Ако в момента сте ученик в 10. клас и мечтаете да учите в частно училище в САЩ или Великобритания, то вие сте в ситуацията, в която се намирах аз преди девет години.
Ако сте готови да превърнете копнежите си в действителност, за която няма да успеете да се отблагодарите цял живот, започвайте да подготвяте документите си за участие в стипендиантската програма „Обучение на ученици в САЩ и Великобритания“.
Конкурсът се организира от Българската асоциация по четене (БАЧ) съвместно с ASSIST (American Secondary Schools for International Students and Teachers) и HMC (The Headmasters’ and Headmistresses’ Conference).
Двете фондации ще предоставят стипендии на български ученици, които ще прекарат учебната 2019/2020 година в едни от най-добрите училища в една от двете страни.
Условия за участие
В конкурса могат да се включат десетокласници от цялата страна със среден успех от предходната учебна година не по-нисък от 5.00. Те също така трябва да проявяват интерес към разнообразни извънкласни занимания (изкуство, спорт, доброволчество, младежки организации).
Етапи на конкурса
Желаещите да опитат късмета си могат да кандидатстват до 30 ноември 2018 г. През януари 2019 г. януари ще се проведе основният етап от конкурса, който вкючва стандартизиран тест по английски език, есе и интервю с представители на ASSIST и HMC, които идват в страната специално за подбора.
Журито ще оцени цялостното представяне на кандидатите и ще обяви имената на стипендиандите през март 2019 г. Представителите на фондациите преценяват в кое училище да изпратят всеки от стипендиантите на базата на успеха, извънкласните занимания, интересите и постиженията на съответния ученик.
Стипендия като никоя друга
Аз имах щастието да получа стипендия по програма HMC през 2010 г. Днес нямам капка съмнение, че едногодишното ми обучение в Whitgift School в Лондон е може би най-хубавото нещо, което ми се е случвало в живота.
Дори няма да се опитвам да опиша всички положителни емоции и ползи от престоя ми в Whitgift School през учебната 2010/2011 г., защото те не могат да се поберат в една кратка статия.
Нека обаче скицирам част от ползите: комбинация от теоретично и практическо обучение в малки класове в съчетание с безчет възможности за извънкласни занимания при извънземни условия; учебни занятия, в рамките на които учители и ученици са приятели и събеседници, а не началници и изпълняващи; опознаване на друга страна и култура; контакти с връстници от цял свят; и живот далеч от близки, приятели и родина, който спомага за придобиването на безценна самодисциплина и способност за адаптация и самостоятелно преодоляване на всякакви трудности.
Престоят ми в Whitgift School изобщо не се ограничава само до четене, подготвяне на домашни и писане на есета. През тези 10 месеца училището направи всичко по силите си, за да ме накара да се чувствам не просто добре, а божествено. Ръководството показа непозната за мен щедрост, като покри разходите ми за няколкодневна екскурзия до Мароко, участие в кулинарен курс за средиземноморска кухня и посещаване на футболен мач от Висшата лига на Англия и на мач от Националната баскетболна асоциация (НБА) в Лондон.
Проследявайки живота си след завръщането ми в България през юли 2011 г., осъзнавам какъв късметлия съм бил да получа стипендия по програма HMC и благодарение на нея да уча в Whitgift School, където таксите за обучение и разходите за живот възлизат на няколко десетки хиляди британски лири годишно.
Едногодишният ми престой в Whitgift School се оказа трамплин, без който нямаше да мога да постигна и половината от това, което постигнах от 2011 г. насам. Този списък включва нареждане сред лауреатите на националния кръг на олимпиадата по английски език за 12. клас през 2012 г., спечелване на пълна стипендия за четиригодишно обучение в Американски университет в България (АУБ), следване за един семестър в Манхайм, Германия, по програма „Еразъм“, спечелване на стипендия за двуседмично обучение за млади журналисти в Прага и Истанбул, участие в триседмичен курс по лидерство в Исландия със стипендия по проект за мобилност на Европейското икономическо пространство (ЕИП) и спечелване на стипендия за едногодишна магистратура по международни отношения в Централноевропейския университет (ЦЕУ) в Будапеща.
Време е да действате
Може ли една стипендия да промени живота ви из основи? Абсолютно. Ако пък стипендията е по програмите HMC и ASSIST, промяната в живота на стипендиантите не подлежи на каквото и да е описание, защото просто трябва да бъде изпитана.
Подробна информация за стипендиантската програма и начина на кандидатстване можете да намерите тук. За препоръчване е да следите и страницата на БАЧ във Facebook.
За да разберете повече за програмата от първо лице, запознайте се с историите на Радияна Манчева, Ралица Сливкова, Борил Делчинов, Мария Бурмова, Мария Златкова и Ралица Николова.
Заглавно изображение: Whitgift School. Източник: whitgiftfoundation.co.uk