Приказката на Е. Т. А. Хофман „Лешникотрошачката и царят на мишките“ е без съмнение една от тези, за които всеки е чувал и чел. Тя остава в съзнанието ни и благодарение на красивата музика, която сътворява великият руски композитор – П. И. Чайковски. Историята на Мари и Принца оживява също и на сцената на Варненската опера под формата на балетна постановка, която може да развълнува не само малките, но и големите зрители.
Балетистите на Варненската опера със сигурност заслужават бурните аплодисментите на публиката, не само заради прекрасно представените образи, но и за различните си сценични превъплъщения. На сцената имаме честта да видим не само Мари (Анастасия Белоногова), Принц Лешникотрошач (Франциско Руиз) и майсторът на играчки- Дроселмайер (Николай Димитров), но и царят на Мишките (Павел Кирчев), подчинената му армия и други приказно красиви кукли, които представят танци от различни и чудновати страни. За да е още по-вълнуващо преживяването, зрителите на „Лешникотрошачката“ могат да се насладят на прекрасната музика на Чайковски на живо, в изпълнение на Оркестъра на Държавна опера – Варна с диригент – Мартин Георгиев.
Сюжетът на балетната постановка се доближава максимално до съдържанието на приказката на Хофман. В началото е разказана историята на Мари, която иска да получи истински желаният подарък за Коледа. И тя получава лешникотрошачка с формата на войник. Когато заспива, Мари попада в приказен сън. В него тя танцува и се забавлява заедно със своя войник, който се превръща в истински принц. Но освен всички танци и забави, тя се среща с краля и кралицата на кралството, царят на мишките и множество оловни войници. Мари се любува на изящните кукли, които показват традиционни танци от страни като Испания, Китай, Русия и Франция. Накрая всички танцуват заедно, а Мари е отново в обятията на своя Принц. По-късно, когато се събужда, тя с радост прегръща чудноватия си подарък и танцът започва отначало.
Сергей Бобров – постановчик и хореограф на „Лешникотрошачката“ казва: „Главното в „Лешникотрошачката” на Чайковски е темата за спомнянето на своя живот, възраждането на най-хубавите моменти от детството и младостта. Това, което виждате на старите фотографии – всичко това ви връща към предишни мечти и надежди.“ А какво по-хубаво нещо от това да си припомним живота преди всички грижи и неволи, именно тогава, когато сме се чувствали най-щастливи и безгрижни. По Коледа стават чудеса.