Милиони българи редовно говорят за необходимостта от промяна. Повечето обаче или нямат конкретна визия за същността на жадуваната промяна, или я чакат наготово. В същото време има хора – далеч по-малко, но далеч по-силни – които предпочитат действията пред говоренето, защото смятат, че това е единственият път към по-добър свят. Те имат качествени идеи и работят усилено за постигането им.
Олга Клисурова е чудесен пример за хората от втората група. Родена и израснала в Стара Загора, тя избира да бъде носител на промяната именно там и именно в областта, в която се чувства най-комфортно: книгите и четенето.
„Книгите са моето ежедневие, моят живот“, казва Олга. „Те са моето бягство, моята същност. Имам нужда от книгите така, както се нуждая от въздух и вода.“
Книгите присъстват в живота ѝ от най-ранно детство, но се превръщат в жизнена необходимост, когато тя е на 12 г. Тогава прочита „Граф Монте Кристо“ на Александър Дюма и се влюбва в приключенията, които изобилстват в романа. Семейната среда също изиграва ключова роля: родителите на Олга са страстни читатели и имат огромна библиотека у дома, която постоянно е на нейно разположение.
Олга има богат професионален опит. На 19 г. започва работа в книжарница. По-късно следва философия в Софийския университет „Св. Климент Охридски“. Трупа стаж както в света на бизнеса, така и в неправителствения сектор. Съдбата все пак си знае работата и в крайна сметка Олга се завръща към света на книгите като един от създателите на „Пътуващите книги на Стара Загора“.
„Искаме да приобщим все повече хора и да им покажем приказния свят на книгите“, споделя Олга. „Много ни се иска да достигнем и до хора, които досега не са били изкушени от тях. Доста са нещата, които искаме и ще направим. Времето е пред нас.“
Идеята за „Пътуващите книги на Стара Загора“ се ражда в групата във Facebook „Какво четеш…“, където над 24 000 българи споделят какво четат и обменят мнения и препоръки. Сред активните участници в групата е и самата Олга. Някои участници заговарят за възможността хората да споделят книги помежду си, така че когато дадена книга е препоръчвана често, тя да може да достигне до максимален брой читатели.
Първи стъпки в тази насока правят ентусиасти в София. Няколко седмици по-късно Олга и 6-7 книжни събратя се захващат с реализирането на „Пътуващите книги на Стара Загора“. В началото използват рафт в Антикварна книжарница „Стара Загора“, като дейността им се свежда до обмен на книги. Интересът към проекта расте толкова бързо, че в един момент екипът се осмелява да мечтае още по-смело.
„След като си разменяхме книги, у нас се раждаше желанието да ги обсъждаме и така започнахме да се събираме, а нищо не може да спре няколко мислещи глави, събрани на едно място“, казва Олга.
През лятото „Пътуващите книги на Стара Загора“ се превръща в сдружение с нестопанска цел, което се стреми „да поощрява четенето и развитието на литературния живот“ в града на липите. Екипът кандидатсва за помещение и общинската администрация на Стара Загора го предоставя. В момента участниците в проекта го ремонтират със собствени средства. Помещението ще отвори врати за посетители съвсем скоро. Книголюбците ще имат достъп и до читалня, наподобяваща читАлнЯта в градинката пред Народния театър в столицата. Тя ще е абсолютно безплатна, а за да станат членове, читателите просто трябва да дарят поне една книга. Олга и колегите ѝ планират постепенно да се обърнат към училища и хора в неравностойно положение.
„Често са ме питали защо ние, при положение, че има библиотеки, книжарници, читалища“, казва Олга. „Ами просто е, ние сме крачката към библиотеките и книжарниците. Целта ни е да обхванем онези, които досега не са били обхванати, да ги изкушим и след това да ги насочим към местата, където могат да продължат да търсят и намират книги и книжни удоволствия. Не сме конкуренция нито на библиотеките, нито на книжарниците. Според мен имаме една и съща цел и трябва да си помагаме за нейното осъществяване.“
„Пътуващите книги на Стара Загора“ вече разполага със собствен сайт – knigiteni.info. Там се публикуват наличните заглавия и съобщения за предстоящи събития и инициативи. Проектът получава подкрепа както от издателства, така и от отделни родни писатели, които даряват свои книги. Въпреки продължаващите организационни дейности, „Пътуващите книги на Стара Загора“ вече има зад гърба си няколко успешни събития с родни писатели, сред които Нинко Кирилов („Двойници и животни“), Ангел Игов („Кротките“) и Емануил А. Видински („Егон и тишината“). Предстоят срещи с Александър Ненов (3 декември) и Иван Димитров (16 декември).
Освен да „заразяват“ млади и стари с любовтта си към писменото слово, създателите на „Пътуващите книги на Стара Загора“ организират и редица социални инициативи.
Първата по-голяма такава е благотворителен онлайн търг за книги, организиран съвместно с Антикварна книжарница „Стара Загора“ и книжния блог „Книголандия“. Чрез търга организаторите целят да съберат пари за лечението на 9-годишно момче с нарушено зрение. Включват се хора от различни градове: някои изпращат книги, други наддават за тях. Събрани са близо 5000 лева, а вследствие на гласността се включват и други дарители. Днес момчето вече е добре.
По-късно екипът, заедно с Регионална библиотека „Захарий Княжески“ и кръвния център в Стара Загора, организира кръводарителска акция, в която всеки от дарилите кръв получава книга. „Пътуващите книги на Стара Загора“ организира и „четяща седянка“ за семейства в рамките на младежкия фестивал на изкуствата „Различният поглед“.

По време на „четящата седянка“ за семейства в рамките на младежкия фестивал на изкуствата „Различният поглед“. Снимка: „Пътуващите книги на Стара Загора“
„Това, което трябва да направим, го правим“, категорична е Олга. „Не става с критика и мърморене, а с алтернативи. Затова искам да срещаме хората с писатели, да правим четения, да говорим за книги и за писатели. Това според мен е начинът да запалиш някого. Ако имаш пламъчето, си длъжен да го споделиш и така да запалиш огъня.“
На водещата снимка: Събитие на „Пътуващите книги на Стара Загора“
Присъединете се към Truestory.bg и във Facebook – там търсим всички пламъчета, които са способни да разпалят огъня 🙂