В TrueStory.bg ежедневно търсим позитивното около нас, защото знаем, че то се крие съвсем наблизо и чака да бъде забелязано. Каквито и усилия да полагаме обаче, вероятността да пропуснем някоя безценна история остава голяма. Именно затова искрено оценяваме помощта на наши съмшиленици, които насочват вниманието ни към инициативи и събития, които по една или друга причина не са попаднали в полезрението ни.
Благодарение на прекрасната Еми Барух, директор на Фондация „ФотоФабрика“ и една от най-ярките фигури в българската журналистика в годините на т.н. преход, днес с радост можем да споделим с вас мотивацията и намеренията на група млади българи, които вече месеци наред отделят от времето си, за да съживят запуснатата хижа Боерица във Витоша.
Васил Вандов е един от тези младежи. Той на 24 г., следва архитектура в Университета за архитектура, строителство и геодезия (УАСГ) в София и е член на българската секция на Европейската архитектурна студентска асамблея (ЕАСА България). В две поредни години участва в работилниците на ЕАСА: във Велико Търново през 2014 г. и във Валета, Малта, през 2015 г. На тези форуми той среща стотици студенти от различни държави, което му показва къде се намира в развитието си като архитект и разширява кръгозора му.
Амбицирани да надградят върху успеха на Асамблеята във Велико Търново, Васил и останалите членове на ЕАСА България кандидатстват за домакинство на Intermediate National Contact Meeting (INCM) – ежегодна среща на координаторите на ЕАСА във всяка държава и второто по мащаб събитие в календара на международната организация.
„Още при зараждането на идеята в главите ни, знаехме, че локацията е от особено значение за събитието“, споделя Васил. „Избрахме Витоша като различната, но неделима част от София. Планината, дистанцията от града и уединението ще се превърнат в увеличително стъкло за търсенията на студентите по архитектура у нас и в Европа.“
След обстойно проучване на хижите и станциите във Витоша, попадат на изоставената х. Боерица, която се намира над Златните мостове, в края на павирания път. На мига усещат, че са намерили мястото, което търсят.
„Автентичната постройка, изградена от каменни блокове и дървени трупи, наднича между иглолистните дървета и приканва любопитните планинари“, казва Васил. „Бяхме запленени от облика и историята на хижата. Оттук нататък това стана „нашата“ хижа.“
Така първоначалната идея се разчленява в две по-малки каузи: възстановяване на емблематичната хижа и организиране на INCM именно там.
Държавата домакин на INCM 2018 ще бъде избрана тази есен във Финландия. Решението се взима с консенсус след задълбочени и продължителни дискусии между всички координатори на държавите, членуващи в ЕАСА. Особено внимание се обръща на темата на събитието, локацията, предварителния бюджет и връзките с партньори. ЕАСА България иска да приеме събитието във Витоша, като избраната от тях тема е „Приемственост“.
След като се спират на х. Боерица, която тогава се намира в окаяно състояние, Васил и колегите му се захващат с нейното обновяване. Свързват се с Туристическо дружество „Боерица“ (ТД „Боерица“), което отдавна проявява интерес към възстановяването на хижата. След това заключват хижата, разграбвана в продължение на години, и премахват фалшивата обшивка на първите два етажа, криеща оригиналната каменна зидария. С помощта на инж. Марин Гергов от Камарата на инженерите в инвестиционното проектиране (КИИП) изготвят архитектурно заснемане и конструктивно становище на постройката.
В момента тече подготовка за спешен ремонт на дървената конструкция, която е изгнила на определени места. ЕАСА България е в непрекъсната комуникация със Столична Община, която е собственик на хижата и изразява готовност да ги подкрепи в това начинание. Междувременно, студентите организират акции по почистване и изхвърляне на отпадъците от постройката, като всичко е изцяло на доброволни начала.
За да съберат участниците в инициативата за възстановяване на хижата на едно място и за да популяризират идеята си, на 12 август ЕАСА България и ТД „Боерица“ организират малък хижарски фест под надслов „Боерица се пробужда“. Мястото, разбира се, е х. Боерица, а началото е в 09:00 ч. Програмата включва разглеждане на хижата, пешеходен преход, алпийски тролей, работилници, дискусии, музика, прожекции на открито и пикник. Организаторите планират устройването на палатков лагер на поляната пред хижата и в близката горичка, където всеки от присъстващите може да преспи в нощта на 12 срещу 13 август. Има и около 12 места за пренощуване на закрито в чайната. ЕАСА Бълтария и ТД „Боерица“ ще осигурят определено количество храна и напитки, но всеки е добре дошъл да допринесе към общата трапеза според средствата и предпочитанията си.
На заглавното изображение: х. Боерица. Източник: ТД „Боерица“