Бежанският поток към Европа е едно от най-големите изпитания, с които в момента страните от Стария континент трябва да се справят. Тези, които бягат от война и несигурен живот, се опитват да намерят по-добро или просто някакво бъдеще за себе си и своите семейства. Често те се сблъскват с отрицание и стени. Добри примери обаче показват, че солидарността в Европа не е изчезнала, и че има хора, които искат да помогнат на други хора.
Жена плаща билета за влак на бежанец – това, което следва, е трогателно…
„Грозният германец“ се появява в образа на кондуктор от жп превозвача Deutsche Bahn във влак от Вюрцбург до Берлин. Той хваща млад бежанец от Северна Африка да пътува без билет, защото няма пари да го плати. Мъжът е един от около 400-те хиляди бежанци, които Германия приема тази година.
Кондукторът и неговите колеги заобикалят гратисчията и крещейки, му казват, че веднага щом дойде следващата гара, той ще бъде свален от влака и предаден на полицията. Един от пътуващите обаче решава да се намеси. Рина Нетвиг напуска мястото си и предлага да плати билета на пътуващия в размер на 131,5 евро.
Нейният пример се оказва заразителен. Само няколко секунди след това, докато се връща към мястото си, към Рина се насочва жена, която й дава банкнота от 10 евро. Друга жена прави същото. След това мъж, който я нарича „ангел“, й дава 20 евро. Девойка, казвайки че съжалява, че няма повече, й дава 5 евро. „В края на краищата получих повече от половината от стойността на билета“, казва Рина Нетвиг пред в. Die Zeit: „Когато слязох от влака в Берлин, чувствах, че искам да прегърна целия свят.“
11 хиляди семейства, готови да приютят бежанци, са на път да променят държавната политика
Повече от 11 000 семейства в Исландия са предложили да отворят своите домове за мигранти от Сирия в опит да накарат правителството да повиши квотата за приемане на бежанци, пише The Independent. Исландия планира да приеме само 50 души през тази година. 11-те хиляди семейства се отзовават на призива на местната авторка Бриндис Бьорквинсдотир. Тя създава Facebook група с отворено писмо към министъра на благосъстоянието, в което го моли да позволи на хората да помогнат.
Госпожа Бьорквинсдотир пише, че познава човек, готов да подслони петима сирийци, които молят за разрешителни за работа, документи за пребиваване и „основни човешки права“. Ще им бъдат платени самолетните билети и ще им се помогне да се интегрират в обществото. „Това са бъдещите ни съпрузи, най-добри приятели, следващата ни сродна душа, барабанистът в детската ни група, следващият ни колега, Мис Исландия през 2022 година, дърводелецът, който най-накрая ще довърши банята, готвачът в кафенето, пожарникарят и телевизионният водещ“, пише Бриндис Бьорквинсдотир. „Това са хора, на които ние в бъдеще никога няма да можем да кажем: „Твоят живот струва по-малко от моя.“
В отговор на нейния призив повече от 11 000 души са се присъединили към групата, споделяйки собствените си предложения в хилядите коментари в нея.
“Аз съм самотна майка с шестгодишен син… ние може да приемем дете в нужда. Аз съм учителка и мога да науча детето да говори, чете и пише на исландски и да свикне с исландското общество. Ние имаме дрехи, легло, играчки и всичко необходимо за едно дете”, пише Хекла Стефансдотир в групата, цитирана от AFP.
Инициативата получава отзвук. Исландските власти вече обмислят преразглеждане на квотата за бежанци, които ще приеме страната. Министър-председателят на Исландия Йохана Сигурдардотир обяви създаването на комисия, която ще разгледа въпроса.
„Молим, не носете дарения за бежанците, повече от достатъчни са“…
Полицията в Мюнхен е била принудена да помоли хората да спрат да носят дарения за пристигащите в града бежанци, след като храната, дрехите и играчките станали твърде много. Вчера сутринта мюнхенската полиция съобщи чрез акаунта си в Twitter, че очаква пристигането на 590 бежанци. “Всеки, който иска да помогне, е добре дошъл”, гласеше още съобщението.
Помощта на съпричастните граждани обаче се оказва по-голяма от очакваното. През цялото време в Twitter полицията анонсира, че все повече бежанци пристигат на основната гара в Мюнхен, като същевременно не спира и потокът на доброволци, които носят храна и дрехи. Около 13.00 ч. Twitter акаунтът на полицията съобщава на хората да не се носят “повече неща”, защото са “сме залети”. Междувременно бежанците биват закарвани до формираните за тази цел центрове.
Please do not bring any more goods for the Moment.The donations at hand will be sufficient for the refugees present and arriving today.
— Polizei München (@PolizeiMuenchen) September 1, 2015
„Молим, за момента не носете повече стоки. Получените вече дарения ще бъде достатъчни за тези, които са тук, както и за пристигащите през деня бежанци“, пише полицията на Мюнхен в социалната мрежа. “Страхотно!”, допълват от там.
„Airbnb за бежанци“ – шанс за подслон, образование и интегриране
Младата двойка Марейки Гейлинг и Йонаш Какоше създават сайта Refugees Welcome, който свързва граждани, които имат желание да споделят своя дом с бежанци, търсещи подслон.
Сайтът, който работи на принципа на платформата за търсене и споделяне на временно жилище Airbnb, неслучайно бива описан като „Airbnb за бежанци“. Той е базиран в Берлин и вече е помогнал на хора, бягащи от Афганистан, Мали, Нигерия, Сомалия и Сирия.
Повече от 700 германци са изявили желание да се включат в инициативата и са се регистрирали на сайта на Refugees Welcome, информира The Guardian. Марейке и Йонаш вече живеят с бежанец от Мали. Те му помагат с уроците по немски, докато изчакват получаването на разрешителното му за работа. Двойката е на мнение, че съществуващата в момента схема за справяне с мигрантския поток, откъсва бежанците от обществото и не им помага да си намерят работа или да получат допълнително образование.
“Много искащи убежище хора остават там в продължение на години… неправейки нищо, тъй като не им е позволено да правят нещо. Не им се разрешава да работят, понякога – и да взимат уроци по немски, а в много случаи не живеят в град, а в село, където лесно могат да се депресират след години”, казват двамата в интервю за телевизия NPR.
До този момент 124 бежанци са намерили подслон чрез платформата – 80 в Германия и 44 в Австрия. Молбите на други 400 очакват разглеждане и най-вероятно – благополучно настаняване, съобщава Neu Europe.
Успехът на проекта води до предложения за създаването на подобни схеми в други страни от Европейския съюз, сред които Гърция, Португалия и Великобритания. От януари вече съществува подобен проект в Австрия.
Снимка: Cdn.msf.org