Автор: Rocket_Rackoon
Той надмина всички очаквания – и на зрителите, и на критиката, и на медията, която го продуцира. Вероятно от заглавието сте се досетили, че днес ще ви разкажем за сериала Sherlock („Шерлок“) на британската телевизия BBC. В него участват Бенедикт Къмбърбач (в ролята на Шерлок) и Мартин Фрийман (в ролята на завърналия се от… Ирак, Афганистан, не помня… доктор Джон Уотсън).
Поредицата има доста странен формат. Досега излезлите три сезона се състоят от по три серии, всяка с дължина от по час и половина. Проектът е разтеглен максимално във времето – паузата между отделните сезони е няколко години. Има и 1-2 междинни епизода, които са „бонус“ за публиката.
А сега малко за фабулата – „плънката“ на сериала. В първите два сезона с малки изключения ставаше въпрос за няколко истории на сър Артър Конан Дойл, пресъздадени в днешно време. С достатъчна доза хумор, а където се налага – и с драма. В третия сезон, който мина в началото на 2014 г., BBC и двамата сценаристи – Стивън Мофат и Марк Гатис, решиха, че „няма да могат да избягат толкова бързо“ от любовта на публиката и обществения интерес и решиха да разчупят и разработят образите на двамата централни герои, както и отношенията между тях. В резултат на това Sherlock вече не прилича на копие на House MD („Доктор Хаус“), който също е силно вдъхновен от героите на Конан Дойл.
Основният плюс на сериала е химията, която имат помежду си главните актьори – Къмбърбач и Фрийман. Лично аз мога да седя и да ги гледам с часове как си говорят за времето, за това колко е велик Шерлок и дали в крайна сметка името му е женско (лек спойлер – не е 🙂 ). Въпросната химия ми помогна в голяма степен да преживея и сцените между Билбо и Смауг в излезлия преди известно време филм The Desolation of Smaug.
Колорит към цялата ситуация добавя и Уна Стъбс (в ролята на мис Хъдзън – образ в стил „иконома Алфред на Батман“), която е призвана да създава поне малко ред в стихийното всекидневие на двамата главни герои. Какво е Шерлок без Джим Мориарти, ще попитате. И с право – и в тази вселена има Мориарти, но той не е професор. А просто… гениален, луд човек, „който просто иска да види как светът гори“ (препратката към The Dark Knight („Черният рицар“) е нарочна). Ролята се изпълнява от ирландеца Андрю Скот. За когото мога да кажа само суперлативи, особено ако идеята е да бъде Жокера на Шерлок.
Развивайки се във времето, сериалът се превърна в глобален феномен. Според доклад на BBC, публикуван в средата на миналата година, „Шерлок“ се излъчва в над 220 държави по целия свят.
Определено мога да говоря още, но предпочитам просто да ви препоръчам да го гледате и да се уверите за какво става дума сами. Не мога да го сравнявам с много други прочити по темата, но със сигурност е нещо по-близо до канона, отколкото е прочитът на Гай Ричи с Робърт Дауни-младши и Джъд Лоу.
Вижте досегашните три сезона на „Шерлок“, и ще чакате с нетърпение коледния „бонус“ епизод в края на годината, както и новия четвърти сезон, който ще бъде пуснат през 2016 г. Преживяването е гарантирано!
Водеща снимка: BBC
Присъединете се към Truestory.bg и във Facebook. Там си говорим за филми, книги и музика, разказваме си истории, които вдъхновяват!