Идеята хрумва на студенти по право в СУ „Св. Климент Охридски“, обединени от любовта си към правото и желанието да спомогнат за изграждането на по-справедливо и будно общество. Водени от разбирането, че знанието е богатство, а споделеното знание – основа за взаимно разбирателство и двигател на колективния ни напредък, членовете на Сдружение „Праводач“ и Клуб на юриста „Теодор Пиперков“ смятат, че могат да бъдат най-полезни с натрупаните през годините знания по право.
Съвсем скоро някои от тях правят първи стъпки към осъществяване на идеята си, като основават Сдружение „Академия за гражданско образование“. Към онзи момент Сдружение „Праводач“ вече изнася уроци пред ученици в гимназиалния етап на образование. За да надградят върху дейността на „Праводач“, членовете на „Академия за гражданско образование“ създават курс, чрез който да запознават ученици в 11. и 12. клас с основни положения в правото на максимално достъпен език.
„Основната цел, която ни мотивира да развиваме академията, е постигането на едно модерно и мислещо гражданско общество“, споделя пред TrueStory.bg Илиян Костов, студент по право и съучредител на академията. „Това става посредством знанието за правата ни, докъде се простират те и как могат да бъдат защитени, ако се нарушат, а също и знанието за държавата – какво представлява тя и как функционира.“
Академията стартира през октомври 2016 г. с лекция на тема „Справедливост“, изнесена от доц. Кристиан Таков – доцент по гражданско право и преподавател в СУ „Св. Климент Охридски“, който си отиде от този свят през юли 2017 г. на едва 51-годишна възраст. Създателите на академията едва ли биха могли да изберат по-подходяща личност за подобна лекция, защото доц. Таков, както отбелязва Илиян, е „любим преподавател на всеки, който е имал честта да бъде негов студент“.
Първият напълно безплатен курс по гражданско образование за ученици се провежда в сградата на Ректората на университета. Той включва 11 урока, които се провеждат през уикендите в периода октомври 2016 г. – април 2017 г. Включват се близо 200 ученици от столични гимназии, а завършилите го успешно получават грамота.
Днес проектът вече включва и „300 секунди право“ – видео поредица, с която студентите искат да достигнат до по-широка аудитория. В канала на поредицата в YouTube вече има 16 видеа, които хвърлят светлина върху част от въпросите, застъпени в уроците пред ученици.
Когато създават академията, за чието развитие днес се трудят около 20 студенти, Илиян и колегите му искат да допринесат за разрешаването на много конкретен проблем, а именно оскъдното присъствие на правната материя в учебната програма. Правни елементи са застъпени най-вече в предметите от т.н. философски цикъл и по-специално „Етика и право“, но броят на учебните часове е крайно недостатъчен.
Резултатът: повечето ученици, току-що навършили пълнолетие, завършват средно образование без базови познания за правата и отговорностите си като граждани на една демократична страна, която на всичкото отгоре е част от Европейския съюз (ЕС).
Именно тази липса се стремят да запълнят младежите от Сдружение „Академия за гражданско образование“. С уроците си те запознават учениците с функционирането на държавата и нейните институции, разделението на властите, основните човешки права и свободи, престъпленията и съответните наказания и други правни въпроси от обществено значение. Студентите полагат усилия занятията да не се превръщат в монолози, като насърчават учениците да изразяват лично мнение и да се включват в дискусии със своите връстници.
„Очарован съм от това, което виждам у посещаващите курсовете – мотивация, истинско любопитство и стремеж към знание“, разказва Илиян. „Курсът е напълно свободен за посещение, т.е. учениците сами решават дали да идват или не. Уроците се провеждат през уикендите. Можете да си представите какво истинско желание за себеусъвършенстване се крие зад действията на един тийнейджър, който жертва от съня и свободното си време в събота сутрин, за да дойде в университета и да слуша уроци по право. Някои от колегите ми го нарекоха лудост, ама от онази, хубавата лудост, предвестничката на новото, на развитието към по-добро. [Виждам] едно ново поколение – млади хора, които искат промяна, готови са сами да я постигнат и търсят начините за това. Несъмнено като общество се нуждаем от такъв тип мислене и искрено се радвам, че го има у все повече ученици и мои връстници.“
Отдадеността на Илиян и колегите му се приема радушно и от учителите, а академията вече си сътрудничи с немалко училища в столицата. Студентите съзнават, че към момента не могат да достигнат до всички ученици в 11. и 12. клас в цялата страна, но опитват постепенно да разширят дейността си извън пределите на София. През декември миналата година са изнесли уроци пред ученици в град Гоце Делчев, а до края на настоящата учебна година предстоят още посещения в училища във Велинград, Видин, Костенец и Хасково.
„Всичко това е много обнадеждаващо, защото виждаме, че не сме сами в идеите си, а това създава усещане, че има смисъл от това, което правим“, обобщава Илиян.
Заглавно изображение: Сдружение „Академия за гражданско образование“