Ако сте на възраст между 18 и 29 г. и владеете английски език, мечтаете да представлявате младите българи пред национални и международни институции, да инициирате дискусии по въпроси, които оказват прияко влияние върху живота им, и да се запознаете лично с работа на Организацията на обединените нации (ООН), „Български младежки делегати към ООН“ ще превърне мечтата ви в реалност.
Програмата се организира за дванадесета поредна година от Дружеството за ООН в България с подкрепата Министерството на въшните работи, Национален младежки форум и ISIC България.
Двамата младежки делегати на България ще получат 18-месечен мандат през 2018/2019 г., който ще им позволи да представляват интересите на връстниците си на най-високо международно равнище.
Те също така ще бъдат част от делегацията на България на 73-тата сесия на Общото събрание на ООН в Ню Йорк (септември 2018 г.) и на заседанията на Комисията за социално развитие (февруари 2019 г.).
Инициативата предоставя на младите българи уникална възможност да участват във вземането на решения на ниво ООН, защото България е сред по-малко от 40 страни членки на организацията, които имат младежки делегати.
„Програма е от изключително значение за младите хора в България, тъй като дава възможност мнението им да бъде чуто и да достигне до изключително голям брой хора,“ споделя пред TrueStory.bg Ася Панджарова, един от двамата настоящи младежки делегати на България. „Младите българи, които имат интерес и желание да работят в името на българската младеж, биха могли да продължат работата си още по-активно и задълбочено посредством делегатската програма. Опитът от програмата идва чрез организирането на редицата дейности по време на мандата, а възможността за комуникация с българските дипломати по време на работните визити в Ню Йорк може само да допринесе за натрупването на знания за естеството на дипломатическата работа.“
Също толкова вдъхновена от участието си в програмата е и Ралица Диканска, вторият български младежки делегат през 2017/2018 г. Според нея програмата предлага възможности както за осъществяването на различни инициативи, така и за личностно развитие, което я превръща в незабравимо „приключение“.
„Да заемаш позицията на български младежки делегат към ООН определено оставя своя отпечатък“, казва Рали. „Още по време на конкурса имах възможност да натрупам много нови знания относно работата и структурата на ООН. През мандата всяка среща с партньорски институции и неправителствени организации обогатява от гледна точка на комуникация и обмен на информация. Опитът в дипломатическите отношения и работа, който придобиваме както в България, така и по време на работните визити в Ню Йорк, е незаменим.“
Ася и Рали изпълват със смисъл словосъчетанието „млади и ангажирани хора“.
Ася има бакалавърска степен по арабистика от СУ „Св. Климент Охридски“ и в момента прави магистратура по международни отношения в Нов български университет (НБУ). Тя е и обучител към Сдружение „Център Динамика“ в град Русе.
Рали е пети курс студент по архитектура в Университета по архитектура, строителство и геодезеия (УАСГ). Наред със следването, Рали работи в семейната фирма „Дикански и партньори“, превежда за Американския колеж в София и е треньор по тенис на свободна практика.
Търсите още вдъхновение да кандидатствате?
Тогава се запознайте с историята на Ива Цолова, български младежки делегат към ООН през 2016/2017 г., която продължава да работи за една по-добра среда в България.
Както ви информирахме през февруари, Ива, заедно с Росица Заимова и Лена Бориславова, попаднаха сред общо 300 европейци на възраст до 30 г. като част от инициативата 30 Under 30 на сп. Forbes.
Освен към ООН, Ива е била и младежки делегат на България към Съвета на Европа. Тя е съосновател на JAMBA и на LEMUR Social Creative Studio и е член на борда на Асоциацията на българските лидери и предприемачи (ABLE). През 2016 г. печели наградата в категория „Хуманитарно и доброволческо лидерство“ и така става един от 10-те най-изявени млади българи в рамките на инициативата на Junior Chamber International (JCI).
Ако отговаряте на изискванията и предпочитате действията пред думите, можете да кандидатствате за участие в „Български младежки делегати към ООН“ до 11 април 2018 г.
Подробна информация за програмата и начина на кандидатстване ще намерите на сайта на програмата, както и на Facebook страницата на проекта.
Заглавно изображение: Ралица Диканска (ляво) и Ася Панджарова (дясно). Личен архив.