Колко често се замисляте върху това какво всъщност получавате срещу парите си, когато пазарувате? Обръщате ли внимание на факта, че зад ниската цена на много пропътували цял свят и достигнали до нашия пазар стоки, стои тежък, незаплатен труд и нехайно отношение към околната среда?
Отговорността ни като потребители не бива да бъде пренебрегвана и точно това се опитват да ни припомнят хората, стоящи зад „КонсУмувай“ – инициатива на фондация „ЕкоЦентрик“. За ценната идея и добрите практики, на които ни учи проектът, подробно ще ви разкаже координаторът му – Мария Топчиева.
Здравейте, представете се с няколко думи.
Мария: Здравейте, казвам се Мария Топчиева и съм част от екипа на „ЕкоЦентрик“. Радвам се, че съм координатор именно на проекта „КонсУмувай“, защото той насърчава информираното, осъзнато и отговорно потребление, към което се стремя и аз самата.
Как дойде идеята за създаването на „КонсУмувай”?
Мария: Образователна програма за отговорно потребление, в която градските обиколки се използват като обучителен подход, съществува в Германия от близо 13 години и се реализира от Сдружение „BUNDjugend – Млади Приятели на Земята Германия“. През годините програмата печели много награди и отличия, включително през 2006 и 2008 година е обявена за проект от Декадата на ООН за „Образование за устойчиво развитие“ и служи за добър пример за бъдещата образователна дейност по темата.
„ЕкоЦентрик“ е организация, която се специализира в изследване, разработване и прилагане на практики в областта на образованието за устойчиво развитие. Така открихме и се запознахме с немския пример на „КонсУмувай“ като добра практика и през 2012 година получихме подкрепата на ръководството на проекта за сътрудничество и за адаптирането му за България.
С висока мотивация и здрава работа на „ЕкоЦентрик“ и BUNDjugend спечелихме финансиране от Германската фондация за околна среда (ДБУ), което ни позволи да стартираме „КонсУмувай“ в началото на 2015 година.
Разкажете ни повече за проекта – към кого е насочен и какво цели?
Мария: В съвременното глобализирано общество всички ние сме потребители на разнообразни стоки и услуги, които често са прекосили поне един океан, докато стигнат до нас. В забързаното си ежедневие обаче рядко се замисляме откъде идват те, как са произведени и каква е реалната цена за тяхното производство. В масовия случай нелогично ниската цена, която потребителят заплаща при закупуването на една стока, дошла от другия край на света, се дължи на факта, че някой друг е заплатил цената, която е спестена на нас. Често това са работниците, които са поставени в условия на тежка експлоатация срещу минимално заплащане.
В друга част от случаите ниската цена на продуктите е за сметка на околната среда, чиито ресурси биват безразборно и безотговорно добивани и използвани, без ни най-малко усилие за тяхното устойчиво управление и възстановяване. В резултат се установява тенденция на свръхпотребление на стоки и услуги и масово разхищение на ресурси, както и сериозно разминаване между нуждите и желанията на потребителите.
Проектът „КонсУмувай“ повдига тези и още въпроси, а целта му е да провокира участниците (предимно млади хора и ученици) да се замислят и сами да решат дали могат да променят нещо в поведението си на потребители. Всеки избор има определени последствия, като потребителският избор не е изключение от правилото. Информираният, осъзнат и отговорен избор на потребителите съдържа голяма сила, която може успешно да се бори срещу наложени негативни практики на производство, като същевременно подкрепя устойчиви такива.
Как се провеждат обученията, които организирате?
Мария: В рамките на проекта „КонсУмувай“ се осъществяват два вида обучения: турове за отговорно потребление и обучения на мултипликатори (водещи на туровете).
Турът за отговорно потребление е интерактивен образователен метод, осъществен под формата на градска обиколка по следите на потреблението. Интересното при него е, че се води от млади хора за млади хора. Предварителната подготовка на тура включва избор на спирките и темите, които ще бъдат разгледани. С помощта на разнообразни обучителни материали и под формата на игри и дискусии участниците получават допълнителна информация по темите и обсъждат възможни решения на установените проблеми.
Младежите, които водят туровете, също преминават предварително обучение. На него те задълбочават познанията си по разнообразните теми от областта на потреблението и глобализацията, след което сами разработват нови теми и игри, които изпробват. Тъй като младите хора, които са избрали да станат мултипликатори по проекта „КонсУмувай“ проявяват собствен интерес и влечение към темите на образователните турове, тяхното обучение не спира дотук. Непрекъснатото задълбочаване по темите при самостоятелна подготовка, както и регулярните срещи за обмен на опит и информация с останалите мултипликатори също допринасят за обучението и развитието на мултипликаторите.
На друго обучително равнище мултипликаторите участват в междукултурен обмен между България и Германия. В онлайн срещи и срещи на живо младите хора от двете държави дискутират въпроси като това „Къде в Германия и България има функциониращи практики за устойчиво потребление?“, „Устойчиво потребление – нов пример за европейски икономически модел?“, „Свобода и отговорност: нормативна концепция като заплаха за свободата или като нов израз на себеизразяване?“, като крайният резултат от този бинационален обмен е разработването на общата европейска перспектива за отговорен начин на живот.
Кои са темите, на които „КонсУмувай” обръща внимание?
Мария: Темите, които „КонсУмувай“ смята за важни са изключително много. Все пак, за туровете към момента има разработени седем основни теми: глобализация, месо, кафе, шоколад, дрехи, обувки и джаджи. Списъкът с темите ще продължи да нараства, като принос за това ще има както екипа на „ЕкоЦентрик“, така и самите мултипликатори. Сред интересните теми, които предстои да бъдат разработени, са риба, хранителни отпадъци, енергия, козметика и други. Тъй като предстои разработване и на уебсайт по проекта, част от информацията по темите ще бъде налична с версия и за интернет потребителите.
Какви са наблюденията ви: какво е отношението на младежите към консумацията от социална и икономическа гледна точка?
Мария: Осъзнатото отношение към потреблението в България не е много узряло като процес. Въпреки това обаче съществуват и се развиват и устойчиви практики, за които също има потребители и поддръжници. Младите хора си купуват най-вече дрехи, обувки и храна, а водещи при избора на покупки са финансовите съображения, както и някои любими марки производители.
В рамките на проведения конкурс сред ученици „Предизвикателството КонсУмувай“, участващите екипи проведоха анкети сред своите съученици по избрани потребителски теми. Според резултатите от проведената анкета на тема „дрехи“ в Езикова гимназия „Акад. Людмил Стоянов“ гр. Благоевград, 61% от анкетираните младежите са отговорили, че си купуват нови дрехи поне един път в месеца, а 18% си купуват нови дрехи всяка седмица. Същевременно, масово пазаруваните дрехи и обувки от тях са от най-евтиния клас. Поради това, че стоките са некачествени се налага да бъдат заменяни много по-често, което допълнително утежнява и техния екологичен отпечатък. Децата обаче често не знаят, че текстилната индустрия е вторият по големина замърсител на околната среда след петролната индустрия.
Също така не знаят, че при производството на техните изтъркани дънки работниците използват техники с пясък, които увреждат тяхното здраве. От друга страна, при производството на памука, който е основна суровина в текстилната индустрия, се използват рекордни количества пестициди. Пестицидите, токсичните химикали и бои оказват влияние и върху нашето здраве, макар и индиректно. Всичко това е нова информация за младежите, която определено им въздейства и ги кара да се замислят.
Какво ще избират занапред във своите потребителски решения ние не знаем, но смятаме, че е редно поне да бъдат наясно с някои важни факти, които така или иначе със сигурност оказват влияние върху техния живот и здраве.
Какво се случи от стартирането на проекта до днес?
Мария: През изминалите месеци от стартирането на проекта преминахме през няколко важни момента. В началото на проекта на гости в офиса на „ЕкоЦентрик“ в София бяха нашите колеги от германската организация BUNDjugend – Млади Приятели на Земята Германия. Тъй като идейната концепция на „КонсУмувай“ произхожда от Германия, нейният създател Йохан Далмер и неговите колеги споделиха с нас важни уроци от своя 13-годишен опит в работата по KonsUmdenken (немската версия на КонсУмувай).
След това екипа на „ЕкоЦентрик“ разработи българската версия на образователния тур за отговорно потребление и подготви първите теми. Малко по-късно беше пуснато обявлението за набиране на мултипликатори, след което отзовалите се младежи преминаха обучение. Първият „демо“ тур беше осъществен на 29 юни с ученици от испанската гимназия „Мигел де Сервантес“ в София.
Тъй като ключови участници в проекта „КонсУмувай“ са 6 училища от градовете София, Враца, Ловеч, Пазарджик, Пловдив и Благоевград, през пролетта на 2015 г. беше проведен конкурс за ученици „Предизвикателството КонсУмувай“. В рамките на конкурса ученическите екипи проведоха анкети по избраните теми сред своите съученици и учители, след което представиха резултатите от анкетите на видни места в техните училища. Там поставиха и информационни табла, на които представиха акцентите от своите проучвания и изводи по съответните потребителски теми. Работата на екипите беше оценена от жури от Фондация „ЕкоЦентрик“, след което бяха излъчени победителите.
През юли „КонсУмувай“ беше на турне в шестте града по проекта, където отново бяха проведени образователни турове и обучения на местни мултипликатори. Междувременно проектът беше отразен и от някои медии, като дори беше заснето реалното провеждане на един образователен тур (в центъра на град Враца).
А какво предстои оттук нататък?
Мария: Работата по „КонсУмувай“ тепърва ще се разгръща. Преди стартирането на новата учебна година, учениците-победители в конкурса „Предизвикателството КонсУмувай“ ще участват в „Уикенд за устойчиво развитие – КонсУмувай“ в София. За тях сме разработили изключително интересна програма, в рамките на която учениците ще имат възможност да се включат в образователен тур за отговорно потребление, да посетят Фермерски пазар и да разработят свои проекти за отговорно потребление, които да осъществят в своите училища.
През септември мултипликаторите от България ще прекарат една седмица в Берлин за обмен на опит с мултипликаторите от Германия. Множество интересни активности очакват участниците в обмена – градски турове за критично потребление, посещения на алтернативни градски проекти, споделяне на умения и образователни методи, работилници, дискусии и преглед на политиката на ЕС за потреблението.
През октомври планираме да стартираме и уебсайта на „КонсУмувай“, който ще съдържа много интересна информация и ресурси по различните потребителски теми, а за мултипликаторите ще има специално място за споделяне на идеи и опит.
През октомври започва и активния сезон на образователните турове, каквито ще се проведат във всички градове по проекта. Освен туровете, във всяко училище ще бъде осъществен и по един проект за популяризиране на отговорното потребление сред учениците и учителите. Сред възможностите за такива проекти са: фермерски пазар, борса за споделяне и размяна на вещи, творчески работилници, състезания и други.
Ще има още много интересни дейности и изненади, така че продължавайте да следите какво се случва с „КонсУмувай“ 🙂
Какви са начините да се включим и да помогнем на „КонсУмувай”?
„КонсУмувай“ носи послание за отговорно потребление, което целим да достигне до възможно най-голям брой хора. Ако искате да спомогнете за разпространението на посланието, имате няколко възможности. Можете да се присъедините към някой от провежданите турове като участник и там да научите интересна информация по разглежданите теми. Можете дори да се включите като мултипликатор.
Изискванията за това са да живеете в някой от шестте града, в които се осъществява проекта (София, Благоевград, Пазарджик, Пловдив, Ловеч и Враца) и да имате желание и време за научаване на повече по темите на „КонсУмувай“.
Друг вариант да подкрепите проекта е просто да следите и споделяте информацията със свои приятели, за да може да достигнем до максимален брой хора. Най-важното от всичко изброено до момента, обаче, е да бъдете отговорен потребител. Това означава да предпочитате местни и сезонни продукти, биологично произведени продукти, обект на справедлива търговия, да потребявате само неща, които са ви необходими, да дарявате и споделяте вещите си и да установите още устойчиви практики в своето ежедневие, които да спазвате и споделяте със своите близки и приятели.