Хауърд Робърд Хюз-младши е роден през 1905 г. в САЩ в семейство на петролни богаташи. Става известен за света с постиженията си в развитието на авиацията, ексцентричното си поведение и милионите си, поставящи го в списъка с най-заможните хора, познати на човечеството. Още на 19-годишна възраст Хауърд остава сирак, наследявайки изключително доходоносната петролна компания на баща си Hughes Tool Company („Хюз туул къмпани“) и 17-те милиона долара активи в нея.
Хюз се мести в Холивуд и използва богатството си, за да стане филмов продуцент. Макар и първоначално отхвърлен от гилдията като поредното богаташко синче, Хауърд доказва професионализма си, завещавайки на световното кино филми като Scarface и The Outlaw. По време на престоя си в Холивуд, той си печели славата на плейбой, а името му се свързва със солиден списък от женски имена: Катрин Хепбърн, Елизабет Тейлър, Бети Дейвис, Джейн Ръсел, Ивон Де Карло, Били Дой, Джинджър Роджърс и много други.
През целия си живот Хюз е бил страстен почитател на летенето, пилот и самоук авиоинженер. Той поставя множество световни рекорди, а също проектира и конструира няколко самолета, докато е начело на Hughes Aircraft („Хюз еъркрафт“). На 19 януари 1937 г. Хюз поставя нов световен рекорд, като прелита от Лос Анджелис до Ню Йорк за 7 часа 28 минути и 25 секунди. След това на 10 юли 1938 г. той поставя нов рекорд, като завършва за 91 часа околосветски самолетен полет. Едно от най–големите предизвикателства пред Хюз е създаването на самолета Н–4 Херкулес, станал известен като „Елегантната Гъска”, който представлява масивен летящ „кораб”, завършен малко след края на Втората световна война.
На 7 юли 1946 година Хюз едва оживява след самолетна катастрофа. Той пилотира първия полет на експерименталния самолет XF-11, който представлява шпионски самолет, предназначен за американската армия. Летателният план включвал представянето на самолета в Лос Анджелис, но изтичане на гориво спира едно от витлата. Хюз се опитва да спаси машината, като я приземи на терен за голф в Лос Анджелис, но секунди преди да достигне тази дестинация, самолетът рязко пропада и се разбива в квартала „Бевърли хилс“. Машината спира едва след като е прерязала три къщи, а резервоарът ѝ избухва, предизвиквайки пожар. Хюз лежи безпомощен до горящия самолет, докато не бива спасен от сержант от флота, който по това време е на посещение при приятели в съседната къща.
Хауърд получава множество наранявания вследствие от катастрофата — счупена ключица, шест счупени ребра и изгаряния трета степен, които остават своя белег за цял живот. Легендарните мустачки на Хюз, които той носи след случая, са опит за прикриване на белег, получен в този инцидент.
В края на 50–те години на миналия век (като проявява симптоми още на 30-годишна възраст) Хюз развива маниакално–компулсивно разстройство (МКР). По това време Хауърд внезапно изчезва от публичното внимание и се превръща в мистерия.
В медиите се появяват всякакви слухове за неговото поведение. Твърди се, че Хюз е смъртно болен, умствено нестабилен или дори мъртъв и заместен с двойник. Хюз започва да води отшелнически начин на живот, съпътстван от наркотици, живее в заключени тъмни помещения и в постоянен страх от микроби.
Пристрастява се към кодеина (инжекционно), валиума и други обезболяващи, губи значителна част от теглото си, събира урината си в бутилки и носи обувки от носни кърпички.
Хюз умира на борда на самолет по пътя от своето жилище в Мексико към Методистката болница в Хюстън, денят е 5 април 1976 година, а той е на 70 години. Хауърд е в състояние, което го прави напълно неразпознаваем и поради това ФБР настоява за потвърждаване на самоличността му чрез сравнение на пръстови отпечатъци. Тялото му е в много лошо физическо състояние, а рентгеновият преглед показва наличие на счупени игли под кожата на ръката му.
Животът на Хауърд Хюз е разказан в няколко филма, сред които е феноменалният „Авиаторът“.
Тази статия ви хареса? Заповядайте в страницата на Truestory.bg във Facebook, където ще откриете още вълнуващи истории за интересни личности!