Изображението по-горе показва повърхността на планетата-джудже Плутон, а на част от нея може да се види терен с форма на… сърце. То е заснето от космическата сонда New Horizons, изпратена от американската агенция за космически изследвания НАСА. Вчера вечерта (14 юли) апаратът изпрати сигнал, че вече е максимално близо до Плутон и че е оцелял при близката среща, съобщиха днес от НАСА.
След близо десетилетие на пътуване от Земята до края на Слънчевата система New Horizons се оказа на около 12 470 километра (7 750 мили) от космическия обект. Това е разстоянието приблизително от Ню Йорк, САЩ, до Мумбай, Индия.
Всички чакаха с нетърпение 15-минутната серия от съобщения, че сондата е добре, тъй като имаше опасения, че в близост до Плутон тя може да бъде разбита от преминаващи космически обекти. New Horizons бе програмирана да прекара целия ден там, събирайки информация, без да комуникира със Земята.
Снимка: НАСА
Изображението на „сърцето“ е снимано малко по-рано. Изчислено е, че площта му е приблизително около 1 600 километра. Снимката е заснета на 13 юли 2015 година, когато сондата New Horizons е на 768 000 километра от повърхността на Плутон. Това е най-ясната снимка на планетата-джудже, изпратена до Земята преди космическият апарат да достигне до най-близката възможна точка до космическото тяло.
Мисията на американската сонда New Horizons има за цел да обследва системата на Плутон, смятана първоначално за деветата планета от Слънчевата ни система.
New Horizons даде отговор и на един от най-основните въпроси, които интересуваха специалистите, а именно – този за големината й. Учените установиха, че диаметърът на Плутон е 2 730 километра, или малко по-голям от предварително изчисления, обясняват от НАСА.
Снимка: НАСА
През януари 2015 година New Horizons започна същинската част от изучаването на системата на Плутон. Космическото тяло е втората по големина планета-джудже и обикаля около Слънцето за почти 250 години. От откриването ѝ през 1930 година досега Плутон не е изминала дори една втора от пътя по орбитата си. Първоначално Плутон е била смятана за планета. След като обаче учените откриват по-масивната и по-далечна Ерида, през 2005 г. се създава специална категория „планета-джудже“ за двете небесни тела.