След като ви представихме обзора на организаторите на „Идейник“, сега насочваме вниманието ви към отбор „Идеалист“ и проекта им „Онкоспровочник“, с който те спечелиха второто издание на състезанието.
Отбор „Идеалист“ се състои от пет души: Йоанна Тончева, Антоанета Тончева, Благовеста Цонева, Мадлена Иванова и Кристиан Каранешев.
Йоанна Тончева е от София, където живее до днес. В момента следва English and American Studies в СУ „Св. Климент Охридски“ и същевременно преподава в частно езиково училище. Интересува се от литература, изучаване на чужди езици и опознаване на култури, както и благотворителни каузи, свързани с бездомни животни и оказване на помощ на хора в тежко (социално) положение.
Антоанета Тончева е от София. Има бакалавърска степен по молекулярна биология и магистърска степен по генетика от СУ „Св. Климент Охридски“. През 2009 г. печели стипендия за докторантура в Hannover Biomedical Research School в Хановер, Германия. Понастоящем е ръководител на научна лаборатория в Регенсбург, Германия, и се занимава с изследване на генетичните фактори, които водят до развитието на астма и алергии в детска възраст. Свободното си време запълва с книги, театър, музика и пътувания, както и с каузи в сферата на здравеопазването, образованието и човешките и гражданските права.
Благовеста Цонева е от Габрово, но в момента живее и учи в Регенсбург, Германия. В миналото е била член на Българския младежки червен кръст и Младежките аварийни екипи в Габрово. Вълнува се силно от проблемите на здравната система в България и вярва, че много от заболяванията могат да бъдат предотвратени или поне положително повлияни, колкото по-рано бъдат открити.
Мадлена Иванова е родена в Дряново, но в момента живее в Хайделберг, Германия, където следва психология. Интересите ѝ включват литература, кино, спорт и здравословен начин на живот и технологии.
Кристиан Каранешев е от София. В момента живее в Хайделберг, Германия, където следва психология. Работи и като фотограф на свободна практика. Интересува се от климатичните промени, здравословен начин на живот и технологии.
https://www.youtube.com/watch?v=eyG2u_vG570
Поздравления за спечелването на второто издание на „Идейник“. Как се чувствате днес, когато превъртите лентата от мига, в който решихте да се включите в състезанието, до финала на 12 декември?
Отбор „Идеалист“: Чувстваме се добре. Състезанието мина бързо и неусетно. Чувстваме, че ни очаква много работа и преодоляване на сериозни предизвикателства и основното тепърва предстои. Чувстваме и че тази кауза трябва да успее, защото превенцията спасява животи.
Представете накратко проекта си за читателите на TrueStory.bg. Как ви хрумна идеята и какво целите да постигнете?
Отбор „Идеалист“: Идеята ни е провокирана от липсата на такова „място“, на което човек може с няколко часа четене и търсене да се ориентира в морето от всевъзможна информация в мрежата. Част от нас от опит знаят колко изтощително е четенето месеци наред с крехката надежда да попаднеш на информация за нова апаратура, нова терапия, специфични експериментални проучвания. И то не на каква информация, а на достоверна и проверена. Информацията е сила. Поднесена синтезирано и в разбираема форма, с конкретни координати на специалисти в различни градове в България и разпределена по административни области, тя спестява ужасно много време на пациента. Това има роля както по отношение на превенцията на нововъзникнали заболявания, тъй като голяма част от диагностицираните в ранен стадий видове рак са напълно лечими, така и спрямо превенцията на рецидив/релапс на вече лекувано онкологично заболяване.
„Онкосправочник“ ще спомогне за преодоляване на страха от преглед при лекаря, както и от срама, който самата диагноза „рак“ често води след себе си.
Нашият уебсайт ще включва секции, поясняващи начините за превенция на раковите заболявания, както и секции, даващи възможно най-пълна информация за отделни клиники, лекари диагностици, онколози, лъчетерапевти, мамолози, пулмолози, гинеколози, уролози, гастро-ентеролози, които се занимават предимно с диагностика и лечение на онкозаболявания. Ще предоставим и координати на психолози и сдружения, които оказват психологическа подкрепа на онкопациентите и техните семейства. Всички тези данни ще бъдат систематизирани по административни области в България. Ще включва и секция, която обръща внимание на съществуващите национални скрийнингови програми, прегледите и изследванията, които се покриват от НЗОК, както и ориентировъчните цени на изследвания и процедури, които пациентите трябва да заплатят сами. Бихме желали тук да бъдат поместени всички кампании с безплатни прегледи, блог с информация за най-новите проучвания в областта на онкологията, включително и за клинични проучвания и експериментално лечение в България и в Европа.
Ако всичко върви добре и успеем да реализираме тези първоначални цели, искаме впоследствие да работим за създаване на мобилно приложение „Онкосправочник“. Имаме идеи и за създаване на телефон, на който хората могат да получават инструкции за оказване на първа помощ.
Защо обществото ни има нужда от подобен справочник?
Отбор „Идеалист“: Защото такъв все още няма, а нуждата от него е крещяща. Той ще осигури бързо, лесно и адекватно намиране на специалист най-близо до местоживеенето на даден пациент. „Онкосправочник“ ще спомогне и за намирането на специализарани звена, в които се извършват скъпи изследвания като PET-скенер и ЯМР и за които обикновено се чака за записан час по няколко месеца. Обикновено тази информация се разпространява от уста на уста между пациентите и то съвсем апокрифно. „Онкосправочник“ цели да покаже къде са местата в България, на които човек може да потърси лекар диагностик, когато има някакви притеснения и симптоми и когато личният лекар не знае къде да го насочи. В тази връзка е важно да се спомене, че нашата платформа ще бъде полезна и за самите специалисти, особено за общопрактикуващите лекари.
Още по-важно е, че хартиеният вариант на „Онкосправочник“, който също планираме да издаваме и да актуализираме веднъж годишно, ще се разпространява до малки и отдалечени населени места, в които често няма и лекар наблизо. Целта е да достига до възрастните хора и да провокира у тях инициатива да потърсят място за преглед и консултация. Още повече, че огромният процент от същите тези хора или няма достъп до интернет, или не борави с него – т.е. тук онлайн платформата ще бъде заместена с хартиен носител.
Как виждате реализирането на този проект за в бъдеще? От какво се нуждаете, за да изпълните плана си?
Отбор „Идеалист“: Нуждаем се от съмишленици и ентусиасти, които да подкрепят идеята ни и да помогнат в събирането на информацията, която да се зареди в платформата. Ще си сътрудничим с програмисти, които искат да помогнат за направата и подръжката на уебсайта „Онкосправочник“. Постепенно искаме да си изградим мрежа от други идеалисти, с помощта на които да сортираме информацията за различни програми за безплатни профилактични прегледи, която да издаваме като брошури. Последните ще разпространяваме заедно с хартиения „Онкосправочник“. Разбира се, освен със собствено финансиране, ще опитаме да подсигурим съществуването на „Онкосправочник“ и чрез спонсори. Отворени сме за съвместни инициативи и с различни неправителствени организации и в частност с пациентски организации. Също така се нуждаем и от добър маркетинг, за да достигне идеята ни до възможно най-много хора.
Какво бихте посъветвали онези млади българи, които имат идеи за проекти в различни области, но се чудят дали да участват в състезания като „Идейник“?
Отбор „Идеалист“: Да не се страхуват да опитат. Все от някъде трябва да се започне. Ако изобщо не дадат шанс на идеите си, то със сигурност няма да могат да ги осъществят. Работата в екип изисква и поемане на отговорност, на организация, на загърбване понякога на лични ангажименти в името на проекта и постигането на успешен завършек. Промяната започва от нас самите. Също така насърчаваме да изберат идея, която да направи България едно по-хубаво място за живеене.