Откакто свят светува човечеството обича да обожествява какво ли не – планети, природни стихии, растения, животни и дори съмителни исторически персонажи. Паралелно с тази любов обаче, се заражда и нейната диаметрална противоположност – омразата. Омразата към „другите”, чиито възприятия и символка за святост са различни от „нашите”.
Днес в ерата на научния и технологичен прогрес, смеем да претендираме, че сме загърбили варварщината и живеем в толерантно и миролюбиво общество. За съжаление обаче достоверността на това твърдение е почти толкова голяма, колкото и древногръцкият мит за боговете, живеещи на Олимп.
Истината е, че дори и в 21 век религията продължава да бъде една от най-горещите, оспорвани и пораждащa конфликти теми.
Въпреки това, хубавата новина е, че все пак не живеем в Средновековието и сме си отвоювали „свещеното” право да иронизираме свободно дори и най-сериозните неща. Създателят на едно от най-забавните пародийни религиозни течения – американският физик Боби Хендерсън със сигурност би отворил много работа на светата Инквизиция.
„Църква на летящото спагетено чудовище” е инициирана за първи път през 2005 г. oт гореспоменатия „месия”, като реакция срещу решението на училищната управа на американския щат Канзас официално да въведе като нов учебен предмет „креационизма”. В откритото си писмо този „обезпокоен гражданин” представя една съвсем нова система от вярвания, чиито Бог поразително много прилича на порция спагети с кюфтенца. Според Хендерсън истинността на неговата теория е точно толкова голяма колкото и тази на „Интелигентния дизайн”.
Чрез необичайна си доктрина младият учен излага на преден план позицията на една колкото многобройна, толкова и пренебрегвана група – тази на атеистите. Поради тази причина концепцията на „пастафарианството” предизвиква фурор в интернет пространството, привличайки на своя страна всички, които отказват да бъдат поставени под някой от традиционните религиозни знаменатели. Самият Хендерсън казва: „ Аз нямам проблем с религията. Това, с което имам проблем е религия, претендираща да бъде наука. Ако има Бог и той е интелигентен, тогава предполагам, че има и чувство за хумор”.
Ние също нямаме проблеми с религията. Но имаме проблем, че в навечерието на 2015 г. действията, извършени „в Божието име“, се простират от яростно противопоставяне и отричане на научните достижения до кървави атентати и отнемане на невинни животи.
Сами виждате, че изнемощелият от безкрайната човешка глупост наш свят, отчаяно се нуждае от огромна, двойно препечена, свръх калорична порция хумор, разум и толерантност, преди окончателно да се е превърнал в анорексично, болно и непригодно за нормален живот място.
Поради тази причина нека за в бъдеще си пожелаем умереността и „добрият вкус“ да присъстват все по изобилно на житейската ни трапеза.