Те са млади и идейни, а умовете и сърцата им са отворени за по-доброто бъдеще на природата. Как да пазим околната среда и защо трябва да бъдем по-ангажирани с проблемите ѝ, ще ви разкажат еко-активистите от сдружение „МЛАДИ За Земята“.
Здравейте, представете се с няколко думи!
МЛАДИ За Земята: Ние сме младежката група към Екологично сдружение „За Земята“. Ние сме местни еко-активисти, обединени на международно ниво в мрежата Young Friends of the Earth Europе. Темите, по които основно работим, са Храна и земеделие, Нулеви отпадъци, Енергия и климат.
Как и кога дойде идеята за създаването на „МЛАДИ за Земята“?
МЛАДИ За Земята: През 2014 година EС За Земята стартираха инициативи, които да ангажират повече млади хора в дейностите им и в природозащитни акции като цяло. Част от процеса бяха серия от обучения, които да подготвят младите хора за активно участие в гражданския природозащитен сектор. По време на тези обучения се запознахме, сформирахме екипи и имахме възможност да разработим наши лични проекти, които реализирахме с подкрепата на За Земята.
Мисията ви е…
МЛАДИ За Земята: Да създадем мрежа „МЛАДИ За Земята – България“, в която активни млади хора да изразяват позиция и да провеждат кампании по различни екологични конфликти както на местно, така и на международно ниво.
Разкажете ни малко повече за международната мрежа Young Friends of the Earth Europе.
МЛАДИ За Земята: Международната мрежа Young Friends of the Earth Europе е мрежа от млади хора и младежки организации, работещи заедно за социална и екологична справедливост на местно, национално и европейско равнище. Основните теми, по които работят, са климатична справедливост, храна и земеделие и образование за устойчиво развитие. Поддържаме тясна връзка с колеги от мрежата, обменяме опит и идеи, включваме се и в общоевропейски инициативи като акциите срещу Трансатлантическо споразумение за търговия и инвестиции.
Кои са инициативите, стартирани до този момент и какви са резултатите от тях?
МЛАДИ За Земята: Първата публична инициатива на „МЛАДИ За Земята“ беше провеждането на конкурс и изложба за произведения на изкуството от използвани еднократни изделия под надслов „Земята не е за еднократна употреба“. Целта на инициативата беше да насочи общественото внимание към проблема с нарастващата употреба на еднократни стоки в ежедневието ни, които често използваме за няколко минути и след това се озовават на сметището, а все по-често и в океана, където се образуват острови от боклуци.
Включихме се в Екофестивала на любовта и виното на 14-ти февруари с акцията „Любовта минава през стомаха“, като раздавахме безплатна веган супа на фермерския пазар Римската стена. От януари 2015 г. стартирахме и дългосрочна кампания, с която да разпространяваме идеята за хранене според сезона с местно произведена здравословна храна. Предложения за полезни и щадящи околната среда гозби публикуваме в специалната ни кулинарна рубрика, където всеки месец представяме по една сезонна веган рецепта с български продукти.
През март проведохме първия Младежки фестивал „За Земята“, който събра на едно място млади хора от цяла България, посветени на опазването на околната среда. Събитието включваше презентации на успешни зелени дейности, дискусии, практика по йога, четене на зелени разкази, работилници за правене на здравословни храни и напитки, домашно компостиране, приготвяне на натурална козметика и други.
Последната ни инициатива беше провеждането на обучение по биологично овощарство в гр. Пловдив, което включваше лекционна и практическа част. Поощрихме участниците да създадат собствена овощна градина като им раздадохме фиданки, подходящи за биологично отглеждане.
Резултатът от инициативите ни до момента е, че се срещнахме с много съмишленици, обменихме опит и имаме идеи за бъдещи дейности заедно. Тоест мечтата ни да обединим усилията си и да създадем младежка мрежа от природозащитници в България е на път да се сбъдне.
Личните ви наблюдения: В България има ли достатъчно млади хора, ангажирани с опазването на околната среда?
МЛАДИ За Земята: За щастие в България има все повече млади хора, които осъзнават проблемите с околната среда, стремят се да водят по-природосъобразен начин на живот, участват като доброволци в природозащитни акции, както и сами търсят начини за промяна. Напълно се убедихме в това, след като се запознахме с много инициативни и активни младежи по време на събитията, които организирахме.
На практика: Кои са малките стъпки, които трябва да правим всеки ден за Земята?
МЛАДИ За Земята: Да пестим енергия като изключваме всички електроуреди, когато не ги използваме и осветлението, когато не ни трябва;
– да пестим вода;
– да намалим отпадъците си като ограничим това, от което се нуждаем, използваме повторно, рециклираме и компостираме;
– никога да не забравяме, че Земята е нашият общ дом и да я поддържаме като такъв – чист, красив и безопасен.
Какво предстои оттук нататък?
МЛАДИ За Земята: С общи усилия ще търсим решения по съществуващите проблеми с околната среда. Ще продължим да се включваме активно в дейностите на работните групи от Young Friends of the Earth Europе. Надяваме се да се увеличи броят на членовете на младежката мрежа в България и заедно да работим за едно по-добро и зелено бъдеще.
По какъв начин можем да станем част от „МЛАДИ За Земята“?
МЛАДИ За Земята: Може да ни пишете на mladi@zazemiata.org. На същия имейл адрес можете да се запишете и в нашия мейлинг лист, където периодично изпращаме информация за екоинициативи, обучения, фестивали и др.