Не, не сме мислили, че някога ще кажем това. И все пак го направихме. Защо ни се налага да отказваме разходка до едно от най-емблематичните места в България, пазител на славното ни минало? Отговорът е кратък, ясен и най-важното – очевиден.
Преди два дни празнувахме Гергьовден. А какво по-хубаво от идеята на тази дата да се разходиш до връх Шипка? Така и направихме. Действително се оказа, че последователите й са стотици, отвсякъде – предимно млади хора, деца, чужденци. Хубаво слънчево време, по високоговорителя звучат патриотични песни, веят се български знамена. Направо си е за национална гордост.
Само че първоначалният възторг скоро се заменя с друго чувство – на неудовлетвореност, на нещо, което не е както трябва.
На първо място – не може да прочетеш какво е написано на повечето от паметниците. Или защото буквите са заличени, или защото няма съпътстващ надпис на български език (да не говорим за такъв на английски).
На второ място – няма подходящо нормално място, ако ти се доходи по някаква нужда. Тоалетните, макар и с алуминиева дограма, са заключени и то от доста време.
На трето място – като се огледаш по-внимателно, откриваш, че чистотата не е приоритет за местните търговци и служители от Националния парк.
На четвърто място – ако искаш да влезеш в храм-паметника навръх Гергьовден, денят на българската армия, трябва да си купиш билет (но ако имаш точно, може и „на ръка”).
На пето място – вижте какво се случва с венците и цветята, положени от държавни, общински и други организации в памет на загиналите за нашата свобода.
Преди известно време по медиите премина информация, че Министерството на културата, намалявайки издръжката на този Национален парк, рискува да остави една национална светиня без охрана. Не знам какво стана с дискусията по този въпрос, но от видяното твърдо считам, че тези хора не заслужават издръжка, а затвор. Защото са превърнали една национална гордост в хранилка за лично облагодетелстване.