В днешно време все по-рядко намирам книги, които да бъдат добре екранизирани. Често филмът е изключително повърхностен, на много места действието е променено, украсено и поръсено по холивудски. Но “Няма място за старите кучета” не е нито едно от тези неща. Като изключим абсурдния български превод на заглавието, това е филм със сурово съдържание – филм за неизбежността на старостта, за човешкото страдание и за случайността в човешките съдби. Това не е от онези филми, в които доброто побеждава злото. Тъкмо обратното. В шедьовъра на братя Коен по едноименния роман на Кормак Маккарти злото триумфира над доброто и то по особено кървав и насилствен начин. Това е трилър, който те пренася и потапя в дивата прерия на малко крайгранично градче в Тексас през 1980 г. Жителите на малкото градче живеят кротко и спокойно пo времето, през което шериф Бел управлява и се грижи за реда в него. Необмислената постъпка на един от жителите обаче обръща всичко с главата надолу като привлича нежеланото внимание на един от най-зловещите психопати в Дивия запад, застрашавайки спокойствието на града. Тогава нищо не остава същото.
Във филма участват Томи Лий Джоунс, Джош Бролин, Хавиер Бардем, Кели Макдоналд, Уди Харелсън и много други страхотни актьори, които си заслужава да видите. Освен със страхотна режисура, филмът на братя Коен печели Oскар за най-добър филм, най-добра мъжка поддържаща роля и най-добър адаптиран сценарий. Любопитно около филма е, че когато братя Коен решават да се свържат с Хавиер Бардем и да му предложат ролята на зловещия психопат, той им отговаря: “Аз не шофирам, говоря лош английски и мразя насилието”. При което братята отвръщат: “Точно затова ти се обадихме”. Известно време след това Хавиер Бардем приема ролята, защото една от мечтите му е била да участва във филм на братя Коен. Освен суровото съдържание, във филма не липсва и суров хумор. В една от сцените един от главните герои Луелин провежда следния диалог със своята съпруга:
-Ако не се върна, кажи на мама, че я обичам.
-Майка ти е мъртва, Луелин.
-Значи ще й го кажа сам.
Друг любопитен факт около филма е, че един от непредвидените разходи е количеството фалшива кръв, която се е използвала. Това е излязло изключително скъпо – фалшивата кръв е струвала 800 долара за един галон. Братя Коен по никакъв начин не се опитват да прославят насилието, но то има съпътстваща роля във филма. То просто е там и трябва да го приемете. Без него филмът няма да притежава същата сила, а и присъствието на злото е силно застъпено и в самата книга на Кормак Маккарти. Няма място за захаросан край. Няма място за симетрия. Няма място за справедливост. Това е един свят, в който царува злото и то не може да бъде победено.
Не сте го гледали още? Само ще вметна, че наскоро героят на Хавиер Бардем беше обявен за най-реалистичен образ на психопат в киното. До това заключение стигнаха психиатри от цял свят, изследвали 400 филма. Според тях героят му е напълно неуязвим, устойчив на всякакви форми на емоция или хуманност класически психопат. Освен това филмът е включен в класацията “1001 филма, които трябва да гледате, преди да умрете”. Екшънът и страхотната актьорска игра са гарантирани. Моят съвет обаче е първо да прочетете книгата, а след това да гледате филма. Няма място за разочарование!