Промяната на климата отправя сериозно екологично предизвикателство, което няма да остави незасегната нито една държава или общност. Ако не бъде взето под внимание, социалното въздействие на това явление ще засили неравенството, ще задълбочи бедността и ще остави най-маргинализираното население на света в по-голяма несигурност. Малцинствата и коренното население вече живеят с последиците от промяната; от повишаването на морското равнище и по-високите температури до все по-честите екстремни метеорологични явления като тежки бури. Изолацията и изключването на тези обществени групи в много страни ги оставят непропорционално изложени на негативни ефекти.
Голяма част от политиката и дискусиите в медиите около промяната на климата се фокусира върху прогнози за бъдещето, докато малцинствата и коренното население по света вече живеят с някои от най-предизвикателните ѝ въздействия. Това е отражение не само на относителната им социална, икономическа и политическа маргинализация, но и на тясната връзка на много общности с тяхната земя и зависимостта им от местните ресурси за физическо и културно оцеляване.
Из Годишен доклад на Minority Rights Group International, превод проф. Мария Нейкова
„Ако само с 2 градуса се затопли Земята, между 100 и 400 млн. души ще гладуват, между 1 и 2 млрд. души няма да разполагат с достатъчно вода. Загубата от глобалната реколта също е нещо много важно, защото голяма част от тези малцинствени групи и коренно население се издържат от земеделие.
За около 80 процента от оставащото биологично разнообразие на планетата се грижи коренно население – те са и най-малко отговорни за промяната на климата. Въпреки това те са до голяма степен отстранени от дискусиите и вземането на решения на международно равнище. Някои от най-девствените места по земята се пазят и съхраняват от коренното население – хора, чиито живот изцяло, напълно и само е организиран около, да речем, отглеждането на северни елени. И нищо друго. Те какво ще правят, ако ледовете се стопят?
Вече имаме структурен проблем, който изисква постоянни действия. В тези постоянни действия малцинствата и коренното население трябва да намерят своето място, за да бъде защитен и начинът им на живот.
В този случай изменението на климата е елемент от по-широк контекст, където както човешките права, така и околната среда са застрашени в резултат на индустриалното развитие и навлизането на дейности като минното дело в техните територии. Налице е изключително голямо напрежение между икономическото развитие и запазването на природата”, обобщава проф. Нейкова – преподавател и изследовател на международните отношения в СУ.
Дали човечеството ще успее да направи нещо, за да може следващите поколения изобщо да живеят на Земята и да се ползват от нейните ресурси? Ето някои от жизненоважните стъпки в областта на климата и правата на човека, които трябва да се предприемат в световен мащаб:
– включване на правата на малцинствата и коренното население в националните и международни стратегии, касаещи изменението;
– създаване на ясни механизми за наблюдение и оценка на въздействията, свързани с изменението на климата, които засягат малцинствата и коренното население;
– разполагане на политиките в областта на климата в по-широка рамка на правата на малцинствата и коренното население, като се разглеждат основните причини за неравенството и повишената уязвимост сред тези общности.