27 март е Международният ден на театъра. Празникът се отбелязва за първи път през 1961 г. по инициатива на Международния театрален институт (ITI).
Театралното изкуство се заражда в древна Елада, чрез своеобразни пиеси, играни в чест на бог Дионис. В тях участие взимат не повече от трима актьори мъже, а задължителен аксесоар са маските. Античният театър е образец от най-висока класа не само за древната архитектура и изкуство, а и за голямото социално значение, което е имал театърът за тази епоха.
През Средновековието това изкуство претърпява динамични промени – увеличава се броят на актьорите, участващи в пиесите, като постепенно в тях започват да се допускат и жени. Предпочитан жанр по това време е комедията.
В България театралното изкуство започва да се развива през XIX век, като в началото за сцени се използват читалищата и училищата. Първата официална българска театрална постановка е представена в град Шумен на 15 август 1856 г. – комедията „Михал Мишкоед“.
С пиесата „Хъшове“ преди повече от век започват представленията в новооткрития тогава Народен театър „Иван Вазов“– през далечната 1904 г. Постановката се играе и до ден-днешен на същата сцена. Именно на безсмъртната творба на Иван Вазов посвещаваме музиката си на 27 март. Емблематична песен за „Хъшове“ – „Бел кон“, разкрива болката и копнежите на немилите, недраги, но свободолюбиви българи, търсещи щастието зад границата на родината. Чуйте я още веднъж.