Българската асоциация по четене (БАЧ), съвместно с партньорите си ASSIST и HMC, даде старт на вече станалия традиционен конкурс за участие в програмата „Обучение на ученици в САЩ и Великобритания“ за учебната 2016/2017 г.
За участие могат да кандидатстват ученици в 10-и клас от цялата страна. Желаещите да се включат могат да избират измежду следните програми: HMC (The Headmasters’ and Headmistresses’ Conference, Великобритания), ASSIST (American Secondary Schools for International Students and Teachers, САЩ) и Davis (Davis International Scholarship Program, САЩ).
Освен че трябва да са български граждани в 10-и клас през настоящата учебна година, кандидатите трябва да отговарят на следните условия: да имат среден успех от предходната година (9-и клас) не по-нисък от 5,00 (средният успех се изчислява на базата на оценките по български език и литература, английски език, втори чужд език, математика, история, география, психология и логика, биология, химия и физика), да имат успех по български и английски език не по-нисък от 5,00, да имат интерес към и опит с извънкласни дейности (напр. изкуство, спорт, младежки организации, доброволческа дейност) и да не са живели и учили в англоезична страна за повече от 3 месеца през последните 5 години. Кандидатите за програма HMC във Великобритания трябва да отговарят на още едно условие: да са на възраст между 16 и 17 години и 6 месеца към 1 септември 2016 г.
Кандидатите трябва да изпратят пълния комплект необходими документи по пощата до БАЧ най-късно до 21 декември 2015 г.
През януари месец се провеждат основните етапи от конкурса, които включват полагане на стандартизиран тест по английски език тип TOEFL, писане на есе и интервю на английски език с представители на ASSIST и HMC в София. След това представителите на тези фондации оценяват цялостното представяне на достигналите до етап интервю и избират стипендиантите, като имената на избраните трябва да станат ясни до края на февруари. При подбора представителите на фондациите преценяват в кое училище да изпратят всеки от стипендиантите на базата на условията за обучение и извънкласни дейности, които училищата в програмата предлагат, и на евентуалните предпочитания на училищата по отношение на националността на учениците (ако има такива). Под внимание също така се взимат успехът, постиженията и интересите на стипендиантите.
Броят на стипендиантите се потвърждава всяка година, като предполагаемият брой за учебната 2016/2017 г. е 10 за програма ASSIST, 5 за програма HMC и от 3 до 5 за програма Davis (при програма Davis посоченият брой е за всички 20 страни, в които се предлага програмата).
Повече информация за документите, начина на кандидатстване и самите програми можете да намерите тук.
А защо да се включите в конкурса?
Като бивш стипендиант на програма HMC, аз искрено препоръчвам на всички активни и амбициозни десетокласници да се включат в този конкурс. Конкуренцията е голяма, но определено не е непреодолима, особено когато даденият ученик знае способностите си, преследва мечтите си и има план как да ги осъществи. Щастливците, които бъдат одобрени, получават изключителната възможност да се обучават в някои от най-престижните частни училища в САЩ и Великобритания с пълна стипендия за една учебна година.
Аз имах шанса да прекарам учебната 2010/2011 г. в Whitgift School в Лондон, Великобритания, което съществува от над 400 години. С всеки изминал ден след завръщането си осъзнавам, че почти всичко, което съм постигнал оттогава, дължа на школовката, която получих в Whitgift School през тази една година. Ползите от подобни програми изобщо не се ограничават с качеството на самото обучение, което безспорно е отлично. Селектираните участници усъвършенстват английския си език, опознават друга страна и култура, живеят и учат с връстници от целия свят, участват в извънкласни занимания при отлични условия, научават се на самодисциплина и самостоятелно справяне с трудностите, придобиват чувство за лична отговорност и отварят съзнанието си към останалия свят. Днес осъзнавам какъв голям късметлия съм бил да попадна в институция като Whitgift School, което ми послужи като трамплин в образователен план, позволи ми да играя футбол към училищния отбор под ръководството на Колин Пейтс (известен английски футболист, който има 280 мача с екипа на „Челси“ във Висшата лига на Англия в периода 1979-1988 г.), покри разноските ми за участие в кулинарен курс за средиземноморска кухня, изпрати мен и 5 други ученици на обмен на 5-дневна екскурзия до Маракеш, Мароко, и ми даде възможност да живея и да уча в прекрасна среда.
Въпреки че само участвалите в подобни програми могат наистина да оценят ползите от включването си в тях, аз призовавам всички десетокласници в страната да не пропускат този шанс. Това е именно една от тези възможности, за които хората казват, че идват веднъж в живота. Положете усилията, които се изискват от вас, и ако имате малко късмет, може да отворите безценна нова страница в живота си.
Заповядайте в страницата на Truestory.bg във Facebook, където ще откриете информация за още полезни инициативи!