Нищо не обединява един народ както традицията и приемствеността й от поколение на поколение. Ритуалът на прогонването на болестта и злите сили отдавна е част от идентичността на жителите на миньорския град. Гости от близо и далеч идват в европейската столица на сурвакарските традиции, за да се потопят за два дни в атмосферата на българския фолклор и култура. Бляскав спектакъл от феерия и танц, огньове и разноцветни костюми. Добре дошли на ХХVII Международен фестивал на маскарадните игри „Сурва“ в Перник!
Фестивалът
По традиция фестивалът на маскарадните игри ще се проведе в последната събота и неделя на месец януари (27-28.01). Самият фестивал представлява дефиле със състезателен характер. Специално подбрано жури награждава групи на база традиция, културна специфика на региона, маска, облекло и артистичност на изпълнението. По време на фестивала гостите ще могат да посещават различни изложби, както и да се включат в творчески ателиета за изработване на маски. Тази година в маскарадните игри ще вземат участие над 100 сурвакарски групи от цяла България, както и 17 групи от 8 други държави – Испания, Португалия, Италия, Албания, Словения, Гърция, Сърбия и Македония. Първият фестивал на маскарадните игри се провежда в Перник през далечната 1966 . От 1985 придобива статут на международен фестивал, а през 2015 обичаят „Сурва“ става част от ЮНЕСКО за нематериално културно наследство. И ако в първото издание на фестивала участниците са били не повече от 800, то през 2018 броят надхвърля над 7000, като с това фестивалът за поредна година подобрява собствения си рекорд.
Традицията
Маскарадната обредност идва от древни езически времена и е съхранена до днес като част от българската фолклорна традиция. Звукът на звънците, окачени около кръста на маскираните, подсилва предпазното им действие. Костюмите са главно 2 типа – само от кожи или от нарязяни парцали. Маските се изработват от кожи на овце, кози, птичи пера, рога, вълнена прежда, царевична шума или коноп. Изглеждат като плашещи лица на животни и митични същества с остри зъби, стърчащи рога, опашки, клюнове. Понякога маската е и само начернено лице, върху което могат да бъдат прикрепени мустаци и брада от вълна, конци или коноп. Участниците изработват костюмите и маските си сами или с помощта на майстори. Процесът по изработването е сложен, има характер на ритуал, тайнствен и мистериозен за „непосветения“ страничен наблюдател.