Проектът на сдружение “НИШАН” – „Песните на село Дряново – от баба на внучка“ потопи десет ученици, които се занимават с народно пеене, в автентичния фолклор на Родопите.
През лятото на 2018 г. десет момичета и момчета от НУМТИ „Добрин Петков“, гр. Пловдив и ОДК гр.Чепеларе прекараха 5 дни в село Дряново, Община Лъки, където изучаваха местния автентичен фолклор директно от носителките му – самодейната певческа група към местното читалище – в опит да се съхрани това изчезващо знание и да се предаде на младото поколение.
Проектът е по идея на сдружение “НИШАН”, които организираха за учениците 5-дневна певческа работилница на село, като целта им бе не само да запознаят децата с песните на Дряновските баби, но и да могат младите да разберат повече за местните фолклор, диалект, специфичен стил на пеене, обичаи и история директно от живите носителки на това знание. В рамките на работилницата учениците успяха да запишат и научат 13 нови за тях песни, които репетираха усърдно всеки ден, а в свободното си време се запознаха с типичните за селото шарени носии, сготвиха качамак и посетиха местните светилища и параклиси, водени от запознати с историята им хора от селото.В края на работилницата младите момичета и момчета изнесоха концерт на площада заедно с певческата група на Дряносвките баби, за да покажат какво са научили. Участието им на сцена беше подкрепено от кмета Нели Узунова, а публика им беше цялото село.
Петте дни, прекарани заедно, оставиха отпечатък както в сърцата на възрастните жени, така и у децата, които споделиха, че биха се върнали в Дряново отново, а автентичните песни, които са усвоили по време на работилницата, планират да използват в различни участия и да предадат на връстниците си в града.
Преподавателите на учениците от НУМТИ „Добрин Петков“ имат идея да организират съвместен концерт на децата и Дряновските баби в гр. Пловдив до края на тази учебна година, а вече текат приготовления и на ежегодния събор в село Дряново през май, когато момичетата и момчетата са поканени за специални гости в празничната програма.
Проектът е финансиран от регионалния грант на Vivacom fund.
Мисията на сдружение „НИШАН“ е всеки човек да се потопи в българската традиционна култура, избирайки най-подходящия за себе си начин. Вярваме, че мястото на българските традиции не е само в книгите и от опит знаем, че най-добрият начин за опознаването им е чрез преживяване. Идеалната ни цел е да опазим традиции и обичаи чрез предаването им по естествен начин на съвременници.