„Седем начина да умреш“ (изд. „Бард“*) е последната книга на Уилям Дийл, издадена след смъртта на американския автор. Тя е интригуващ и добре написан трилър, който се чете бързо благодарение на добре конструираната история.
Не се залъгвайте от мистичното начало, което описва преминаването по пътя към мъжеството на младо индианско момче. Буквално няколко страници по-натам книгата влиза в завладяващото русло на криминална история в сърцето на Ню Йорк.
Майка Коуди е млад капитан в нюйоркската полиция, оглавяващ „Отряда за тактическо съдействие“ (ОТС). Въпреки непридирчивото си име, това всъщност е специално звено, събрало едни от най-добрите кадри в полицията с ресурси и правомощия далеч пред останалите. Всички членове от екипа на ОТС имат уникални знания и опит, което ги прави най-добрите в разкриването на заплетени престъпления. На екипа на Майка Коуди сега обаче предстои да се справи с откриването на извършителя на сложно убийство, което бързо се превръща в серия. Действието се развива в рамките само на няколко дни, но е богато наситено със събития и обрати, които увличат читателя.
Вярванията на коренното население на Щатите също намират място в „Седем начина да умреш“. Майка Коуди е наполовина индианец от племето Нез пърс и като малък живее в резерват. Още докато е момче, религиозните водачи на племето виждат неговата способност да разговаря с животните. Впоследствие Коуди, с характерната за войните от племето му конска опашка, води двойствен живот – от една страна е капитан от полицията, живеещ нормален за съвременната американска култура живот, а от друга страна продължава да има тясна връзка с животните и да спазва и предава наученото от индианците от Нез пърс. Образът на Майка Коуди е добър. Той е готин, малко по-специален – детектив, който неслучайно е станал капитан толкова млад.
Криминалната история в „Седем начина да умреш“ се фокусира върху сложно изработените убийства, които следват справочника по съдебна медицина. Тук ролите на патолога и профайлъра в историята играят съществена роля. Човешката страна на нещата също е представена, а когато убийството застигне близък човек, се променя и перспективата.
В книгата си Уилям Дийл предлага вълнуваща история. А за това, че четивото се появява на книжния пазар, трябва да благодарим на съпругата на писателя – Вирджиния Гън Дийл, и на Кен Атчичи, който завършва ръкописа на Дийл.
*Издателство „Бард“ е партньор на TrueStory.bg.