Петър Петров е основател на TwoGears, Soundvamp, Grabalanguage, както и на HintOrTwo – музикална платформа за изучаване на езици. Петър ни разказва за успеха, трупането на опит и трудностите при стартиране на бизнес. Той беше и един от гостите, които споделиха част от познанията си по време на серията събития „Извън рамките“ , организирани от „Обединени идеи за България“
Според Вас колко е трудно да се започне бизнес в България?
Петър Петров: В последните пет или малко повече години има тенденция всички да пропагандират България като място за живеене, стартиране на бизнес или неправителствена организация. Тук обаче има сериозни недостатъци, които правят всичко доста трудно. Липсата на добро образование намалява потока на добри кадри. Корупцията е пропита навсякъде и всеки, който си е хванал местенце, те изнудва или си прокарва собствени интереси. Хората са бедни – нямат пари да ти плащат, но и не ти го казват, за да им свършиш работата за без пари. Липсва позитивното и предприемаческото, което комунизмът е смазал.
За щастие се появиха акселератори като Eleven и Launchub, които раздвижиха сериозно предприемаческите среди, и сега можеш да влезеш поне в един малък балон на позитивна енергия, който да ти помогне да оцелееш.
За сериен предприемач с пари нещата изглеждат малко по-различно, но колко от нас са такива?!
А колко е лесно?
Петър Петров: Няма лесно стартиране на бизнес никъде. Плюсовете тук са по-ниските данъци и по-евтината работна ръка. Липсата на правила и правна система може да помогне на хората с по-нисък морал и етика… естествено за сметка на другите.
Как е по света?
Петър Петров: Знам само за САЩ и Коста Рика. В Щатите също има опасности, но там има към кого да се обърнеш, когато те метнат, и могат да последват наказания. За тази сигурност обаче си плащаш с високи данъци. Освен това там има оптимизъм и сътрудничество, които тук често ми се губят. Коста Рика… един мой близък искаше да развива бизнес за недвижимо имущество там, но го излъгаха с милиони и не можа да си ги вземе. Малко като тук.
Защо всички казват, че добрият екип е важен?
Петър Петров: Тук няма кой знае какво просветление. Ако екипът няма знанията, лъже, краде, не е мотивиран, просто работата няма да се свърши, а напротив – отношенията ще се обтягат и дните на всички ще стават черни. Има един човек, на когото се възхищавам за умението да намира правилните хора, да изгражда единен екип с визия, да подхожда с невероятно разбиране към всички – черпя вдъхновение от нея. Това е Жени Пеева от „Заедно в час“. Всеки трябва да си намери такъв пример, да го следва и да се учи от него.
Случвало ли ви си е да се карате? Как преодолявате търканията?
Петър Петров: Разбира се. Много пъти. Част от тези случаи са завършили с край на бизнеса. По принцип всяко търкане е различно и съответно подходът трябва да е различен – може да е с партньор или служител, може един да е сгафил, а може и просто да има две различни гледни точки. Едно обаче винаги важи – трябва да погледнеш през очите на другия човек и чак когато разбираш мотивите на двете страни, да вземеш решение. Ако ти просто си защитаваш твоето, няма да можеш да разрешиш правилно търканията.
Какви качества трябва да има един предприемач? Важно ли е да можеш да уцелиш тенденциите?
Петър Петров: Трудно ми е да отговоря на този въпрос по начин, който да е полезен… Нека така го кажа – качества всякакви са нужни и полезни. Това, с което можете да сте си полезни на себе си, е да се опознаете добре и да помислите в какво сте много добри – да го експлоатирате, а за нещата, които ви липсват, да си намерите други хора. Трудно е и се постига с опит, но е много ключово.
Тенденциите не се нацелват. Обикновено просто така изглежда отстрани. Истината е, че трябва да разбираш много някоя сфера, да си съвсем наясно какво се случва там, да се подготвиш и да хванеш някоя от многобройните възможности. Този процес не е сложен, обаче обикновено отнема години. От цялата работа хората виждат само последния миг, затова изглежда като нацелване.
Можете ли да разкажете повече за HintOrTwo? От къде започнахте и къде сте сега? А за другите си проекти?
Започнах от нулата. Дойде ми идея как бих могъл да уча езици по-бързо и по-ефикасно. Нямах пари. Нямах опит. Не можех да програмирам. Нямах приятели, които бяха успешни предприемачи. Дори не можех ясно да обясня защо това, което бях измисли, е добро – просто имах усет.
10 години (буквално!) по-късно имам 6 версии на този продукт, финансиране от Eleven, партньор, солидни знания по програмиране, много опит и познанията, които исках да имам в началото. Последният ни опит отново не стана. Сега презареждаме и когато имаме сили, ще направим това, което мислим за правилно на този етап. Междувременно развивам бизнес за изграждане на стартъпи, който пък върви добре. Той също е трети опит.
Другите проекти са много, с различни тематики, и всичките са ми донесли опит за сметка на успех.
Лесно ли е други да последват примера ви?
Петър Петров: Да кажа, че трябва да ми следват примера, значи, че смятам постъпките си за оптимални, а те не са били такива. Оптимални стъпки можеш да направиш само когато работиш с човек, който е сбъркал в миналото, и се е научил. Това, което могат да следват другите, е желанието си да успеят. Всеки човек може да постигне всичко, когато има неограничено време. Въпросът е как съкращаваш процеса с 10 пъти, 100, пъти, 1000 пъти…? Като поговориш с хора, които са минали по този път.
Снимка: Петър Петров (личен архив)