ева и Грейс са толкова различни, колкото и си приличат. Разликата в начина им на живот и трудностите, с които са се сблъсквали, прави обаче различията по-видими. Животът на Ева е като черна приказка на неслучила Пепеляшка, а Грейс тепърва чака своя истински принц.
Книгата определено разказва история на любовта. Любов, която е сложна, противоречива и непостоянна – точно, както в реалния живот. „Колекционерът на парфюми“ дава обаче и повече. Романът представя разкоша и пошлостта, развихрящи се в Ню Йорк в началото на миналия век, трудната съдба на хората в дъното на обществената стълбица, обрисува волята и непримиримия талант, разказва за пресметливостта, окупацията и войната.
Ароматите, цветовете и усещанията са водещ мотив в „Колекционерът на парфюми“. Те потапят читателя през един един отминал, но все пак познат свят, когато пътуването със самолет е нещо ново, но англичаните, както и сега, не могат да говорят френски. В 159 страници книгата те пренася през континенти, съдби, показва силни и слаби страни на личността, човешко падение, дързост и новонамерена нравственост.
Няма да твърдя, че това е женски или любовен роман. „Колекционерът на парфюми“ е силен представител на съвременната проза – добре написано четиво, което показва истински живот.
*Изд. Бард е партньор на TrueStory.bg.