„Никой не е направил нещо значимо, ако е бил като всички останали“. Да имаш идея без аналог, която същевременно да е и толкова налудничаво рискована, че дори да изглежда неосъществима. В това се състои прогресът на всяко едно нещо, което е заслужавало да заеме своето място в света. Така един гений оставя завинаги името си в историята.
„Най-великият шоумен“ разказва историята на Финиъс Т. Барнъм – визионерът, въвел понятие, което още не е съществувало до този момент – шоубизнесът и създал най-стария цирк Ringling Barnum & Bailey, просъществувал цели 146 години до май 2017, когато е закрит окончателно, поради финансови затруднения.
След световната премиера на 25 декември мюзикълът с елементи на биография се превръща в абсолютен фаворит на зрителите с уникалните си визуализации, хореография и запомнящи се песни, една от които (This is me – Keala Settle) печели наградата Golden Globe в категорията за най-добра оригинална песен. Наред с това бокс офисът се радва още и на наградата HeartLand Film, както и на номинации за Golden Globe, Georgia Film Critics Association и други.
Успехът на „Най-великият шоумен“ несъмнено се дължи най-вече на всеотдайността на отлично подбрания актьорски състав, сред които Хю Джакман („Логан“), Зак Ефрон („Училищен мюзикъл“), Зендая и Ребека Фъргюсън. Пример за тази всеотдайност, за целта да се създаде една така завладяваща и запомняща се продукция, е младата актриса и певица Зендая, която по собствена инициатива е преминала през специална подготовка в лагер за въздушни акробати. Резултатът – главозамайващи каскади на трапец, въздушен обръч и отвесно въже, изпълнени с майсторството на истински акробат.
Предприемчив и склонен да поема рискове, Барнъм (Хю Джакман) събира на едно място хора, отхвърлени от обществото, заради това, че са различни по един или друг начин и ги превръща в звезди на голямата сцена. Шоу, непознато в своята същност на публиката до този момент, се радва както на положителен отклик, така и на възмущение и протест от страна на по-консервативните. За да се разрасне шоуто, Барнъм привлича на своя страна прочутия, млад продуцент Филип Карлайл (отчасти прототип на Бейли – съдружникът на Барнъм), който по-късно се влюбва в артистката Ан Уилър (Зендая). В сюжета на филма са преплетени няколко важни и вдъхновяващи послания, актуални и до днес. Раздвоението на Барнъм между амбицията и това, което истински обича ни кара да спрем и да се замислим дали и ние не гоним вятъра, оставяйки зад себе си истински важното. Междурасовата любов на Филип и Ан вдъхновява идеята, че невинаги сме длъжни да се ограничаваме в рамките, в които ни поставя обществото и че имаме свободата сами да определяме съдбата си.
„Най-великият шоумен“ е истински „празник на човечността“, защото насърчава не само толерантност и съпричастност, но и показва как едни хора, отхвърлени от света, с решителност се борят за своето място в него.