Никола Райков е грижовен и вдъхновяващ баща, който възражда позабравените книги-игри, за да ги покаже в нова и по-цветна светлина на малкия си син. „Голямото приключение на малкото таласъмче“ е първата по рода си книга-игра за малчугани, която ни предоставя десетки начини да я прочетем, обещавайки на децата ни незабравими преживявания и тонове интересни забавления. Повече за проекта си, ще ви разкаже лично Никола.
Здравейте, представете се с няколко думи.
Здравейте, на нас авторите ни е трудно да говорим само с няколко думи, затова пишем цели книги! И все пак, казвам се Никола Райков – автор, баща и творец. Завършил съм информационни технологии в Чикаго, разочаровах се от американския светоглед и се върнах в България. Щастливо женен с прекрасен 6-годишен син, живея в малко селце далеч от проблемите на големия град и се опитвам да правя това, което чувствам, че трябва, а не това, което обществото ми диктува.
Четенето на книги-игри беше едно от най-забавните занимания преди компютрите да завладеят живота ни. Какво Ви накара да се върнете към това позабравено удоволствие?
Книгите-игри бяха страхотно забавление за мен, когато израствах. Исках и синът ми, както и други деца, да има възможност да се забавлява с тази нестандартна литературна форма.
Как Ви хрумна идеята за създаването на магическа книга-игра за деца?
Винаги съм смятал, че книгите-игри не трябва да бъдат ориентирани само към юношеската аудитория, те имат страхотен потенциал за всички възрасти и така се роди първата книга-игра за най-малките. Та нали те най-много от всички ни обичат да играят?
Разкажете ни повече за сюжета на „Голямото приключение на малкото таласъмче”. Къде ни отвежда той и пред какви изпитания ни изправя?
Книгата разказва за едно малко таласъмче, което тръгва на приключение в търсене на храна, а какво точно ще се случи, зависи изцяло от решенията на малките читатели (или слушатели). Дали да поемат към Омагьосаната гора или към Голямата Планина, дали по поречието на Дълбоката Река или пък в дебрите на Тъмната Пещера? Какви същества ще срещнат и дали ще продължат с тях, или ще предпочетат да вървят сами? Дали ще изберат да помогнат, или ще поставят собствения си интерес на преден план?
Колко са начините да се „измъкнем” от страниците ѝ?
Книгата има 20 различни края, което ви дава възможност да я препрочитате многократно и всеки път да „сглобявате“ различно приключение.
На какво ни учи тази книга-игра? Какви са посланията ѝ?
Ще ви отговоря на този въпрос с цитат от едно ревю за книгата, тъй като аз не бих могъл да го кажа по-добре от това. „Така например първият урок, с който ще се запознае муцунестият муцунчо, е, че истинското щастие се намира вътре в него и няма нужда от никого и нищо, за да вземе сам решение, и колко е важно да не се страхуваш да избираш – защото във всеки един момент, независимо по коя пътечка ще тръгнеш, ще преживееш вълшебни приключения и ще срещнеш интересни спътници. По-натам, Таласъмчо ще се научи, че всеки опит е успех, че няма най-най-най-красиви неща, защото всички са уникални и неповторими, че няма нужда да се състезава с никого, за да има пълноценен живот. И най-сетне, природата, животните и всичко в този свят на изобилие е взаимно свързано и колко е важно да се отнасяш с разбиране и любов към всичко това“.
А на какво ни учат децата ни?
Децата са тези, които ни дават възможност да погледнем света с нови очи. Те са нашата надежда, че утрешният свят ще бъде по-добър от днешния.
Заповядайте в страницата на Truestory.bg във Facebook, където ще откриете още вдъхновяващи истории.