Любовта към животните е мерило за добротата на човека. Спрямо това твърдение, днес ви срещаме с един истински добър човек, който е посветил част от времето си на идеята да помага на животни, изпаднали в беда. Милен Маринов е програмист, разработил безплатно приложение, чрез което всеки един от нас може да бъде спасител – нужно е само да отворим сърцата си за тази кауза.
Повече за идеята на Help a Paw и за помощта, която оказва на нуждаещите се приятелчета, научете в следващите редове.
Здравей, представи се с няколко думи.
Милен: Казвам се Милен Маринов. По професия съм програмист и се занимавам с разработка на мобилни приложения. Една от много дейности, с които се занимавам в свободното си време, е проектът за помощ на животни в беда – Help a Paw.
Как дойде идеята за създаването на приложението Help a Paw?
Милен: Преди време попаднах сред доброволци, които активно помагат на пострадали бездомни животни. Останах много впечатлен и също се включих. По това време трябваше да подготвям проект за дипломна работа и ми хрумна идеята за приложение, което да направи по-надеждна и бърза координацията между доброволците.
Опиши ни процеса на работа с приложението – стъпка по стъпка.
Милен: Първата стъпка е човек да изтегли приложението от съответния магазин (Apple App Store или Google Play). От там нататък приложението би известило потребителя, ако в близост до него бъде подаден сигнал за пострадало животно. Съответно, ако той има възможност, може да се отзове и да помогне.
От друга страна, ако човек попадне на животно в беда, но е възпрепятстван да помогне на момента, може да подаде сигнал с местоположението, кратко описание и евентуално снимка. След това останалите потребители, които се намират в района, ще получат известие за случая и при добър развой някой от тях ще помогне.
Разкажи ни повече за реализацията на Help a Paw. Какво се случи дотук и какви са целите, които си поставяте?
Милен: Проектът се оказа много по-голям и сериозен, отколкото си представях първоначално. След като направих първата версия за iOS като дипломен проект, участвах в конкурса за демо на мобилно приложение MobCon 2016, спечелих второ място и използвах наградата за разработката на първоначалната версия за Android. Последваха още доста усилия, в които се включваха и други хора и в крайна сметка първата версия на приложението беше реализирана. В момента предстои пускането на версия 2.0, с която известията за нов сигнал ще бъдат много по-бързи и надеждни.
Занапред сме си поставили доста амбициозни цели. Искаме да разширим възможностите на приложението, така че то да може да се ползва също и за пострадали диви животни, изгубени домашни любимци, търсене и намиране на животни донори на кръв (което е голям проблем в момента).
Освен това искаме да направим и сайт, чрез който да стане възможно използването на приложението и през компютър. Това ще улесни и споделянето на сигнали в социалните мрежи.
Работите с доброволци. Много ли хора откликват на идеята?
Милен: Да, приложението разчита изцяло на доброволци и за да бъде наистина ефективно е нужно да има критична маса от хора, които да го ползват. За момента има почти 2000 регистрирани потребители, но целта ни е те да станат много повече. Така, ако един човек не може да помогне на момента, наблизо винаги да има някой друг, който да го направи.
Една груба сметка – колко са животните, на които сте помогнали до момента? В кой район?
Милен: За момента има почти 400 сигнала и ¼ от тях за разрешени. Надяваме се с популяризирането на приложението и каузата като цяло този процент да се повиши. Засега с по-подробна статистика не разполагаме, но (логично) по-голямата част от случаите идват от големите градове.
Има ли конкретен случай на животно в беда, който се е запечатал в съзнанието ти?
Милен: Не следя всички сигнали, които се пускат в приложението, но наскоро попаднах на един, който ми стопли сърцето! Човек намира бебета котенца с възпалени очи и пуска сигнал. След това той и още двама доброволци започват да се грижат за тях – редовно някой от тях ходи да им промива очите, водят ги на ветеринар и ги връщат обратно при майката, търсят варианти за задомяването им… И всичко това координирано чрез коментарите към сигнала в приложението!
Как можем да бъдем полезни на каузата?
Милен: На първо място всеки може да свали Help a Paw на смартфона си и да помогне, ако в близост до него се окаже животно в беда.
На второ – кажете на приятелите и познатите си да направят същото.
Ако пък сред читателите ви има програмисти, които се занимават с мобилни приложения или уеб разработка – добре са дошли в екипа ни!
Още добри примери ще намерите във Facebook страницата на TrueStory.bg!