Михаил Димов и Златина Толева са създателите на Театър на сетивата София и Института за изследване на тишината. Познавам ги от години и всяка среща с тях е вълнуващо пътуване през вселени и реалности, паралелни на нашата. Техните спектакли, концерти, градски пътувания и други експерименти са повод да се срещнем със себе си и да събудим всичките си сетива.
Какво е „тишинавт“, как можем да възприемаме света на по-фино ниво и защо това ни е толкова нужно в днешно време, ще научите лично от Мишо – запознайте се с него в следващите редове.
Kакво е Институтът за изследване на тишината и как се роди идеята за него?
Михаил: Идеята за Института дойде от бъдещето, където хората живеят в истинска хармония с Природата и един с друг. Институтът е посолство на това бъдеще в настоящето.
Кой го ръководи?
Михаил: Визионерите на Института, които имат антени и улавят образи и идеи, идващи отвъд конкретната времева рамка в близко сътрудничество с тези, които осъществяват и материализират конкретните проекти – изследователски спектакли, концерти, пътувания.
Защо е важна неговата работа?
Михаил: Голяма част от работата на Института е свързана с отваряне и пречистване на сетивата за възприемането на една по-дълбока и фина реалност, която е тук постоянно, но остава невъзприета и непонятна. В този смисъл Институтът разширява границите на познаваемото и мислимото, и леко, като на игра, довежда съзнанието до среща със Себе си. Тази среща променя всичко!
Кои са тишинавтите и какви са изискванията да станеш такъв?
Михаил: Тишинавтите са изследователите на Тишината. Условието да станеш тишинавт е да се вкючиш в някоя от активностите на Института като приемеш неговото основно изискване – БЕЗ ДУМИ. Изпълнението на това условие поставя изследователя в ново измерение, което допълнително се усилва от затварянето на очите за определени периоди от време. Ефектът е постепенно утихване и отваряне на обширно вътрешно пространство. Имплозия! Връзката с това измерение остава, веднъж станал тишинавт оставаш такъв завинаги.
Какво планира Институтът в близките месеци?
Михаил: Сетивните пътувания за публика продължават. Активираме и втори маршрут в центъра на София. На 30 юни осъществяваме следващ сетивен концерт – Тишинавтика във 2-ро студио на БНР с учатието на Иван Шопов, Шамани трио, Марина Великова. На това събитие публиката ще има възможност да участва в музикалния live trance кръг. Голям Live trance circle ще има и на фестивала WakeЪп! в началото на юли, а в края на август ни очаква лятната резиденция на Института – Островът на тишинавтите на фестивала Беглика 2017. През 2018 г. ще е готов и следващият спектакъл, водещ публиката дълбоко в самите недра на Института.
Разкажете ни накратко за стивните градски пътувания – за кого са подходящи и с какво могат да бъдат полезни на участниците в тях?
Михаил: Сетивните градски пътувания са портали към друго измарение на града и света изобщо. Пътуващата публика се състои от 12 души. Продължителността им е между 2 и 4 часа, в които градът става театрален-филмов декор, а неговите жители статисти-актьори в един огромен спектаткъл – самият живот. Подходящ е за търсещи хора, които обичат да поглеждат нещата от различни ъгли и да си задават същностни въпроси за природата на реалността и света. Пътуванията могат да представят необичайни гледни точки , неочаквани прозрения, отговори на важни въпроси, вътрешен покой, осъзнаване…
Пътуванията също така са много подходящи за двойки или за екипи, които работят заедно, тъй като провокират и развиват доверието, свързаността и креативността.
А какво е сетивен концерт?
Михаил: Сетивният концерт е важен елемент от приближаващата тишинавтска култура. Това е концерт с необичайна , дълбока музика, която се ражда на момента, и публика, която преминава през кратко сетивно пътуване с цел да утихне, да изостри сетивтата си и да се потопи в едно фино измерение преди срещата си с музиката. Сетивните концерти имат също така и театрален елемент, въвличат публиката в история, в преживяване, правят я съучастник на произведние на изкуството, което възниква ТУК и СЕГА.
Следващият такъв е на 30 юни, петък във 2-ро Студио на БНР – ТИШИНАВТИКА по БНР!